Domů     Vrah Robert Black: Vezmu si všechno, co chci!
Vrah Robert Black: Vezmu si všechno, co chci!
23.3.2024

Skotský sériový vrah je v osmdesátých letech odsouzen za únos a vraždu tří dívek, nepřiznaných obětí je ale mnohem více. V roce 2011 je mu například prokázána vražda čtvrté dívky.

Věk jeho obětí se pohybuje v rozmezí pěti až jedenácti let a těla prokazují stopy brutálního znásilnění. Dopaden je náhodou, a to během únosu další oběti, kterou mu ze spárů doslova vyrve dívčin vlastní otec.

Je slunečný 14. červenec roku 1990 ve vesnici Stow na skotských hranicích. Šestiletá Mandy Wilsonová si jde hrát ke svým kamarádům. Právě míjí dodávku s dveřmi otevřenými na straně spolujezdce.

Její soused David Herkes holčičku periferně vidí, ale nevěnuje jí větší pozornost, dokud se neskloní, aby se podíval na nože své sekačky.

Pohřešovaná dívka Jennifer Cardy (9)
Pohřešovaná dívka Jennifer Cardy (9)

Duchaplnost souseda jí zachrání život

„Spatřil jsem její malé nožičky, které se zastavily vedle nohou nějakého muže. Najednou zmizely a já ho viděl dělat pohyby, jako by se snažil něco nacpat pod palubní desku.

Nasedl do dodávky, zacouval na příjezdovou cestu, ze které Mandy právě přišla, a rozjel se směrem k Edinburghu,“ popisuje šokovaný soused, který zachovává duchapřítomnost, okamžitě si zapisuje registrační značku dodávky a volá policii.

Vlastní otec Mandy vytahuje z dodávky

Policejní vozy jsou na místě v okamžiku, stejně jako rozrušený otec Mandy, kterého soused rovněž přivolal. A zatímco se všichni snaží zorientovat v situaci, stane se něco neuvěřitelného. „Najednou jsem tu dodávku znovu uviděl a zakřičel ,To je on!‘.

Důstojník vběhl do silnice a dodávka uhnula, aby se mu vyhnula, než zastavila,“ dodává soused. Policisté následně spoutají muže, který se identifikuje jako Robert Black.

„To je moje dcera – co jsi jí udělal, ty bastarde?“ křičí otec malé Mandy s výrazem rozzuřeného býka.

Victim Sarah Harper, 10 let
Victim Sarah Harper, 10 let

Vyděšená tak, že se nezmohla na slovo

Instinktivně začíná prohledávat útroby dodávky a hledá svoji dceru. Kde je? Je živá, nebo mrtvá? „Vrhl jsem se rovnou pro hromadu hadrů za sedadlem a ucítil tělíčko uvnitř spacáku. Nemůžu vám říct, jak jsem se cítil, když jsem ji vybalil z pytle ven.

Uviděl jsem její tvářičku, jasně červenou od horka a nedostatku vzduchu. Když jsem ji rozvázal a sundal jí pásku z úst, byla tak vyděšená, že neřekla ani slovo,“ vypráví otec Mandy, který se při vzpomínce na ten okamžik dodnes silně třese.

„Chtěl jsem jí vkládat věci do pochvy“

Ačkoli se na první pohled zdá, že je dívka v pořádku, Black už ji za tu krátkou chvíli stačil sexuálně zneužít. „Stáhl jsem jí kalhotky na stranu a podíval se. Myslel jsem, že jsem ji (vaginu) jen tak nějak pohladil, ale má tam modřiny.

Nevím, jak se to stalo,“ vypovídá později a psychologovi přiznává, že kdyby nebyl chycen, měl v plánu Mandy zneužít. „Vložil bych jí nějaké věci do pochvy, abych viděl, jak je velká.“ V úvahu podle něj připadají prsty, penis, ale také jiné objekty.

„Když byl požádán o příklad, zadíval se na pero, kterým jsem psal,“ uvádí psycholog.

„Smradlavý Bob“ unáší a brutálně znásilňuje holčičky.
„Smradlavý Bob“ unáší a brutálně znásilňuje holčičky.

Do hodiny by byla mrtvá

Na rozdíl od jiných sériových vrahů Blacka netěší utrpení jeho oběti. Sadismus v jeho případě není klíčový. Děti považuje za pouhý objekt, hračku, se kterou chce experimentovat a potom se jí zbavit – ne ovšem zabít.

„Vůbec jsem nemyslel na to, jestli souhlasí, nebo jestli ji to bolí,“ říká pedofil a dodává, že pokud jeho oběť náhodou zemřela, „byla to čistá nehoda“.

Podle lékařského posudku, který později zazní u soudu, by Mandy byla do hodiny mrtvá, pokud by nedošlo k její záchraně.

Strašlivá zranění desetileté Sarah

Noční můrou všech rodičů může být případ Blackovy třetí oběti, desetileté Sarah Harperové. Ta je rovněž unesena, brutálně sexuálně zneužita a odhozena jako rozbitá panenka.

Protože se ji policistům nepodaří najít včas, malá Sarah v důsledku této „nehody“, jak tomu Black říká, v nesnesitelných bolestech umírá. Sarah záhadně zmizí 26. března roku 1986 poté, co jde koupit bochník chleba. Domů se nevrátí.

Její tělo je nalezeno o měsíc později, pohozené v řece Trent poblíž Nottinghamu. Patolog potvrzuje, že když byla dívka vhozena do řeky, byla ještě naživu. Zranění, která utrpěla, doslova popisuje jako „strašná“.

„Útočník Sarah násilně prozkoumal její vaginu i řitní otvor.“ Tělo dcery nakonec identifikuje její otec: „Bylo to horší, než bych si kdy dokázal představit,“ říká.

Robert Black, pachatel odporných zločinů na dětech.
Robert Black, pachatel odporných zločinů na dětech.

Dětství, na které raději zapomněl

Odkud pramení Blackova úchylka? Odpovědi musíme hledat v jeho dětství. Vychován je pěstouny, protože vlastní matka se nemanželského dítěte po pár měsících vzdala.

Adoptivní otec však umírá, když je Robertovi pět let, proto většinu dospívání tráví s nevlastní matkou. Tvrdí, že si na něj vůbec nepamatuje, ovšem podle psychologa Raye Wyrea to jen potvrzuje, že Blacka adoptivní otec zneužíval.

„Většina z nás si z tohoto období dětství něco vybaví, nějaký vágní, impresionistický pocit toho, kdo jsme byli.“ Tak neobvyklý paměťový blok podle něj naznačuje přítomnost a potlačení nějakého druhu emocionálního nebo fyzického traumatu, kterému byl Black jako dítě vystaven.

Místní a spolužáci si vybavují silné pohmožděniny, které chlapec míval, a on sám přiznává, že byl adoptivní matkou často trestán, z čehož se v noci pomočoval. Spolužáci mimo jiné zmiňují i to, že neskutečně páchl, proto si vysloužil přezdívku „Smradlavý Bob“.

Sex jako důkaz absolutní dominance

Výjimečný je u Blacka také rozvoj sexuality. Fascinace pohlavím podle něj začíná už v pěti letech. Když se potom má v osmi letech postarat o sousedčino miminko, neváhá novorozené holčičce sundat plenku a zkoumat její vaginu.

Ve dvanácti letech se Black společně s dalšími spolužáky zúčastní znásilnění spolužačky a přichází na to, jak moc ho její bezmoc vzrušuje. „Já a další dva chlapci jsme šli do pole s dívkou stejného věku.

Sundali jsme jí kalhotky, zvedli sukni a všichni jsme se pokusili dát si k ní své penisy,“ vzpomíná pedofil. Událost způsobí, že je nezletilý chlapec umístěn do specializovaného zařízení v Musselburghu.

Zde však padne do oka místnímu zřízenci, který ho několik let sexuálně zneužívá. Black si proto v mysli ukotví představu, že sex je důkazem dominance a podřízenosti, a také to, že je přijatelné vzít si všechno, co chce, bez ohledu na pocity ostatních.

Robert Black ve vězení umírá na infarkt v roce 2016.
Robert Black ve vězení umírá na infarkt v roce 2016.

Za první útok získává jen napomenutí

V sedmnácti letech je za sexuální obtěžování poprvé odsouzen, když sedmiletou holčičku naláká do opuštěné budovy. „Vzal jsem ji dovnitř a držel jsem ji na zemi s rukou kolem krku… Musel jsem ji napůl uškrtit nebo co, protože byla v bezvědomí…

Když byla zticha, sundal jsem jí kalhotky a zvedl jsem ji tak, že jsem ji držel za její kolena a měla dokořán otevřenou pochvu.

Strčil jsem jí tam prst.“ Následně masturbuje nad jejím bezvládným tělem a po dokončení aktu dívku v budově nechává, aniž by ho trápilo, zda je v bezvědomí nebo mrtvá. Lidé ji později nacházejí toulat se ulicemi – zmatenou, plačící a od krve.

Soud mu překvapivě udělí pouhé napomenutí a je vypracován naivní psychiatrický posudek, který říká, že je nepravděpodobné, že by Black něco podobného udělal znovu.

První (a poslední) přítelkyně Pamela

Může se pedofil zamilovat do dospělé ženy? V případě Blacka ano. Ve dvaceti letech zcela propadne kouzlu Pamely Hodgsonové a jejich vztah se vyvíjí natolik dobře, že se rozhodnou zasnoubit.

Ke svatbě ale nedochází, protože Pamela z neznámých důvodů na poslední chvíli změní názor a prostřednictvím dopisu se s Blackem rozchází.

Můžeme se jen domnívat, zda je důvodem Blackova pověst pedofila a sexuálního devianta, každopádně pro něj jde o zásadní životní tragédii. Když potom v roce 1992 dostává předvolání za vraždu tří malých dívek, vzkáže policistům:

„Řekněte Pamele, že za to všechno nemůže.“ Je to ale skutečně tak? Nebo to mohl být právě rozpad vztahu, který v něm vyvolal zvrácenou touhu po krvi?

Rozhodujícím důkazem jsou účtenky za benzin

Black se v osmdesátých letech živí jako dálkový řidič, a protože jsou všechny oběti nalezeny poměrně daleko od místa zmizení, policie se rozhoduje zaměřit svoji pozornost právě na řidiče z povolání.

Mezi rozhodující důkazy tak nakonec patří jeho účtenky za benzin, které přehledně mapují, kde se v podezřelých časech pohyboval. Přesto, že je 19. května 1994 shledán vinným ze tří vražd a odsouzen na doživotí, Black tato obvinění skálopevně odmítá.

Kolik jich skutečně bylo?

Roku 1994 se v Newcastlu koná schůzka, která má zvážit jeho možné zapojení do podobných vražd a únosů ve Francii, Amsterdamu, Irsku, Německu, a také v Anglii, kde je takových nevyřešených případů minimálně deset.

A třebaže se Black nepřiznal ani k jedné z nich, roku 2011 je nově odsouzen ještě za vraždu devítileté Jennifer Cardyové, jejíž tělo bylo nalezeno roku 1981 v přehradě poblíž Hillsborough.

Robert Black sice ve vězení umírá na infarkt v roce 2016, ale posmrtně ho policie hodlá obvinit z dalších nikdy nevyřešených zmizení, jejichž vyšetřování stále pokračuje.

Foto: Getty images
Související články
Svět zločinu
Robert Tempel si odseděl 20 let v kriminále, chce rekordní odškodné
Novináři doufají v podobnou „senzaci“, jakou bylo omilostnění Jiřího Kajínka. Seskupí se poblíž věznice a přemýšlejí. Co jim propuštěný muž řekne? Jak bude naladěný? Co bude mít na sobě? Jenže on to vezme bočním východem a nepozorovaně zmizí. On se dočkal. Tehdy 28letý Robert Tempel vyláká Lukáše S. (22) z Velkých Popovic a jeho společníka Michaela V. (25) […]
Svět zločinu
Místo špekáčků opékal orgány obětí
Právě zavraždil dva malé chlapce. To je pro něj ale teprve začátek. Nad jejich zkrvavenými mrtvolami onanuje. Následně z těl vyjme vnitřnosti, které si upeče na ohni a sní.  Hrdly. Tak se jmenuje vesnice v okrese Litoměřice, kde přijde na svět Josef Kulík (*1930).  Hochova životní cesta rozhodně není snadná. Je ještě malý, když mu umírá […]
Svět zločinu
Dívka, která nesměla vyslovit své jméno
Kalifornští manželé Phillip a Nancy Garridovi unášejí v roce 1991 jedenáctiletou blondýnku Jaycee Dugardovou. Vězní ji osmnáct let a Garrido s ní za tu dobu zplodí dvě děti, Angel a Starlet. Dívka si ke svým únoscům přesto vypěstuje podivný, ale láskyplný vztah. Je ráno desátého června roku 1991. Jedenáctiletá Jaycee Dugardová, oblečená do své oblíbené […]
Svět zločinu
Jiří Dvořák: Pomstychtivý stařík útočil kyselinou, nastražil bombu a zastřelil úřednici
Na jedné straně je to inteligentní člověk. Na straně druhé jeho veškeré znalosti a zkušenosti přebíjejí emoce. Zloba, nenávist, touha po pomstě. A tak se jednoho dne vydá na vražednou výpravu. Má seznam smrti, který začne naplňovat.   Když se tento kluk narodí, dostává jméno a příjmení, které u nás má svého času kdekdo. Jmenuje […]
reklama
svět zločinu
Utrpení v drápech Černého pantera
Ztichlým výstavným domem se uprostřed noci tiše plíží maskovaný muž. Přišel unést bohatou dědičku. Náhoda mu přihraje do cesty její dceru, a tak opouští vilu se zcela jinou kořistí, než pro kterou si přišel. Výkupné ale bude požadovat stejně. Do prvních deseti let věku je Donald Nappey jen jeden z tisíců obyčejných anglických kluků. Jenže […]
Vrah Martin Vlasák: Popravil dva lidi kvůli pár tisícovkám
Řidiči taxi je nezvykle horko. Zákazník, kterého veze, mu nahání husí kůži. Než se podívá do zpětného zrcátka, proletí mu hlavou projektil. Na místě umírá, vrah bere jeho vůz a jede za další obětí.  Za dvojnásobnou chladnokrevnou vraždu si Martin Vlasák od soudu odnese doživotní trest. Dodnes sedí ve věznici na Mírově. Patří mezi skoro […]
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi