Podle pověsti byl náš hrad Houska vybudován na skále, v níž vedla jakási průrva až do samotného pekla. Peklem můžeme rozumět v podstatě cokoliv…
Zřícenina Sitno, ležící na nejvyšším kopci Štiavnických vrchů – Sitnu v nadmořské výšce 1009 metrů, pozůstatek hradu našich slovenských sousedů, jenž byl založen již v průběhu 13. století, údajně rovněž skrývá bránu do pekla…
Tajemný hrad Houska
Je snad možné, že ještě předtím, než byl starobylý hrad Houska postaven, bylo toto místo natolik podivné, že již tehdy přitahovalo pozornost? Byl zde hrad zbudován jako jakási zátka na zvláštní, nevysvělitelné jevy či energie?
Paranormálními aktivitami je pak známá zejména hradní kaple.
Místní pověsti také vyprávějí, že se na Housce a v jejím okolí zjevuje postava v černé mnišské kápi, jež nemá obličej a velmi přísně sleduje opovážlivce, kteří by chtěli Housku navštívit v noci nebo zde dokonce i přenocovat…
Pověstmi opředené Sitno
Také na Sitně se podle legendy nachází vchod do pekla. Čas od času se prý otevírá a mají z něj vycházet pekelné bytosti ohrožující lidi v okolí. Nedobytnost hradu měla zase údajně zajistit dívka, zazděná do věže.
Několik nešťastníků pak prý bylo odneseno přímo do pekelné díry pod hradem. Samotný název hradu Sitno je navíc podle některých jazykovědců a historiků skutečně archaickým názvem pro díru do pekla…