Skip to content

Marie Bartošová: Za odvahu zaplatila životem, pohltilo ji podzemí

V roce 1976 se v Brně stala neuvěřitelná a tragická událost. Při pomoci jinému sklouzla do temnoty pod povrchem Brna žena jménem Marie Bartošová. Její případ nebyl nikdy spolehlivě objasněn.

Na tramvajovém ostrůvku v brněnské Pekařské ulici postává Miroslav Šudák. Čeká na příjezd tramvaje, když v tom se země pod jeho nohama propadá. Muž sklouzne do jámy, ze které se vyvalí páchnoucí hnědá voda a jen tak tak se stihne zachytit okraje.

Na pomoc mu přibíhá Marie Bartošová. Muže skutečně zachrání, ale ji samotnou nakonec strhne proud kamsi pod zem. Co přesně se s ní stalo, se dodnes neví.

Místo tragédie

Hlubiny pod Brnem

Následné vyšetřování události ukazuje, že za vše může prasknuté potrubí, které vytvořilo díru do dosud neznámých podzemních prostor. Pátrání po ženě je však bezvýsledné. Až v roce 1992, tedy po neuvěřitelných 16 letech, je u kanalizační výpusti v jedné vzdálené ulici nalezena lidská kost se zbytkem kalhot podobným těm, které měla žena na sobě.

Zda šlo skutečně o pozůstatky Marie Bartošové, však není jisté. „Je technicky nemožné, aby se tělo z Pekařské ulice objevilo až v místech, kde měla být Bartošová nalezena. Na nalezených vzorcích navíc nikdy nebyl proveden test DNA, tvrdí znalec brněnského podzemí Aleš Svoboda.

Znalec brněnského podzemí Aleš Svoboda
Foto: Wikimedia Commons, www.centrumnews.cz, agartha.cz
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Tajemství minulosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články