Skip to content

Vznikne stroj nahrávající noční můry? Možná ano!

Jsou sny, které bychom chtěli prožívat i v reálném životě. A pak jsou sny, které jsou doslova hororové. Oba druhy si už brzy budou vědci schopni přehrát jako film v kině. Existují totiž plány na sestavení stroje, který by lidské sny dokázal nahrávat, a poté i vyložit.

Zmíněné plány pocházejí z hlavy neurologa Morana Cerfa, který působí na Kalifornské univerzitě. Ten již pracuje na vývoji stroje, který by ve snech listoval jako v otevřené knize. A vymyslel pro něj i název: lapač snů.

2
Řada nočních můr se odehrává v uzavřených prostorách.

Jak bylo řečeno, doktor Cerf je neurolog a jako takový se zajímá především o lidský mozek. „Existují souvislosti mezi představami a aktivitou určitých skupin nervových buněk,“ vysvětluje Moran Cerf. Na základě toho vytváří jakýsi zvláštní druh slovníku, do kterého tyto souvislosti zaznamenává.

„Vzhledem k tomu, že každý člověk je jedinečný, jsou tyto záznamy něco na způsob individuální databáze,“ dodává neurolog.

3
Lidské sny jsou samozřejmě předmětem mnoha výzkumů. Ty dospěly k některým zajímavým závěrům. I když asi 10 % lidí tvrdí, že žádné sny v noci nemá, zdravému člověku se během nočního spánku zdá 8 až 10 snů.

Díky tomu pak Moran Cerf umí číst cizí myšlenky. Ne, že by byl nějakým šarlatánem, prostě pokusné osobě obepne mozek elektrodami a monitoruje mozkovou činnost. Z přehledu, který má uložen ve své databázi, pak pozná, nač zkoumaný člověk právě myslí.

Na podobném principu pracuje jeho lapač snů. Ten by sny nejen chytal, ale posléze i dle individuální databáze interpretoval. Jediný rozdíl je pochopitelně v tom, že testovaný člověk bude spát.

A tree in the forest with a door glowing with bright lights.
Spánek se dělí na základní fáze: NREM, která regeneruje fyzickou stránku organismu, a REM, jež dodává sílu psychice. Člověk sní v obou fázích, přičemž živější a barevnější sny probíhají v REM fázi.

Cerf si od svých experimentů slibuje lepší pochopení funkce mozku. Vždyť tento orgán je pro vědu stále záhadou a svými schopnostmi ji nepřestává překvapovat. Nová metoda by rovněž mohla pomoci lidem, kteří mají problémy s řečí a s jejím chápáním, protože by pak lépe porozuměli slovním pojmům.

5
Byl to sen nebo nebyl, lze se mnohdy zeptat sama sebe po probuzení…

Nápad Morana Cerfa má však i vady na kráse. Sporné je především zavádění elektrod monitorující mozkovou činnost. Elektrody jsou totiž přímo implantované do mozku a představa, že se někdo člověku šťourá v hlavě, není nijak lákavá.

Jistou naději v tomto ohledu přinášejí senzory, které by se přímo do mozku nezaváděly, ty se ovšem teprve vyvíjejí. A jak to tak bývá, Cerfův projekt zkritizovali i někteří jeho kolegové. Kámen úrazu je podle nich především v tom, že lapač snů sice bude schopen zkoumat mozkovou činnost, ale rozhodně nedokáže sny převádět do srozumitelného jazyka, a tedy je interpretovat.

Foto: youtube, jungiantherapist, deviantart,
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články