Experti pod elektronovým mikroskopem prohlížejí oko Panny Marie Guadelupské. Ke svému překvapení zjistí, že je v něm vyobrazeno velké množství postav. Ty jsou přitom běžným pohledem neodhalitelné. Mohla by takový výjev vytvořit lidská ruka?
V Guadalupe, které je součástí Mexiko City, uchovávají jeden z nejpodivuhodnějších obrazů na světě. Zachycuje Pannu Marii a byl vytvořen zcela neznámou technikou. Navíc při jeho dalším zkoumání vyvstávají další zvláštnosti.
Je obraz jedním z nejhmatatelnějších důkazů pravdivosti mariánských zjevení, nebo bude někdy jeho tajemství vědecky vysvětleno?
Zázrak pro nedůvěřivého biskupa
V prosinci roku 1531 jde čerstvě pokřtěný indián Juan Diego (†1548) do hlavního města Mexika na mši svatou.
Náhle se mu na úpatí kopce Tepeyac zjeví překrásná indiánská dívka, která se představí jako Panna Maria, a požádá ho, aby vyřídil biskupovi, že jí má na tomto místě postavit kostel.
Biskup však Diegovu vzkazu nevěří a žádá důkaz, že se indián setkal s Bohorodičkou. Ta proto vyzve Juana, aby na vrcholu hory natrhal růže a přinesl je církevnímu hodnostáři.
Navzdory chladnému počasí a nehostinnosti prostředí Juan skutečně nalezne krásnými růžemi obsypaný keř. Když je zabalené v plášti vysype před biskupem, duchovní konečně uvěří v pravdivost zjevení. Tím však zázrak zdaleka nekončí.
Na Juanově plášti se totiž vzápětí ukáže obraz Panny Marie, který mohou návštěvníci Guadalupe obdivovat dodnes. Co je na něm tak zvláštního, že vyvolává úžas i dnešních vědců?
Tajemství Mariiných očí
Malba byla několikrát vědecky zkoumána a dosud nebylo zjištěno, jako malířskou technikou by mohla být vytvořena. Ani při prosvícení obrazu infračervenými paprsky se nenašel žádný podklad, na nějž by mohla být malba nanesena. To však není největší záhada.
Při detailním prozkoumání obrazu pomocí nejmodernějších metod vědci zjistili, že v Mariiných očích se zrcadlí celkem dvanáct postav, mezi nimiž nechybí Juan Diego či světící biskup.
José Aste Tonsmann, peruánský odborník na digitální zpracování obrazů tvrdí: „Postavy nejsou viditelné lidským okem, až na jednu z nich: toho ze Španělů, který je největší.
Nikdo by neuměl namalovat tak malinké siluety.“ Je možné, že obraz zachycuje Pannu Marii ve chvíli, kdy indián přinesl církevním hodnostářům růže? V oku člověka se přece odráží to, na co se právě dívá. Vznikl obraz opravdu zázračným způsobem?