Touha po samo se řídících autech je v některých lidech zakořeněna už po dlouhou dobu. Mnoho z nich věří, že taková auta by byla mnohem bezpečnější, než auta řízená člověkem.
Na důvěryhodnosti těchto teoriím však ubírá fakt, že se v USA v posledních několika měsících stalo hned několik méně nebo více vážných dopravních nehod, jejichž viníkem bylo právě auto řízené autopilotem. Poslední z nich se stala nedávno v Kalifornii.
Automobil Tesla při ní naboural do zaparkovaného policejního auta. Vozidlo bylo nastaveno na mód semi-auto pilot, tedy na určité pomezí mezi opravdovým autopilotem a manuálním řízením vozidla.
Řidič Tesly z nehody vyvázl jen s lehkými zraněními. Štěstím bylo, že ve chvíli nehody nikdo neseděl v policejním autě, které utrpělo mnohem větší poškození.
Místní oddělení policie později nalezlo záznam jiné nehody z loňského roku, ve kterém na stejném místě jiné auto řízené autopilotem nabouralo osobní vozidlo. Tesla se k incidentu brzy vyjádřila.
Podle jejího mluvčí jsou řidiči vozidel značky Tesla jasně varování, aby zůstali pozorní i přesto, že vůz řídí autopilot.
Při jeho zapínání také samotný systém vozidla upozorňuje, že autopilot je vhodný jen pro rovné úseky s jasně vyznačenými pruhy. V poměru nehod zaviněných autopilotem a nehod způsobených lidmi samozřejmě stále vede druhá z možností.
V takových nehodách jen v USA za rok 2016 zemřelo 37 461 lidí. Automaticky řízená auta tak možná určitou naději do budoucna představují, zatím se ale vědci shodují, že jsou stále ještě pouze ve fázi experimentálního vývoje.