Domů     Vynález knihtisku: Hurá do knihovny!
Vynález knihtisku: Hurá do knihovny!
26.12.2018

Říká se, že kniha je nejlepším přítelem člověka. Něco na tom jistě bude, vždyť v knihách najdeme ponaučení, zamyšlení a koneckonců i zábavu. Po celý středověk se přitom knihy dostávaly jen do rukou vyvolených.

Byly totiž opisovány ručně, zpravidla v klášterech, a při takové technice nemohl být knižní náklad nijak závratný.

Určité tiskařské techniky sice existovaly, ale převládal obraz mnichů ponořených do přepisování zpravidla náboženských textů.

Až se jednoho dne na scéně objevil jistý Johannes Gensfleisch. To jméno dnes asi málokomu něco poví. Ovšem, když se řekne Gutenberg, zbystří i ti, kteří se jinak o knihy příliš nezajímají.

Ano, byl to právě Gutenberg, který uskutečnil svým vynálezem knihtisku první mediální revoluci v dějinách lidstva. Tato inovace svět zcela proměnila. Však také spisovatel a opravdový mistr bonmotů Mark Twain se nechal slyšet:

„Všechno, čím svět dnes je, všechny jeho pozitivní i negativní stránky dohromady, to z něj udělal Gutenbergův vynález.“

A Johan Wolfgand Goethe si přisadil: „Vděčíme knihtisku a jeho svobodě za nemyslitelné dobro a nedohledný užitek.“

Skutečně, knihtisk ve svých důsledcích dokázal pozvednout i ty nejspodnější vrstvy obyvatelstva.

Francouzská tiskárna (kolem 1500).
Francouzská tiskárna (kolem 1500).

Gutenbergův život je zahalen mnoha tajemstvími. Příliš zpráv se o něm totiž nezachovalo. A když už, tak mají podobu soudních dokumentů či dopisů. Paradoxně on sám žádnou svou knihu nevydal a ani po sobě nezanechal žádný rukopis. Zkrátka, ne každý vynálezce má potřebu se literárně realizovat.

Z dochovaných pramenů víme, že malý Johannes přišel na svět někdy kolem roku 1400 jako syn Frieleho Gensfleische a Elsy Wirichové. Stalo se tak v německé Mohuči, se kterou Gutenbergův život zůstal spojen.

Rodina patřila k vyšší vrstvě, takže se Gutenbergovi nevedlo zle. Otec se pravděpodobně věnoval obchodu s látkami, což v té době bývalo výnosné povolání.

Začátek 15. století nebyl ve znamení nepokojů pouze v českých zemích. I Německo tehdy zasáhly politické turbulence. Mohuč se stala životu nebezpečnou a rodina raději volila útěk. Podle některých záznamů mladý Gutenberg studoval v letech 1418 a 1419 v Erfurtu.

Později se osamostatnil a kolem roku 1434 pobýval ve Štrasburku, který byl tehdy součástí Svaté říše Římské národa německého.

Zde se Gutenberg seznámil s kapitálově silnými partnery a začal uskutečňovat tajný projekt, který byl v tehdejších dokumentech označován jako „Aventur und Kunst“, tedy Dobrodružství a umění. Možná právě v této době začal s vynalézáním tisku pomocí kovových liter.

Rozložení prvotisků podle jazyka.
Rozložení prvotisků podle jazyka.

V roce 1448, možná i dříve, se Gutenberg vrátil do Mohuče. Zde vybudoval dílnu s tiskařskými stroji a pustil se do podnikání. Světlo světa tu spatřovaly učebnice, kalendáře, odpustky a mnohá další díla.

Nejdůležitější z Gutenbergových inovací byl vynález písmolijectví. Umožňoval totiž sériovou výrobu tvarově shodných tiskařských liter. Otiskem do měkčího kovu vznikla forma, tedy tzv. matrice.

Matrice se vložila do licího strojku a zalila roztavenou liteřinou, slitinou cínu, olova a antimonu. Odlité litery pak byly otočeným obrazem písmena.

Každá tisková strana byla sestavována do dřevěné sazebnice, která určovala přesné řádkování i místa pro mezery a ilustrace. Pomocí upraveného lisu na víno se pak dal vytisknout celý arch najednou místo dřívějšího ručního přitlačování hladítky.

Mezi roky 1452 až 1455 vznikla pod Gutenbergovou taktovkou dvaačtyřicetiřádková bible, skutečný mistrovský kousek.

Později bylo spočítáno, že jen zhotovení sazby, pro kterou bylo odlito 100 000 olověných liter, trvalo zhruba dva roky.

Dohotovení díla o 1282 stranách vydaného nákladem 180 kusů pak vyžadovalo podle mohučského knihařského badatele Stephana Fussela 230 760 pracovních úkonů.

Guttenbergova Bible.
Guttenbergova Bible.

Byť Gutenbergova práce měla změnit svět, bohatství a spokojeného života se nedočkal. Nejdřív musel vést vleklý soudní spor se svým věřitelem Johannesem Fustem.

Gutenberg si od něj půjčil nemalou sumu, která zúročena později vzrostla na závratných 2026 zlatých. Jen pro představu, měšťanský dům stál tehdy kolem sta zlatých a kvalifikovaný řemeslník vydělával nanejvýš 30 zlatých ročně.

Po procesu vyšel Gutenbergův podnik se značnými ztrátami. Gutenberg přišel o dílnu a právě dotištěné dílo, práci nejméně tří let. Fust získáním dílny naopak zabezpečil i další činnost svého adoptivního syna Petera Schöffera.

Později do Gutenbergova života opět zasáhla politická situace. Mocenský boj v církvi zasáhl i Mohuč. Proti sobě stáli čerstvě sesazený arcibiskup Diether von Isenburg a jeho papežem dosazený sok Adolf von Nassau.

I církevní otcové tehdy měli své armády a ta Nassauova Mohuč v roce 1462 dobyla. Došlo k vyhánění obyvatel a jedním z postižených byl i Gutenberg.

Johannes Gensfleisch, řečený Gutenberg.
Johannes Gensfleisch, řečený Gutenberg.

Určité satisfakce se však Gutenberg přece jen dočkal. Tři roky po svém nuceném odchodu z Mohuče byl arcibiskupem von Nassauem rehabilitován a mohl se z něj stát dvořan. Zemřel 3. února 1468 a pochován je v mohučském františkánském klášteře.

Jeho vynález jej však mnohonásobně přežil. Používal se více než tři a půl století až do roku 1811, kdy byl vynalezen rychlotisk.

Význam knihtisku byl nezměrný a slovo mediální revoluce je v jeho případě skutečně na místě.

Vynález knihtisku mimo jiné znamenal zahájení úspěšného boje s negramotností. Učení a vědění se mohlo rozšířit do širších vrstev obyvatelstva, což ve svých důsledcích znamenalo i rychlejší rozvoj přírodních a společenských věd. Vynález knihtisku podnítil i rozvoj ekonomiky a mnoha dalších oblastí.

Vytváření identických kopií knih mělo velký normotvorný význam. Pomocí knihtisku například došlo ke sjednocení liturgických textů, zásadní roli hrál knihtisk i při utváření závazných jazykových pravidel.

Nové překlady Bible Martina Luthera nebo Bible kralické se staly základem spisovného německého a českého jazyka.

Na našem území se nejdříve tisklo v Plzni, byla to pravděpodobně Kronika Trojánská (1468), poté se knihtisk dostal také do Prahy (1487), následoval Vimperk, Brno, Kutná Hora a Olomouc.

Foto: Wikipedia
Související články
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
Historie
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Historie
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
reklama
svět zločinu
Tajné životy papežů. Jaké kostlivce měly ve skříních hlavy církve?
Dějiny papežství a církve vůbec jsou stejné jako dějiny světa. Najdeme v nich statečné hrdiny i lidské zrůdy, období milosrdenství i mocenské boje, rodinné intriky a zločiny, nad jejichž brutalitou zůstává rozum stát. Někteří svatí muži rozhodně nebyli svatí a měli své kostlivce ve skříni, které se snažili před věřícími utajit. Jiní se zase naopak […]
Matka a dcera Figueroaovy: Dívce vyříznou chlapečka z těla!
Rodina překvapeně zvedne obočí. 46letá Clarisa Figueroaová právě oznámila své nečekané těhotenství! Je to zázrak? Uběhl sotva rok, co Clarisy dospělý syn zemřel. A zázrak to musí být, protože Clarisa si nechala přerušit vejcovody a měla by být neplodná. Zkoumavé pohledy míří na břicho. Žena však trpí značnou nadváhou, nevyřčené otázky příbuzní raději spolknou. A […]
Sex se změní v cit: A matka dotlačí dceru k otčímově vraždě!
Dvě nahá těla, pár kapek potu a… kamera. „Výborný,“ musí uznat 40letý David Shannon, když si přehraje záznam. Má štěstí, jeho 36letá manželka Joan má stejné koníčky.   Točí spolu amatérské porno a milují swingers párty. Rodinka se nastěhuje do Fayetteville v Severní Karolíně a vše vypadá idylicky. Usměvavá Joan má dvě dcery z předchozího […]
Osudový výstřel: Jak anarchista změnil dějiny USA
Američan Leon Czolgosz je světu neznámým mužem, který pracuje jako dělník v Detroitu a doslova hltá myšlenky americké anarchistky Emmy Goldmanové. Když v roce 1900 spáchá Ital Gaetano Bresci atentát na italského krále Umberta I., rozhodne se změnit svůj osud. 5. září 1901 pozoruje amerického prezidenta Williama McKinleyho během veřejného vystoupení v Buffalu. O den později se mu […]
reklama
záhady a tajemství
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Podivná smrt mocného Vojtěcha z Pernštejna: Otrávili ho jeho nepřátelé?
Vražedkyni pošle na smrt, ovšem jenom dva dny poté čeká smrt i jeho. Odchod Vojtěcha z Pernštejna proto dodnes budí spekulace, zda za ním nestojí přívrženci odsouzené Kateřiny z Komárova a Pičína. Jeden z nejmocnějších mužů českého království, dvorní hofmistr (zodpovídá za královské finance) a předseda komorního soudu Vojtěch z Pernštejna (1490–1534) pošle 23. ledna 1534 na smrt vražedkyni […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz