Domů     Zajímavé světové stavby napříč styly
Zajímavé světové stavby napříč styly
11.11.2021

Architektonické styly provázejí lidstvo od nepaměti. Od první cihly v pyramidě po budovy vysoké stovky metrů. Jaké jsou ty nevýznamnější za poslední století?

Bauhaus - Xavax / Creative Commons / PD-user
Bauhaus – Xavax / Creative Commons / PD-user

Bauhaus

Jen krátkou dobu dostala ke svému uchycení se architektonická a umělecká škola Bauhaus. Vznikla v Německu v roce 1919 a z ideologických důvodů zanikla v roce 1933. Šlo o jednu z nejvýznamnějších škol umění, designu a architektury moderní doby.

Budova vznikla v letech 1925 a 1926 a navrhl ji architekt Walter Gropius (1883-1969). Od roku 1996 je budova zapsána v seznamu světového dědictví UNESCO.

Brutalismus

Brutalismus je moderní architektonický styl, který svůj vrchol zažíval v letech 1954–1970. Stavby ve stylu brutalismu jsou považovány za „nejošklivější“ budovy moderní éry.

Styl záměrně ponechává stavební materiály v surovém stavu, přičemž velké plochy surových stěn kontrastují se zasklenou konstrukcí.

Nejznámějšími stavbami jsou např. budova Nové scény Národního divadla, obchodní dům Kotva nebo Barrandovský most.

Brutalismus - Fringilla / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0
Brutalismus – Fringilla / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Bruselský styl

Tento styl byl reakcí na úspěch českých architektů na výstavě Expo 58. Inspiruje se mimo jiné i kosmickou érou za experimentálního použití hliníku.

Typická jsou lehká točitá schodiště, dekorativní kovové příčky, abstraktní výzdoba interiérů, dále mozaika v interiérech a kosočtverečné motivy. Obecněji ho lze definovat jako měkký modernismus. Známá je stavba plaveckého stadionu v Podolí

Funkcionalismus

Funkcionalismus je možné řadit pod pojem moderní architektura, jeho význam je však obrovský.

Ve dvacátých a třicátých letech 20. století byl funkcionalismus v Československu vedoucím architektonickým slohem a svými realizacemi v meziválečném období přiřadil československou architekturu k evropskému vrcholu. Těmi „nej“ stavbami jsou Veletržní palác, Barrandovské terasy a Bílá labuť.

Konstruktivismus - Vi Ko / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0
Konstruktivismus – Vi Ko / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Konstruktivismus

Stavby, u nichž je téměř vynechán jakýkoliv dekor a důraz je kladen pouze na konstrukci, spadají do tzv. konstruktivismu. Tento styl se dále větví do 20. let na pouhý konstruktivismus a následně od let 30. na zmíněný funkcionalismus.

Konstruktivismus se nejvíce rozšířil v Rusku po Říjnové revoluci v roce 1917 a zdůrazňoval technickou dokonalost a krásu hmoty, účelnost stavby a odmítal luxus.

Moderní architektura

Moderní architektura v sobě nese celý zástup architektonických směrů s podobnými charakteristikami, jež byly vytvořeny počátkem 20. století.

Tento směr získal větší popularitu až po 2. světové válce a stal se na tři desetiletí dominujícím architektonickým stylem pro budovy institucí a firem. Typickým zástupcem moderní architektury je například Opera v Sydney, která byla postavena v roce 1973.

Moderní architektura - ThomasLendt / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0
Moderní architektura – ThomasLendt / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Postmoderna

Vůbec poprvé v architektuře použil pojem postmoderna Joseph Hudnut v titulku článku Postmoderní dům.

Základní snahou je překonat jakousi „elitnost“ architektury a přenést ji srozumitelně i laikovi, snaží se udržet i zájem odborníků, to se projevuje dvojím pohledem na architektonické dílo. Typickým pro postmodernu je například TV vysílač na pražském Žižkově.

Rondokubismus

Tomuto stylu se také říká národní styl, a to především kvůli využitým barvám. Rondokubismus je projev art deca, které v Česku bohužel příliš neprorazilo. K určité rehabilitaci docházelo od 50. let.

V 90. letech dochází ke snaze umístit tento specificky český styl do evropského kontextu, avšak marně. Prvky je možné najít v pražské Legiobance a v Paláci Adria.

Postmoderna - Mark Ahsmann / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0
Postmoderna – Mark Ahsmann / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Socialistický realismus

Socialistický realismus je známý pod zkratkou SORELA a jedná se o významný architektonický styl používaný u reprezentativních staveb v Sovětském svazu a jeho satelitech během vlády Josifa Stalina (1878-1953).

Jako nejznámější je považována budova Paláce kultury a vědy ve Varšavě, v Praze se tento styl příliš neuchytil, přesto je možné ho najít ve vyjádření budovy hotelu Internacionál.

Tradicionalismus

Jako tradicionalismus je označován oficiální sloh vládních a veřejných budov stavěných v letech 1920 až 1932. Typické je respektování prvků klasických slohů – používá římsy, vysoký řád, rizality, okna nad sebou či bosáž.

Uznávaným architektem tohoto směru byl český urbanista a teoretik architektury Antonín Engel (1879-1958). Projektoval např. vodárnu v Podolí, ministerstvo železnic, VŠCHT v Dejvicích a další.

Socialistický realismus - Txllxt TxllxT / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0
Socialistický realismus – Txllxt TxllxT / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0
Foto: Úvodní foto: Pixabay
Související články
Zajímavosti
Tady může vypuknout peklo. Představujeme 10 nejnebezpečnějších sopek planety
Už po tisíce let jsou sopky tím, co lidstvo děsí a fascinuje zároveň. Jejich běsnění dokáže být neuvěřitelně nádherné, ale také obrovsky nebezpečné a doslova smrtící. Ostatně to se v minulosti ukázalo už mnohokrát a v některých případech sopečné výbuchy ovlivňovaly životy lidí po celém světě. A experti se shodují: Dříve nebo později nás něco takového nutně […]
Zajímavosti
Obávaný Mount Everest. Kdo zvítězil v souboji o zdolání střechy světa?
Majestátný Mt. Everest se v himálajských velehorách tyčí nad všemi okolními vrcholy. I když je jasné a slunečné počasí, působí dominantně a velkolepě. A co teprve když se počasí změní… Teplota na vrcholu dosahuje průměrné hodnoty 37 stupňů Celsia pod nulou a může klesnout až na minus 60 stupňů. Vichry přes 150 km/hod. tu nejsou […]
Zajímavosti
Umělá inteligence vyhrála výtvarnou soutěž. Skončila éra lidské kreativity?
Když porotci výtvarné soutěže Colorado State Fair rozhodovali o prvním místě, netušili, jaký rozruch vítězný obraz vyvolá. Nenamaloval ho totiž člověk, ale umělá inteligence Midjourney. Renesanční malba se sci-fi prvky – tak vypadá obraz, který v nedávné době obletěl svět. Théâtre D’opéra Spatial neboli Vesmírná opera je jedním z nejkontroverznějších výtvorů v dějinách umění. „Jsem […]
Zajímavosti
4x podivná smrt: Šála zabiják, vdechnuté víčko i otravný komár
Někteří se proslaví svým životem a dílem, které po sobě zanechají. Jiní se proslaví alespoň svou neobvyklou, a někdy až neuvěřitelnou smrtí. A někdo obojím. Někteří totiž, jakoby jim jedna sláva nestačila, obsadí přední místa v žebříčcích obou kategorií slávy. Pojďte se s Epochou podívat na slavné, kteří zemřeli bizarní smrtí, nebo je zabily věci, […]
reklama
svět zločinu
Marie Ječmenová: Poslední tanec mladé matky
Možná to měl to být jenom vtip chudé mladé ženy. Ale stačilo pár tanečních kroků na poli před bachařem a smrtící výstřel ji poslal k zemi. Začátek šedesátých let minulého století přinesl do Československa první záchvěv uvolnění a brány komunistických věznic opustili první amnestovaní. Přesto dál docházelo k vraždám, které režim kryl, a dokonce i […]
Zodiacova šifra: Jak si vrah hrál s veřejností
Z téhle šifry vás zamrazí. Jejím autorem je totiž masový vrah, známý jako Zodiac. Celých jedenapadesát let trvalo, než byla prolomena. Výsledek? Nula. Žádné jméno, žádný posun ve vyšetřování, žádné indicie. I přesto, že vzkaz, který dostaly noviny 8. listopadu 1969, obsahoval vzorek košile oběti jako důkaz, že byl vrahem právě Zodiac. Tato šifra (nazvaná […]
Inspirace seriálovým Dexterem: Krvavé tajemství pronajaté garáže
Režíruje vydařený fanouškovský film Star Wars: Secrets of the Rebellion, za sebou má studium na Severoalbertském institutu technologií a maluje si reálnou kariéru filmaře. Kromě režie zvládá i scénáristiku, podepsaný je pod komedií Day Players (Denní hráči)…   Roku 2001 se ožení, ale manželství zkrachuje. Mark Andrew Twitchell (*1979) si poté zřídí malé studio v […]
Brutální epileptik v opilosti skalpuje svého spolubydlícího
Opilecká hádka se zvrtne a muži přistane na tváři facka. To se ještě nikdy nestalo. A ani nestane, o to už se postará. O pár okamžiků později stojí v kaluži karmínové krve a na zemi leží zohavená mrtvola – skalpovaná a udupaná. Není nad víkend na venkově. I mnozí z nejzatvrzelejších Pražanů jezdí ve volné […]
reklama
zajímavosti
Nejodlehlejší místo k životu? Vítejte na Tristan da Cunha
Toužíte po samotě a klidu? Na ostrově Tristan da Cunha na jihu Atlantského oceánu je obojího dostatek. Bez starostí tu můžete odložit i svůj mobil – k ničemu vám totiž nebude, místní mají k dispozici pouze satelitní telefon. Od nejbližšího obydleného místa, ostrova Svatá Helena, je tento ostrov, patřící Velké Británii, vzdálen 2173 kilometrů. Vítejte […]
Kdo je chytřejší: Kočky, nebo psi?
V průběhu poměrně nedávných výzkumů se porovnávala relativní inteligence zvířat s ohledem na jejich skutečnou velikost mozku a počet neuronů v něm. Vědecký tým se v první fázi výzkumu zaměřil zejména na masožravá zvířata, jakými jsou kupříkladu kočky, psi či lvi. Psí inteligence Dva zřejmě nejrozšířenější a nejoblíbenější domácí mazlíčci, pes a kočka, jsou rozhodně […]
Jak se zahřívají tučňáci? Tohle je jejich přirozené topení v Antarktidě
Tučňák císařský. Pozoruhodné zvíře, které je původním druhem Antarktidy a současně také nejvyšším a nejtěžším ze všech tučňáků. Umí toho spoustu, ovšem německého fotografa Stefana Christmanna, který se specializuje na divokou přírodu, nedávno zaujala hlavně jeho schopnost se zahřát. Císařští tučňáci se na mrazivé prostředí a vodu adaptují už pěknou řádku století. Jejich tělo si […]
Postrach jménem lavina. Jak vzniká a jak se jí vyhnout?
Bílá pokrývka každoročně láká spoustu lidí k zimním sportům. Na zasněžených svazích může ale číhat i smrtelné nebezpečí – laviny. Ve světě si ročně vyžádají desítky obětí a na rozdíl od mnoha jiných přírodních hrozeb se vyskytují i v Česku. Jak lavina vzniká, jak se jí v horách vyhnout a co dělat, když vás zasáhne? Údolí Biały Jar na […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz