Skip to content

Vlastnit elektromobil se nevyplatí

Tento článek je reklamním sdělením

Elektromobily jsou novou érou osobních automobilů. Jejich vývoj jde stále kupředu a mění se každým rokem. S elektrickými vozidly se setkáváme na trhu již delší dobu. Dnešní modely však disponují zcela jinými prvky, než tomu bylo v minulosti. Mají však zásadní nevýhody, které se podepisují na jejich menší popularitě. O jaká negativa se jedná, vám prozradíme v následujícím článku.

Elektromobilita je moderní technologií, která má celou řadu odpůrců. I když se jedná o pohon, který má mnoho výhod, najdou se i negativa, kvůli kterým klesají vozidla na elektrický pohon na popularitě. Je tedy zapotřebí uvést, že se ve výsledku jedná o klasická auta, která mají rozdílný pohon, zajišťující jejich vysokou pořizovací cenu. Za částku kolem jednoho až dvou milionů korun rozhodně nečekejte úctyhodný dojezd a vysokou kapacitu baterie, protože elektrická auta mají dojezd pouze kolem 500 – 700 km.

Síť specializovaných nabíjecích stanic

Prvním problémem elektromobility je jejich malá síť nabíjecích stanic. I když by se do konce roku 2021 mělo realizovat až tisíc nabíjecích boxů, stále své elektromobily nabíjí většina uživatelů doma. Domácí nabíjení však trvá „celou noc,“ 8 – 24 hodin podle toho jak velký akumulátor elektromobil skrývá. Ideální je pro majitele garáží, kteří mohou při dobíjení svůj automobil bezpečně schovat.

Další variantou je nabíjení pomocí veřejných stanic. V dnešní době existují i tzv. rychlonabíječky, které zvládnou baterii ve vozidle dobít za krásných 30 minut. Pořád je to ale o dost delší než čerpání klasických pohonných hmot.

Dojezdová vzdálenost

Pokud porovnáme pohonné hmoty s elektrickým pohonem, dojdeme k závěru, že baterie rozhodně nedisponují skvělým dojezdem. I když se elektromobilita dostává kupředu mílovými kroky, stále je co dohánět. Nejdražší elektromobily, jejichž cena přesahuje i milion a půl korun mají dojezd kolem 500 km. Nutné je tedy počítat i s dobíjením během cesty, například na dovolenou.

blank

Pokrok moderní technologie

Jak již bylo uvedeno, oblast elektromobility se stále vyvíjí. Každou „chvíli“ přichází na trh nové modely, které lákají hlavně na delší dojezd. Jejich je ovšem pro většinu uživatelů příliš vysoká. Základní elektrická vozidla se cenově pohybují kolem milionu korun. Jejich vývoj se mění každým rokem, proto může váš vůz být zastaralý už za pár let. V takovém případě byste museli investovat dalších několik set tisíc korun za nový, modernější a celkově lepší vůz. Martin Hajna z autoservis Děčín situaci charakterizoval takto: „ Největší bolístkou elektromobilů není dojezd ani drahá kupní cena. Se vším by se trh popral. Paradoxně je to příliš rychlý vývoj. To co dnes je supermoderní, tak je zítra zastaralé. Skutečným problémem je zůstatková cena vozidla, která je za 4-5 let na 30-35% původní ceny vozidla. Levný servis, dálniční známky zdarma ani levné povinné ručení celkový pohled nákladů nevylepší“.

Auta na elektrický pohon se vyplatí pouze zajištěným majitelům s vysokými finančními příjmy. Ti mohou investovat rovnou do dražšího modelu, který „nějaký ten rok“ rozhodně vydrží. Majitelé mohou nabíjet svůj vůz i v domácích podmínkách, jak díky garážovému stání, tak i možnosti investice do spotřeby elektrické energie.

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: PX FUEL
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Další články z rubriky Auto & Moto
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Neoslabujme si imunitu
panidomu.cz

Neoslabujme si imunitu

Od jara do podzimu je množství spór (semínek) plísní v bytech...
První brýle EnChroma pro barvoslepé v ČR
21stoleti.cz

První brýle EnChroma pro...

Šanci vidět svět doslova v lepších barvách pro...
Manželství končí kvůli velké krizi?
nasehvezdy.cz

Manželství končí kvůli...

Až příliš dlouho byla...
Demon truck: Fantom na kolech
enigmaplus.cz

Demon truck: Fantom na kolech

Jsou cesty, na nichž vás v noci překvapí...
Mohendžodaro: Město, které předběhlo svoji dobu
epochanacestach.cz

Mohendžodaro: Město, které...

Horko, při kterém...
Tekuté luxusní dárky pouze pro dospělé
iluxus.cz

Tekuté luxusní dárky pouze...

Vánoce jsou často jediným časem v roce, kdy...
Jak se žije s mikroplasty?
epochalnisvet.cz

Jak se žije s mikroplasty?

Jsou všude kolem nás, i když je nevidíme, ničí naši...
Čokoládové srdce z lásky
tisicereceptu.cz

Čokoládové srdce z lásky

Dokonalý dort – ať už k narozeninám...
Byly římské legie někdy na plážích Baltského moře?
enigmaplus.cz

Byly římské legie někdy na...

Ve světle nových archeologických nálezů se zdá,...
Nejmenší bezsáčkový vysavač od Miele
rezidenceonline.cz

Nejmenší bezsáčkový vysavač...

S novým modelem Boost CX1 rozšiřuje prémiový...
Kde se ve mně najednou vzal takový strach?
skutecnepribehy.cz

Kde se ve mně najednou vzal...

Nevím, kde jsem k té fobii...
Z nápadníků má jen legraci!
nasehvezdy.cz

Z nápadníků má jen legraci!

To poslední, co by teď...