Domů     Zabijácký cukr: Proč je dobré omezit jeho spotřebu?
Zabijácký cukr: Proč je dobré omezit jeho spotřebu?
30.1.2024

Támhle kávička s cukrem, sušenka k čaji, nedělní dortík, a najednou je spotřebovaného cukru v těle moc. A všeho moc škodí, obzvláště cukru. V dnešní době, kdy se příliš nehýbeme a jíme více, než bychom měli, se strava bohatá na cukr stává nebezpečím.

Obliba sladké chuti je člověku vrozená, sladké je už mateřské mléko – první potrava, kterou přijímají novorozenci. Sladká chuť signalizuje, že je potravina nositelem energie, což bylo důležité především v obdobích hladu a nedostatku.

Trocha energie zachraňovala životy. Jenže v době nadbytku se z dobrého sluhy stal špatný pán. Většina z nás dnes přijímá mnohem více cukrů, než by bylo žádoucí.

Odolat sladkému pokušení bývá těžké. Když si však sepíšete všechna pro a proti konzumace cukru, vyjde vám jasná volba. FOTO: pxfuel
Odolat sladkému pokušení bývá těžké. Když si však sepíšete všechna pro a proti konzumace cukru, vyjde vám jasná volba. FOTO: pxfuel

40 kilo cukru za rok

Průměrný Čech sní ročně až 40 kilogramů cukru. Podle Světové zdravotnické organizace by jejich denní příjem měl tvořit maximálně 5 % z přijaté energie, to znamená že by neměl přesáhnout 50 g za den.

Za ideální množství je pak považováno 25 g jednoduchých cukrů denně, což odpovídá malé sklenici kolového nápoje. Jednoduchý cukr, tedy výrobek z řepy nebo cukrové třtiny, patří mezi sacharidy, které jsou spolu s bílkovinami a tuky hlavními živinami.

Sacharidy by měly tvořit 55–60 % denního příjmu energie. Nejsou ovšem cukry jako cukry.

Není cukr jako cukr

Rozlišujeme složené sacharidy neboli škroby, které jsou obsažené v rýži, obilovinách, kukuřici, těstovinách, chlebu a pečivu, ale také v bramborách a luštěninách. Ty by měly být přijímány přednostně.

Oproti tomu jednoduché sacharidy, jako je řepný cukr neboli sacharóza, ale i fruktóza a glukóza, by měl člověk omezit. Ke správnému fungování svého organismu je nepotřebuje.

Skryté hrozby

To není ovšem tak jednoduché. Kromě toho, že ke sladkému přirozeně tíhneme, nám klacky pod nohy házejí i výrobci potravin. Cukr totiž přidávají i do potravin, kde byste ho tak úplně nečekali, slouží v nich ke zvýraznění chuti.

Hojně se vyskytuje například v ochucených snídaňových cereáliích, mléčných výrobcích, v džusech, v kečupu, hořčici a dalších dresincích, stejně tak i v instantních nápojích, či dokonce v müsli tyčinkách a celozrnných sušenkách.

Je tedy potřeba pečlivě studovat etikety výrobků, na nichž musí být od prosince 2016 povinně údaj „z toho cukry“.

I zdánlivě zdravé cereálie mohou obsahovat hodně cukru. FOTO: pxfuel
I zdánlivě zdravé cereálie mohou obsahovat hodně cukru. FOTO: pxfuel

Když příjem jednoduchých cukrů omezíte, čeká vaše tělo hned šest benefitů:

Lepší imunita

Téměř tři čtvrtiny našeho imunitního systému se nacházejí ve střevech, kde ho podporují prospěšné střevní bakterie.

Nadměrný příjem cukru však podporuje růst kvasinek, které se rychle množí a mohou narušit křehkou rovnováhu střevní mikroflóry a zvyšovat riziko zánětlivých procesů v těle. Stojí za kvasinkovými infekcemi, například ve střevech, v pochvě či v ústech.

Jejich přemnožení se může projevit i nadýmáním či bolestmi břicha. Vynechání cukru ze stravy zmírní zánětlivé procesy v těle a zlepší také obranyschopnost vašeho organismu.

Hezčí pleť

Narušená střevní mikroflóra může mít za následek i zánětlivá onemocnění, která se projeví na kůži vyrážkou nebo ekzémem, snížení obsahu cukru ve stravě tak povede ke zlepšení stavu kůže.

Přílišná konzumace sladkého rovněž poškozuje kožní bílkoviny – kolagen a elastin. Kvůli tomu pleť ztrácí svoji vitalitu a pružnost a objevují se první vrásky, stejně jako při jejím vystavení prudkému větru či ostrému slunci.

Nadmíra cukru má za následek také zhoršení akné u lidí, kteří jsou k jeho tvorbě náchylnější. Omezení cukru je levnější variantou, jak pleti navrátit mladistvý vzhled, než investice do drahých krémů.

Chcete mít hezčí pleť? Než se rozhodnete investovat do drahých krémů, nejprve omezte cukr. FOTO: pxfuel
Chcete mít hezčí pleť? Než se rozhodnete investovat do drahých krémů, nejprve omezte cukr. FOTO: pxfuel

Plošší břicho

Konzumace cukrů je v dnešní době, kdy má většina lidí sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu, cestou k nadváze a obezitě. Energii přijatou v jednoduchých cukrech, která není okamžitě využita, například při sportu, si tělo uloží ve formě tuku na horší časy.

Tento tuk se ukládá především v oblasti břicha, takže pokud se vám nadměrný příjem cukru podaří snížit, případně alespoň kompenzovat fyzickou aktivitou, můžete se těšit na úbytek centimetrů v pase. To bude mít navíc pozitivní dopady i na vaše celkové zdraví.

Snížení rizika cukrovky a nemocí srdce

Příliš mnoho cukru ve stravě může vést k uvolňování hormonu inzulinu ve vysokých dávkách, což může vyvolat inzulinovou rezistenci. Inzulin je hormon zodpovědný za snižování hladiny krevního cukru tím, že jej přesouvá do buněk k dalšímu zpracování.

Pokud si tělo vůči němu vyvine odolnost, může to vést k rozvoji cukrovky. Zvýšená konzumace cukru stojí i za zvýšeným rizikem kardiovaskulárních onemocnění a vysokým krevním tlakem, neblaze působí cukr i na vznik zubního kazu. Snížením konzumace jednoduchých cukrů se tato rizika výrazně zmenší.

Není žádným překvapením, že vynechání cukru povede ke zdravému chrupu. FOTO: pxfuel
Není žádným překvapením, že vynechání cukru povede ke zdravému chrupu. FOTO: pxfuel

Snížení únavy a zlepšení nálady

Cukr je velmi návykový, podle odborníků na něm může vzniknout stejná závislost jako například na heroinu. Jednoduché cukry dodávají energii okamžitě, stejně rychle však tato energie i vyprchává, což má za následek útlum a pocit nepřekonatelné únavy.

Navíc tím dochází k výkyvům nálad a neustálým chutím na sladké. Pokud se člověk odhodlá k vyřazení jednoduchých cukrů ze svého jídelníčku, zbaví se těchto chutí, stejně jako únavy, podrážděnosti a úzkostí.

Zlepší se mu zároveň i spánek, protože konzumace sladkého jídla pozdě večer dodá tělu energii v době, kdy by se mělo chystat ke spánku, což tento přirozený proces narušuje, ztěžuje usínání a způsobuje nekvalitní noční odpočinek.

Zlepšení paměti a schopnosti učení

Nadměrná konzumace cukru může zhoršovat paměť a schopnost učení, doslova zpomaluje mozek. Negativně ovlivňuje hipokampus, klíčové centrum paměti.

V něm pak dochází k redukci nových neuronů, které jsou důležité ke kódování vzpomínek, a nárůstu chemických látek spojených se zánětem. To je nebezpečné zejména u dětí.

Nadměrný příjem sladkého může podle odborníků stát rovněž za rizikem rozvoje demence ve formě Alzheimerovy choroby. Omezení příjmu cukrů tak může zlepšit kognitivní funkce mozku, stejně jako snížit riziko demence.

Foto: viz popisky, úvodní foto: pxfuel
reklama
Související články
Lifestyle
Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?
Kouření škodí zdraví, to je fakt. Jenže zbavit se závislosti není snadné. Když se to ale někomu přeci jen podaří, jeho tělo se mu za to odvděčí. Některé zdravotní benefity se projeví téměř okamžitě, jiné až po letech, ale rozhodně stojí za to.     „První změnou, ke které může dojít už během několika hodin […]
Lifestyle
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
Káva, nebo čaj? Věčné dilema. Jsou tací, kteří si bez tmavého voňavého moku nedokážou představit ráno, jiní dávají naopak přednost bylinkám. A dělají dobře. Ze zdravotního hlediska může totiž čajům konkurovat jen málokterý nápoj. Ne nadarmo se veškeré neduhy už odedávna léčily pomocí bylinek… Historie čaje je skutečně dlouhá a poutavá. Věrohodné prameny a dokumenty, […]
Lifestyle
Střevní bakterie ovlivňují i sexuální život
Střevní mikroflóra dokáže ovlivňovat zdraví člověka na různých úrovních. Je klíčová pro naši imunitu a pozitivně ovlivňuje i trávení. Podle mnoha studií z poslední doby má velký vliv také na sexuální život. Jak k tomu dochází?   V lidských střevech se nachází 10 až 100 bilionů bakterií, přičemž buněk lidského těla je kolem deseti bilionů. To znamená, že […]
Lifestyle
Nebezpečné tloustnutí: Epidemie obezity trápí nejen Česko
Více než miliarda lidí na celém světě dnes trpí obezitou, z toho 650 milionů dospělých, 340 milionů dospívajících a 39 milionů dětí. Je důsledkem nezdravých stravovacích návyků, omezené fyzické aktivity, sedavého zaměstnání a digitalizace. Ročně má na svědomí 1,2 milionu mrtvých. Dá se s epidemií obezity vůbec bojovat? O obezitě hovoříme tehdy, když index tělesné hmotnosti BMI […]
reklama
lifestyle
Únavový syndrom: Když nemůžete vstát, nemusí to být lenost
Být unavený je normální. Každý přece občas zažijeme situaci, kdy jsme doslova vyčerpaní, ať už vinou stresu nebo přehnané fyzické zátěže. Jsou ale lidé, kteří se ve stavu permanentního vyčerpání nacházejí neustále. Patříte mezi ně? Pak možná trpíte chronickým únavovým syndromem. O chronickém únavovém syndromu se začalo více hovořit až v posledních desetiletích, samotné onemocnění už […]
Neexistuje špatné počasí, pouze špatně oblečené děti
Co myslíte, je vhodné děti nabalit co největším množstvím oblečení, nebo se držet zlaté střední cesty? Ono takové ofouknutí také není dvakrát příjemné. A přitom si stačí dát pozor na to, abychom neprochladli, když se zapotíme… „Neexistuje nic jako špatné počasí!“ zní překlad knihy švédské autorky Lindy Åkeson McGurks. Po přestěhování do Spojených států byla […]
Neobyčejný příběh Tomáše Bati. Jak se stal „králem obuvi“?
Přezdívalo se mu československý Henry Ford a patřil k největším podnikatelům své doby. Díky svým tehdy revolučním pracovním a obchodním metodám, ale i péči o zaměstnance a jejich motivaci k dobrému výkonu, dokázal svou firmu rozšířit do celého světa. Tomáš Baťa, tvůrce legendárního obuvnického impéria a také starosta Zlína, se narodil před téměř stoletím a půl. […]
Kde se vzala nepostradatelná pračka?
Pračkou je v podstatě jakýkoliv vodní tok, pracím práškem kameny v něm. V lepším případě dřevěné prkno a trocha písku. Takové jsou začátky očisty oblečení, které vedou až k vynálezu nejběžnějšího (spolu s lednicí) domácího spotřebiče na světě. Už od dob, kdy lidé vymění fíkové listy za první kusy látky, přemýšlejí, jak nejlépe své oděvy […]
reklama
lifestyle
Charles Proteus Steinmetz: Génius s dědičnou zátěží
Když vejdou doktorandi do velké univerzitní auly, zmateně se rozhlédnou. Geniální matematik Charles Steinmetz (1865–1923), jehož přednáška má právě začít, není nikde k vidění. Konečně vyjde zpoza masivního stolu, za kterým ho není ani vidět.   Není se co divit, měří jen 121 centimetrů a od dětství ho trápí křivá záda v podobě kyfózy, má […]
5 tipů na valentýnský drink, pokud držíte suchý únor
Pohled z očí do očí, svíčky, romantika. Teď by se hodilo přiťuknout si vínem. Ale co pokud nepijeme – ať už kvůli zdraví, přesvědčení, nebo proto, že právě běží abstinenční „Suchej únor“…? Pak existuje stále nepřeberné množství možností, které nabízí grácii a zároveň nezkazí chvíle ve dvou! EpochaPlus.cz vám přináší inspiraci.       1. […]
Eduard VIII. a Wallis Simpsonová: Prospěchářka si jej omotá kolem prstu
Nyní ještě David (1894–1972), jméno Eduard přijme až později, platí za světáka a šarmantního muže, od kterého si mnozí slibují tak trochu nápravu monarchie. Věří, že se mu podaří zkostnatělou Británii zmodernizovat tak, aby obstála mezi ostatními evropskými mocnostmi. I David je zpočátku naladěn na stejnou notu, ovšem jakmile se v jeho životě objeví Američanka […]
Tajemství dokonalého odpočinku: jak nabrat v noci nejvíce sil?
Cítíte se ráno, když vylezete z postele, jako zpráskaní psi? Máte pocit, jako byste ani nespali? Odpovídáte ano? Potom je něco špatně. Kvalitní spánek je pro lidské tělo důležitý, jeho nedostatek způsobuje nejenom únavu, ale zadělává i na spoustu zdravotních problémů. Co může na vašem těle spáchat a jak se tomu bránit? Kdysi se tradovaly pověry […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Péči o muže jsem nezvládla
skutecnepribehy.cz
Péči o muže jsem nezvládla
Vláďa byl vždy veselý chlapík. Hodně sportoval, takže nikdy by mě nenapadlo, že bude nemohoucí. Stačil ale banální úraz. Můj muž dělal spoustu nebezpečných sportů. Lezl po skalách, závodil. A nakonec se mu stal osudným žebřík. Byl úplně jiný Spadl na záda. I když se mohl hýbat, po letech se zjistilo, že páteř utrpěla zranění, která ji
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Šlechtici modrou krev nemají, někteří živočichové ano!
21stoleti.cz
Šlechtici modrou krev nemají, někteří živočichové ano!
Když se hovoří o modré krvi, mluví se zpravidla o krvi šlechtické. Tento historický mýtus je už dnes naštěstí překonaný. Přesto se v přírodě najdou živočichové, kteří modrou krev skutečně mají, a dále
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
epochanacestach.cz
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
Jihočeské rybníky jsou pojmem, který asi zná každý turista. Na některou ze zdejších vodních plopch narazíme takřka na každíém krokuj, Některé z rybníků mají ale delší historii a zaslouží si etaké výjimečnou pozornost. Třeba ten, který ve svém názvu zahrnuje celý Svět. Kariéra naší rybníkářské legendy Jakuba Krčína z Jelčan začala nenápadně. Do školy chodil v Kolíně, tedy
Plnil starobylý italský klášter tajnou funkci? A nenašel snad proto dodnes duch první abatyše klid?
enigmaplus.cz
Plnil starobylý italský klášter tajnou funkci? A nenašel snad proto dodnes duch první abatyše klid?
Městečko Cairate najdeme v Itálii v provincii Vares. Původně zde v 1. století našeho letopočtu stála římská vila. V 6. století se toto místo mění na lombardskou vojenskou pevnost a poté středověkou ve
Tajný vztah s kolegou?
nasehvezdy.cz
Tajný vztah s kolegou?
Soukromí si střeží a povídá se, že Markéta Stehlíková (39) k tomu má pádný důvod. Proslýchá se totiž, že randí s pohledným kolegou. V seriálu Ulice jsou manželé a právě během natáčení mezi nimi měl
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
panidomu.cz
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle. Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u
Fantastické Moby Dick od Hanhart jsou zpět
iluxus.cz
Fantastické Moby Dick od Hanhart jsou zpět
Nádherná edice chronografů inspirovaná minulostí se opět hlásí o slovo. Německá značka, která se koncentruje na tvorbu pilotních hodinek, vzkřísila své legendární hodinky 417 ES Moby Dick, které si v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Létající pevnost přistála jako letadlo duchů: Posádka chyběla!
enigmaplus.cz
Létající pevnost přistála jako letadlo duchů: Posádka chyběla!
Bombardéru B-17, který se v listopadu 1944 poblíž belgického Kortenbergu připravoval na nouzové přistání, si ještě ve vzduchu všimli vojáci zde dislokované protiletecké jednotky britské RAF. Letounu s