Domů     Vrabec: Poctivého pracanta ptačí říše komunisté téměř vyhubí!
Vrabec: Poctivého pracanta ptačí říše komunisté téměř vyhubí!

Chvatně šplhá na strom a rukou šmátrá mezi větvemi. Nahmatá hnízdo a v něm několik vajíček. Okamžitě po nich chmátne a vší silou hodí o zem. Vzduch mezitím prořízne máchání křídel a mladý lovec sahá za opasek, kde má prak. Čínská vrabčí genocida je v plném proudu!

Vrabce domácího najdeme snad na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy, díky tomu získává titul nejrozšířenějšího ptáka na světě. Jenže v posledních letech jeho počty značně prořídly.

Nejlepší přítel člověka?

Hnědošedý elegán se po celou dobu života potlouká kolem lidských obydlí, a tak na pouštích či odlehlých pastvinách byste ho hledali marně. Vrabce, jehož váha se pohybuje kolem 30 gramů, popíše švédský vědec Carl Linné (1707-1778).

Tehdy netuší, že jednou bude po světě létat 1,3 miliardy exemplářů. Vrabec si člověka oblíbí a má pověst za oddaného pomocníka. Za tímto účelem je v roce 1852 dovezen do Brooklynu, kde má vyhubit housenky molice.

Opeřenec se na tamní podmínky adaptuje a v USA vydrží dodnes. V dalších letech expandují třeba i do Austrálie, kde však vystrnadí část opeřených soků. Jsou známí svou nenáročností, a tak jich několik obývá anglický důl, který se nachází 640 metrů pod zemí!

Vrabci jsou sice rozšířeni po celém světě, jejich populace ale kvapem ubývá. A nikdo neví proč. (Charles J. Sharp / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)
Vrabci jsou sice rozšířeni po celém světě, jejich populace ale kvapem ubývá. A nikdo neví proč. (Charles J. Sharp / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)

Skokan s křídly

Všežravé zvíře toho k životu moc nepotřebuje, v oblibě má zejména semínka, která jim člověk často servíruje přímo pod zobák. Jeden z výzkumů však odhalí, že pokud mají vrabci na výběr, berou raději za vděk kukuřicí nebo ovsem.

Nezdráhají se ani vyzobávat potravu ze zvířecího trusu. Jejich městští kolegové jsou ale větší fajnovky, protože rádi prohledávají lidské odpadky. Další složkou na vrabčím menu tvoří hmyz jako housenky či mšice.

Když se naskytne příležitost v útrobách končí třeba i žížala. Přestože žijí přes den, jsou rovněž pozorováni, jak číhají u rozsvícených světel a loví můry.

Ostatně jsou velice mrštní, protože zvládnou letět až 45 kilometrů v hodině a za jedinou sekundu stihnou máchnout křídly až patnáctkrát. Mnohem raději však poskakují po zemi a ve vzácných případech odhalí také své plavecké schopnosti.

Opeřenec se plně adaptoval na lidskou společnost. (JoyTek / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 2.0)
Opeřenec se plně adaptoval na lidskou společnost. (JoyTek / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 2.0)

Vábení samiček

Jejich společenský život je na rozdíl od vrabčího peří, které je zbarveno do šedé a hnědé, pořádně pestrý. Ptáci žijí v hejnech, ale když nadejde doba páření, samci vytváří hnízdiště, u nichž udávají do provozu svůj hlasový repertoár.

Pro lidské ucho jde o prosté cvrlikání, samice ale slyší něco jiného. Když souhlasí, odpoví zpět a rozmnožování může začít. Pár sídlící v dutinách stromů obletuje zpravidla na pět vajíček. I přes veškerou péči je šance na přežití vylíhnutých ptáčat kolem 25 %.

V hnízdně totiž zůstávají pouhé dva týdny, poté vyráží objevovat svět. Vrabci se průměrně dožívají kolem pěti let, existují však jedinci, kteří se vymykají všem pravidlům. Nejstarší exemplář svého druhu sfoukne z dortu 23 svíček! Má štěstí, protože nenarazí na žádného predátora… a že jich vrabci mají.

Pohroma pro domino

Mezi nejaktivnější patří kočky a další dravci, jenže hodně často malému opeřenci také škodí i jeho chlebodárce – člověk. Vrabci jsou podle všeho nejčastějšími mrtvými ptáky nalezených na evropských silnicích.

A to je jen začátek, protože vrabčí populace řídne a vědci netuší proč. Třeba Londýn, kde se ptákům dařilo, přichází během pár let o ¾ tamních vrabců!

V Holandsku klesnou počty až o polovinu a nizozemští ochránci přírody ho dokonce zařadí na seznam ohrožených druhů. O vrabčím problému se začne nahlas mluvit v listopadu 2005 a může za to bizarní situace.

V holandském městečku Leeuwarden se připravují na světový rekord v počtu shozených dominových kostek. Během příprav do budovy zalétne vrabec, který shodí 23 tisíc kostek (z celkových 4,3 milionu). Organizátoři nelení, najmou lovce, jež zvíře zastřelí. Ochránci přírody zuří a ženou muže k soudu, který mu vyměří pokutu 200 euro.

V Moldavsku to dokonce dotáhne až na vlastní poštovní známku. (Post of Moldova / wikimedia.commons.org / Volné dílo)
V Moldavsku to dokonce dotáhne až na vlastní poštovní známku. (Post of Moldova / wikimedia.commons.org / Volné dílo)

Den zasvěcený vrabcům

Vědci marně hledají důvod úbytku, někteří upozorňují na podobnou situaci z 20. let minulého století. Tehdy vrabci doplatí na automobilový boom, protože z ulic zmizí obilí, kterým jsou krmeny koně.

Na vině mohou být také přemnožení dravci či úbytek stromů v městské zástavbě. Do diskuze se pustí i různí konspirátoři, ti pro změnu ukazují na záření z mobilních telefonů a zavedení bezolovnatého benzínu.

Ještě horší situace, ale panuje v Asii, jelikož bez vrabců se musí obejít velká indická města jako Karáčí, Kalkata nebo Bombaj. V zájmu záchrany Indové dokonce vyhlašují Světový den vrabců – ten připadá na 20. března.

Ekosystém na komunistický způsob

Absenci nenápadného opeřence řeší také v Číně, jenže v druhé nejlidnatější zemi světa si za to mohou tak trochu sami. Pták, který je v řecké mytologii zobrazován po boku bohyně Afrodity, skončí v hledáčku komunistů.

„Zahajuji Kampaň proti čtyřem škůdcům,“ vyhlašuje v roce 1958 diktátor Mao Ce-tung (1893-1976). Obyvatelé vedle vrabců zabíjí krysy, komáry a mouchy. Nedomyšlená akce má zachránit úrodu, opak je pravdou. Lidé vrabčí populaci téměř vyhladí.

Pořizují si praky, rozbíjejí vajíčka a často vydávají hlasité zvuky – ptáci pak nemohou v klidu dosednout na zem a nabrat síly, a tak padají vysílením. Úkryt často nachází na cizích konzulátech.

„Místní se sešli za plotem a dva dny bubnovali,“ vzpomíná jeden ze zaměstnanců polské ambasády. Mrtvá tělíčka musí poté sbírat lopatami. Za jediný den v Šanghaji uhyne na 200 tisíc jedinců.

Během dvouleté vyhlazovací kampaně přichází Čína o stovky milionů vrabců – přesná čísla známa nejsou. Ptačí genocida má devastační dopad, protože někteří škůdci rázem nemají přirozeného predátora.

Zemi vycházejícího Slunce okamžitě paralyzuje zničující hladomor. Zhuntovaný ekosystém se z vybíjení nevzpamatuje dodnes.

Foto: wikimedia.commons Titulka (Rhododendrites / wikimedia.commons.org / CC BY-SA 4.0)
Související články
Věda a technika
Od šarlatánství k vědě: Těžké začátky meteorologie
Meteorologie v polovině 19. století prošla významnou proměnou. Stala se organizovanou veřejnou službou, ovlivňující chod celého státu, od zemědělství po veřejnou bezpečnost. Jedinou její chybičkou bylo, že se na předpovědi nedalo vůbec spoléhat. To se mělo změnit až s příchodem první světové války. Po Velké Británii zahájily činnost národní meteorologické služby také v dalších státech světa a […]
Věda a technika
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové, […]
Věda a technika
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký […]
Věda a technika
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
reklama
záhady a tajemství
Bulharská svatyně Beglik Tash: Posvátné centrum pozitivní energie?
Svatyně Beglik Tash je archeologická lokalita, nacházející se v Bulharsku. Tato svatyně je známá svými skalními mohylami, reliéfy a neolitickými menhiry. Beglik Tash se nachází na úpatí hory Strandža, v blízkosti přírodní rezervace Ropotamo. Najdeme ji asi 40 kilometrů od Burgasu a pět kilometrů od známého letoviska Primorsko, v blízkosti bývalé rezidence Perla, což bylo […]
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
Blonďák s charakteristickým chraplavým hlasem okouzlil na přelomu 70. a 80. let celou republiku. Měl našlápnuto stát se největší českou hudební hvězdou a prosadit se i v tvrdé zahraniční konkurenci. Jenže přišla jedna osudná noc a všechny sny byly náhle pryč.   Pro děti je vždycky jednodušší pokračovat v povolání svých rodičů, protože svůj vzor mají neustále před […]
Prostějovská Starorežná: Skutečně stál u jejího původu samotný čert?
Co se počátků prostějovského lihovarnictví týče, legenda praví, že kdysi Lucifer vyslal jednoho z čertů na Hanou, aby tam lovil lidské duše. Pekelný posel obcházel hanácká města a vsi, ale nejprve se mu práce nějak nedařila… Konečně úpis! Až v jedné vsi u Prostějova se na něj konečně usmálo štěstí. Našel totiž bohatou selku, která […]
Zločin, rebelie a role zlodějů: Jan Révai mezi žoldnéři a gangstery
Jan Révai si po zkušenostech z vězení zahraje hned několik postav spojených s kriminálním prostředím. V hongkongském akčním filmu Hun shen shin dan hraje parťáka hlavního hrdiny, který se v Praze utká s žoldnéři o vzácný diamant. V muzikálu Rebelové je zase jedním z vojáků utíkajících před vstupem vojsk Varšavské dohody do Československa, kteří nakonec […]
lifestyle
Herec Danny Trejo a jeho drsný životní příběh
Danny Trejo, herec s výraznými mexickými rysy a drsným vzezřením, je známý svými rolemi záporáků. Jeho cesta od zločinu a vězení až po hollywoodská plátna je fascinující. Co ho přivedlo na vrchol a jak dnes vypadá jeho život? Divoké mládí a zločin Narodil se roku 1944 v Los Angeles jako Dan Trejo. Vyrůstal v problematické […]
Slavní milenci Marilyn Monroe: Brando s ní podvede dvě manželky!
Je dříč, kterému hází klacky pod nohy značně kolísavý zdravotní stav. Hledá lásku, je citlivá, ale osud ji zrovna dvakrát nepřeje. Kdo ze slavných měl (prý) to štěstí, že mu kráska projevila svou přízeň, aniž by se to příliš vědělo?    Slavný americký herec a režisér Marlon Brando (1924–2004) se nechá slyšet, že „s Marilyn […]
Tragédie Petra Lébla: Život ukončí v divadelním provazišti
Jak se vypořádat s koncem představení? Příběh režiséra, který zvolil ticho před koncem.   Divadlem zní bouřlivý potlesk. Diváci nadšeně tleskají, herci se uklánějí. Další úspěšná repríza. Když naposledy zajede opona, herci shazují masky a odcházejí domů, diváci se trousí do divadelního baru a domů. Na místě zůstává jen jeden muž. Objeví ho až následující […]
Skladatel Karel Svoboda: Poslední výstřel autora slavného muzikálu Dracula
Stal se největším českým hitmakerem 20. století. Byl dvorním skladatelem Karla Gotta, autorem hudby k filmovému muzikálu Noc na Karlštejně i jedním z duchovních otců slavného muzikálu Dracula. Co vedlo legendu k tomu, že proti sobě namířil zbraň a zmáčkl spoušť?   V životě je vždycky něco za něco. Jeho písně si notuje minimálně půlka světa, na konto mu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
21stoleti.cz
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
Není to tak dávno, co rozsáhlé sluneční bouře významně narušily pozemskou magnetosféru, čehož důsledkem byla polární záře viditelná i v našich zeměpisných šířkách. Několik dní po světelné show na Zemi
Ovocný dort s marcipánem
tisicereceptu.cz
Ovocný dort s marcipánem
V Británii se s oblibou podává ovocný dort simnel. Ingredience 400 g rozinek 50 g kandovaných třešní 80 g kandované kůry z citronu a pomeranče 230 g hladké mouky 1 lžíce prášku do pečiva šp
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
skutecnepribehy.cz
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
Ten kluk byl tak nesmělý! Snažil se ke mně hovořit květinami, já ho ale nepochopila. Pozdě mi došlo, co chtěl říct. Jako mladá jsem měla kolem sebe nápadníků hodně, já si ale nevybrala dobře. Zvítězil Jarda. S ním jsem si pořídila děti a trpce toho litovala. Byl to opilec. Jak čas šel, čím dál víc jsem myslela
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
historyplus.cz
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
Jeho volba nebyla jednomyslná. Vladislav II. ví, že si vládu nad knížectvím bude muset upevnit. Nejdříve zakročí proti moravským příbuzným. Vladislava Olomouckého, svého nejvážnějšího soka v boji o moc, zbavuje vlády nad jeho údělem. Konrád Znojemský a Vratislav Brněnský pak uznají jeho svrchovanost. Ovšem jen dočasně… Ve snaze posílit svou moc se v prvních měsících
Co Preisse budí ze spaní?
nasehvezdy.cz
Co Preisse budí ze spaní?
Herec Viktor Preiss (77) se nedávno svěřil, že má problémy se spánkem. Dodnes ho prý děsí traumata z minulosti, kvůli kterým se mu nedaří usínat! Pronásledují ho věci, které už dávno prožil, přesto
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
enigmaplus.cz
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
Rozleptané torzo lidského těla, tlející kozí zdechlina nebo rozdrcená dětská lebka Při prvním pohledu si nejspíš každý řekne, že jde o výsledek běsnění šíleného vraha nebo krví posedlého maniaka. P
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
iluxus.cz
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
Agentura Black&White Productions ve spolupráci s Restaurantem Střelecký ostrov pořádá dne 27. června 2024 jedinečnou událost – Miss Tourism World Czech Republic 2024. Tato prestižní akce slibuje n
Klid a zuby v teple…
nejsemsama.cz
Klid a zuby v teple…
Nemůžete si vychutnat studený nebo horký drink, zmrzlinu nebo kyselou okurku bez nepříjemného trnutí či bolesti? Pak máte citlivé zuby. Citlivost zubů trápí spoustu lidí, a to i když o svůj chrup dobře pečují. Mezi příčiny patří opotřebení zubní skloviny, ustupování dásní a odhalení zubních krčků, nešetrné bělení, někdy i neléčený kaz. Na co zub reaguje? Asi nejběžnější je citlivost
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
panidomu.cz
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
Motivy zvířat v interiéru nemusejí být kýčovité, stačí zvolit správný vzor a materiál a z domova vykouzlíte místo s nádechem exotiky. Mezi zvířecími vzory si vyberte jen jednoho favorita, který se vám opravdu líbí. Velmi efektní bývá například motiv leoparda nebo zebry. Pravidlem však bývá nekombinovat jej s dalšími zvířecími vzory a hledat vkusné kousky.