Skip to content

Záhadná síla lidské mysli: Je telekineze reálná schopnost?

Malý chlapec soustředěně hledí na lžičku ve své ruce. Kov se náhle začíná ohýbat. Dokázal to chlapec pouhou silou vůle, či jde o nějaký trik? Jsou lidé ovládající telekinezi mimořádně nadaní jedinci, nebo šarlatáni?

Telekineze, tedy schopnost pohybovat předměty pouhou silou své vůle, patří k velmi diskutovaným tématům mezi vyznavači parapsychologie. Bývá zařazována pod takzvanou psychokinezi, kam spadá také například teleportace, nebo možnost ovládat počasí podle svých přání.

Na internetu se lze setkat s nepřeberným množstvím stránek, které poskytují návod, jak se telekinezi naučit. Jedná se o výmysly podvodníků, nebo duševně narušených jedinců, či má naše mysl opravdu takovou sílu, že dokáže rozhýbat hmotu?

Na tuto otázku se pokoušela především v sedmdesátých letech minulého století odpovědět také věda. Například sovětští vědci předvedli světu sérii experimentů s Ninou Kulaginovou (1926 – 1990), který před jejich zraky pohybovala po stole zápalkami, plechovkou a kyvadlem od hodin.

Dokonce silou mysli vychýlila střelku kompasu. Byly výsledky zmanipulovány pro účely sovětské propagandy, nebo tato žena měla skutečně nějaké zvláštní schopnosti? A co je pravdy na tom, že neuvěřitelných dovedností senzibila izraelského původu Uriho Gellera (*1946) využívaly i tajné služby?

Nelze popřít, že množství lidí, kteří o sobě prohlašovali, že ovládají telekinezi, byli jen mazaní podvodníci. Například příbory byly často předem nahřívány tak, aby se samy ohnuly. Vězí za všemi demonstracemi údajných telekinetických schopností podobné triky?

Nebo má lidský mozek větší možnosti, než tušíme? Podívejte se na následující video s nejslavnější ženou ovládající telekinezi Ninou Kulaginovou a posuďte sami, zda jde o podvod, či vědecké potvrzení toho, že telekineze je skutečná.

Foto: http://kolinka-kov.blog.cz/
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články