Skip to content
reklama

Výška člověka se neustále zvedá: Staneme se obry?

Lidé západního světa jsou v současnosti prokazatelně nejvyšší za posledních stopadesát let. Od dob industriální revoluce se průměrná lidská výška zvedla o cca deset centimetrů. Jaké faktory za to však mohou?

Budou se nad námi jednoho dne naši potomci tyčit jako obři?

Zajisté ne, lidské tělo má své pevně dané konstrukční limity a při nadměrných proporcích přestává efektivně fungovat. Nejvíce přílišný vzrůst odnáší kostra a klouby, které u většiny savců během běžných aktivit prodělávají zátěž rovnou zhruba čtvrtině svého maxima.

Pokud se tedy hypoteticky lidská výška například zdvojnásobí ze současného průměru (v Česku cca 180 cm u mužů a 167 cm u žen), plocha kostí se úměrně k tomu zčtyřnásobí a naše váha dokonce zosminásobí, takže fraktury budou rázem na denním pořádku.

Lidé vysocí trojnásobně oproti dnešnímu průměru (tedy přes 5,4 metrů) se při stejné struktuře kostí a svalů už nemohou pohybovat vůbec.

obrázek 1
Robert Wadlow, nejvyšší muž na světě. Měřil neuvěřitelných 272 cm.

Nejvyšší na světě

Současný rekord planety drží Nizozemci – jak v průměrné výšce, tak v jejím nárůstu za posledních 150 let. Muži měří průměrně 184 cm a ženy 170, přičemž se od svých předků z poloviny 19. století liší o celých 19 centimetrů.

To už je značný rozdíl. „Nizozemci podle mého názoru dosahují optimálního maxima,“ konstatuje emeritní profesor John Komlos z Univerzity v Mnichově. „Jsou tak vysocí, jak můžou lidé za optimálních podmínek být.

“ Příčina přitom netkví ani tak v lepší genetické výbavě jednoho z nejliberálnějších národů Evropy, jako ve dvou zdánlivě banálních faktorech – přijímané stravě a prevenci chorob. Právě dobré zdraví a dostatek výživy během dětského věku umožňuje lidskému jedinci dosáhnout plných tělesných proporcí, včetně ideální výšky.

obrázek 2
Koloniální pěchota z různých států impéria. Britové jsou citelně vyšší.

Výška díky moru

Když se Evropou na konci středověku prožene Černá smrt a zanechá její populaci zdecimovanou až o 60 %, je to, s jistou dávkou cynismu, dobrá zpráva. Pro náš vzrůst minimálně. Lidé, kteří epidemii přežijí, mají náhle mnohem víc životního prostoru, už se netísní v přelidněných chudinských čtvrtích, takže jsou po příště lépe chránění před šířením infekce, a hypoteticky se jim může dostat i více jídla, protože je přerozdělováno mezi méně jednotlivců.

Nejnižší jsou naopak lidé kolem 17. století, když dlouhá období mrazu během malé doby ledové postihnou sklizeň a napříč Evropou se rozhoří konflikty mezi národy. Průměrná výška Francouzů v té době, podle profesora Komlose, dosahuje pouhých 162 cm.

Zlom přichází s industriální revolucí, která přináší vyšší zemědělskou produkci, dostupnou tekoucí vodu a sanitární podmínky vůbec. Začínáme růst.

obrázek 3
Nejvyšší průměrná výška je v Holandsku. Ani my na tom ale nejsme špatně.

Ráno vyšší, večer nižší

Je zajímavé, že průběžné změny ve výšce zažíváme v podstatě každý den, ačkoliv biologicky růst přestáváme kolem 18 roku života. Je to dáno zatížením naší páteře a meziobratlových plotének, které jsou vyplněné tekutinou, a jsme-li ve vzpřímené poloze, také přirozeně stlačené.

Během spánku však páteř relaxuje a tyto polštářky expandují, díky čemuž jsme každé ráno o centimetr až dva vyšší, než jsme byli večer. Během dne se tato nově nabytá čísla vrací zase zpátky k normálu.

obrázek 4
Malá doba ledová v 17. století lidské výšce rozhodně nepřeje.

Vyrosteme ve vesmíru

Jiná situace samozřejmě přichází, vezmeme-li v úvahu budoucí život v podmínkách mimo naši planetu. Při absenci gravitace na kosmonauty působí stejný, ale znásobený efekt jako při spánku v horizontální poloze a stávají se tedy dočasně vyššími.

V průměru až o 3 % své výšky. Vědci se prozatím přou o dlouhodobém vlivu stavu bez tíže na naše tělesné proporce, ale vzhledem ke svalové atrofii a úbytku kostní hmoty nemůžeme vyloučit, že děti vesmírných stanic budou vyšší, štíhlejší a poněkud křehčí, než jsme my nyní.

Na skutečné výsledky si ale budeme muset ještě pár let počkat. Do té doby postačí, když se vyrovnáme Nizozemí. Tolik už nakonec neschází.

Foto:
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Vysavač na okna je skvělý pomocník
panidomu.cz

Vysavač na okna je skvělý...

Asi není mnoho lidí, kteří by řekli, že mytí...
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
iluxus.cz

Certina zahalila své DS...

Hodinky DS Action Diver od značky Certina se...
Podařilo se známému páru dokonale utajit rozvod?
nasehvezdy.cz

Podařilo se známému páru...

Vypadá to, že manželství...
Smetanové brambory se sýrem
tisicereceptu.cz

Smetanové brambory se sýrem

Potřebujete uvařit snadný oběd do jedné hodiny?...
Podezřelá úmrtí nadějných vědců: Museli být umlčeni kvůli převratným objevům?
enigmaplus.cz

Podezřelá úmrtí nadějných vědců:...

Byli talentovaní, vzdělaní a považovaní za špičky ve...
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
epochalnisvet.cz

Prsten z Atlantidy: Jediný...

V roce 1860 objeví francouzský egyptolog Marquis...
RODINNÝ BEZVA FEST.
epochanacestach.cz

RODINNÝ BEZVA FEST.

I letos se můžete těšit na rodinný...
Ložnice v hávu přírody
rezidenceonline.cz

Ložnice v hávu přírody

Návrat k přírodě je trendem poslední doby a...
Sociální sítě nás okrádají o spánek
21stoleti.cz

Sociální sítě nás okrádají o...

Vědci pátrali po příčinné souvislosti mezi zhoršující se kvalitou...
5 mystických tipů na letní čtení: Zednáři i slovenské záhady
enigmaplus.cz

5 mystických tipů na letní...

Žena jako monstrum i bohyně? A co učení...
Skončila znovu Simona Lewandowská sama a hledá nového milence?
nasehvezdy.cz

Skončila znovu Simona...

Říkalo se, že SIMONA...
Zradila jsem muže svého života!
skutecnepribehy.cz

Zradila jsem muže svého...

Seznámili jsme se na diskotéce. Tehdy mi...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha