Domů     Victor Joseph Prévost: Vraždící strážník
Victor Joseph Prévost: Vraždící strážník
6.10.2023

Období mezi roky 1871 až 1914 se říká Belle Epoque. Krásná doba. Bezstarostná doba nebývalého technického pokroku, rozkvětu kultury, míru, prosperity, spokojenosti a optimismu.

Jenže i v té krásné době dochází k mordům tak ohavným, že se zapíší do historie.

Kariéru v uniformě začíná 11. dubna 1855 jako kyrysník, který to pro své mohutné rozměry a sílu dotáhne až do elitního 1. kyrysnického pluku císařské gardy. V jeho řadách si při druhé italské válce za nezávislost vybojuje medaili.

Poté se, možná i díky své výšce, protože měří 184 cm v době, kdy je průměrná velikost mužů 165 cm, dostává do jednotky sloužící jako ochranka císaře Napoleona III (1808–1873) a zajištující bezpečnost Tuilerijského paláce.

Výška, síla, mužný vzhled a pohledná tvář s nahoru zakrouceným knírem, přitahuje dívky jako magnet a Prévost si rozhodně nemůže stěžovat na nedostatek zájmu z jejich z strany.

Po skončení služby se díky doporučení nadřízených dostává do služeb městské policie jako strážník, který má udržovat klid a pořádek v ulicích Paříže. Jenže pak se to nečekaně zvrhne.

Policista, vrah a amatérský řezník Victor Joseph Prévost(Préfecture de police de Paris, volné dílo, commons.wikimedia)
Policista, vrah a amatérský řezník Victor Joseph Prévost(Préfecture de police de Paris, volné dílo, commons.wikimedia)

Toho večera byl Prévost klidný

Na večer 10. září 1879 si Prévost domluví obchodní schůzku s klenotníkem, od kterého chce na splátky koupit zlatý řetízek. Jenže místo nákupu je z toho vražda, protože Prévost zlato miluje a chce víc než jeden řetízek.

V okamžiku, kdy klenotník Alexandre Lenoble (1841-1879) vypisuje účtenku, přesune se strážník nenápadně za jeho záda a železnou tyčí ho dvěma údery do hlavy zabije. Klenotník ani nestihne vykřiknout a zkušený řezník nezaváhá.

„Nožem jsem otevřel hrdlo a pod zející ránu umístil nádobu na krev. Když přestala vycházet, svlékl jsem tělo a stáhl ho z kůže. Potom jsem ho naporcoval.

Trvalo to dvě hodiny.“ vypoví později na policii a přidá popis, jak zabalené kusy masa ukrýval v kanalizaci a na opuštěných pozemcích v okolí. Když se vrátí, dá si večeři a jde spát. Netuší, že jeho nenápadná snaha zase až tak nenápadná nebyla.

Strážníci by měli udržovat klid a pořádek v ulicích Paříže, vraždu rozhodně v popisu práce nemají. (Alfred Rey a Louis Féron, volné dílo, commons.wikimedia)
Strážníci by měli udržovat klid a pořádek v ulicích Paříže, vraždu rozhodně v popisu práce nemají. (Alfred Rey a Louis Féron, volné dílo, commons.wikimedia)

Balíček v kanále

Paní Thiéryová totiž vidí jak hází jeden z balíčků do kanálu a když zmizí za rohem, jde se podívat.

Najde balíček uvízlý v průlezu a upozorní policistu Hardyho, který ho odnese na policejní stanici a požádá místního řezníka a lékárníka o pomoc s identifikací masa. „Jde o lidské maso a tato část je z ramene,“ shodnou se.

Okamžitě je zahájeno pátrání a ještě než se rozední najdou policisté dalších 77 kusů. V místní márnici se pak pokusí tělo znovu sestavit a zjistí, že chybí pouze hlava, a kus který se nikdy nenajde.

„Sebral ho chudý muž, který ho považoval za telecí a uvařil ho své rodině.“ uvádí vyšetřovací spis. Další den znovu zasáhne paní Thiéryová, která Prévosta popíše policistům tak dobře, že si pro něj rovnou dojdou.

Prévost se pokouší roznést Lenoblovo tělo po celém městě (Dessin de J. Gerlier, volné dílo, commons.wikimedia)
Prévost se pokouší roznést Lenoblovo tělo po celém městě (Dessin de J. Gerlier, volné dílo, commons.wikimedia)

Hlava je v kotli

Nezapírá dlouho. Jeho lži jsou průhledné a nepříliš promyšlené, což brzy pochopí i on sám. Když se komisař Lefébure zeptá:

„Tak jde ta hlava?“ Jen pokrčí rameny a odpoví „Doma, v kotli.“ Při prohlídce místa činu a dalším výslechu z něj nakonec vypadne další šokující přiznání. Není to poprvé, kdy něco takového udělal.

V neděli 27. února 1876 po hádce ve stejném bytě uškrtil svou milenku Adele Blondinovou a tělo zlikvidoval stejným způsobem jako klenotníka Lenobla.

Vzhledem k jeho profesi policisty a vojenské minulosti v elitním sboru, stejně jako způsob, kterým naložil s těly svých obětí, se jeho případ stává jedním nejsledovanějších soudních procesů desetiletí.

Poprava Victora Prévosta před věznicí La Roquette (Dessin Jules Ferat, volné dílo commons.wikimedia)
Poprava Victora Prévosta před věznicí La Roquette (Dessin Jules Ferat, volné dílo commons.wikimedia)

Dopadne stejně jako jeho oběti

Ač je podezříván z dalších dvou vražd, kategoricky je popírá. Úřady naléhají na soudy, aby se s ostře sledovaným procesem příliš nepáraly a tak je Prévost odsouzen pouze za dvě vraždy.

Veřejná poprava gilotinou se koná v pondělí 19. ledna 1880 v sedm hodin ráno a tělo poté poslouží mladým lékařům k experimentům s reakcí svalů na elektřinu.

Nakonec je v rámci vědeckých výzkumů rozpitváno na malé kousky, takže by se dalo říci, že vrah dopadl stejně jako jeho oběti.

Foto: commons.wikimedia Titulka (neznámý autor, volné dílo, commons.wikimedia)
Související články
Svět zločinu
Osud Kevina Spacey a jejho šance na očištění
Na začátku letošního dubna se právník filmového producenta Harveyho Weinsteina odvolává proti odsouzení svého klienta. Ne, to není žádný apríl. Soudci prý závažně pochybili a upřeli nejviditelnější tváři celosvětové kauzy MeToo právo na spravedlivý proces.   Dle mnohých předem prohranou „válku“ se producent snaží zvrátit drobnými vítěznými bitvami. Jeho pověst už je ale dávno zničená. […]
Svět zločinu
Woody Allen: Stín obvinění ze zneužití v životě slavného režiséra
Woody Allen, uznávaný hollywoodský režisér a scenárista, čelí vážným obviněním z obtěžování a zneužití své adoptivní dcery Dylan. Přestože byl v roce 1993 zproštěn obvinění po vyšetřování, která nenašla dostatek důkazů pro trestní stíhání, v průběhu let se kauza znovu a znovu otevírala. Allenova dřívější aféra se Soon-Yi, také adoptivní dcerou jeho bývalé partnerky Mii […]
Svět zločinu
Robert Downey Jr.: Rok a půl v base a hollywoodský splněný sen
Příběh Roberta Downeyho Jr. je dokonalým příkladem toho, jak se z temnoty může vzejít k světlu. Jeho boj s drogovou závislostí nebyl snadný, ale nakonec se stal jednou z největších hvězd Hollywoodu. Robert Downey Jr. je dnes známým jménem v Hollywoodu, ale jeho cesta k úspěchu byla plná peripetií a bojů s drogovou závislostí. Přestože […]
Svět zločinu
Bill Cosby: Propuštění z vězení po procesních chybách
Bill Cosby, někdejší hvězda americké televize, byl v červenci 2021 propuštěn z vězení kvůli procesním chybám, které vedly k jeho odsouzení v roce 2018 za sexuální napadení. Tento krok vyvolal šok mezi více než šedesáti ženami, které ho obvinily ze sexuálního obtěžování. Přestože byl Cosby odsouzen za zdrogování a znásilnění Andrey Constandové, verdikt byl zrušen, […]
reklama
historie
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
Lyžařský závod v roce 1913 zaplatí životy dva výborní sportovci a sokolové, Hanč a Vrbata. Zatímco jeden možná přeceňuje síly, nebo jenom přeslechne volání po přerušení závodu kvůli nepřízni počasí, druhý se ho snaží zachránit. Kvůli mlze a chybějícímu oblečení ale nakonec zahynou oba.   Bohumil Hanč je sportovec, lyžař a běžec na lyžích. V […]
Volant patří první dámě Haně Benešové
„Řídit budu já,“ prohlásí sebevědomě emancipovaná první dáma Hana Benešová a její manžel Edvard Beneš poslušně usedne na místo spolujezdce. Nezávislá žena Hana Benešová (1885–1974), která je ale zároveň pro svého muže prezidenta Edvarda Beneše (1884–1948) obrovskou oporou, si řidičský průkaz sice udělala až ve svých 50 letech, ale autům zcela propadá. V roce 1937 […]
Hagia Sofia: Byzantský klenot i důvod ke sporům
Rozměry symbolu Istanbulu s nepřehlédnutelnou kopulí by byly impozantní i pro jakoukoliv moderní stavbu. Ty však obsahují ocelové prvky, které ikonická Hagia Sophia rozhodně nemá. Co však má, jsou pohnuté osudy: byl to křesťanský chrám, mešita, muzeum a nově je opět mešitou. A to budí vášně! Hagia Sofia, tedy Chrám Boží moudrosti, okrašluje turecký Istanbul […]
Benešovy dekrety: Ostře sledované zákony
Ač se to tak ze zpráv v tisku může zdát, Benešovy dekrety nejsou o vyhánění Němců, nejsou legalizací pomsty a už vůbec nejsou dílem jednoho muže. Prezidentské dekrety, označované jako Benešovy, jsou právní normy vydávané exilovou vládou během druhé světové války a krátce po jejím skončení. Přestože většina jich už dávno ztratila platnost, stále budí […]
zajímavosti
Jak Austrálie prohrála válku s ptáky emu
Ve 30. letech minulého století vytáhla australská armáda proti nečekanému nepříteli. Tím byli ptáci emu, kteří spásali farmářům obilí. Výsledek? Emuové vyhráli a pověst vlády utrpěla zdrcující porážku. Jak se kuriózní příběh odehrál? Skupina tří vojáků pod velením majora Mereditha, jeden dokumentarista, dva lehké kulomety Lewis, deset tisíc nábojů a několik nákladních aut. Tuto sílu vyslal […]
Čokoládové vrchy: Může za filipínské kopečky legendární obr?
Krátce po osmé hodině ranní se začne země nebezpečně chvět. Intenzita sílí a jde o život. Zemětřesení sice trvá jen několik desítek vteřin, mrtví se však počítají na stovky. Škody objevují také ochránci nedalekého parku. K zemi se poroučí jeden z vápencových kopců. Provincie Bohol se řadí mezi desátý největší ostrov Filipín. Zapomenutý kraj se pyšní nádhernou […]
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
10 pivních podivuhodností, které (možná) nevíte
Říká se, že vláda, která zlevní pivo, nemůže padnout. Politiku ale dnes nechme ležet ladem. Padat budou jen rekordy, a to ty s pořádnou bílou pěnou.   Nejsilnější pivo? V Brewmeister Armageddon (65%)! O titul nejsilnějšího piva se vede skutečná přetahovací bitva, vyšperkovaná navíc velice originálními názvy finálního výrobku. Jen tak pro zajímavost je mezi […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
21stoleti.cz
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
Pravé neštovice, zavlečené do Ameriky kolonialisty, vedly do roku 1620 ke ztrátě 70 % původní incké populace. Vzhledem k tomu, že historické informace z prvních let kolonizace jsou kusé, sehrávají arc
Africká fialka je skromná kráska
panidomu.cz
Africká fialka je skromná kráska
A přitom dokáže přinášet radost po převážnou část roku. Existuje spousta druhů, takže si vybere každý. A nebo si můžete na okně vytvořit celou sbírku. Když se o ni budete jen trochu starat, budou vás její květy těšit celá léta. Kde se vzala? Květina pochází z Tanzánie, kde ji v roce 1892 objevil baron Walter
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
nasehvezdy.cz
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
V seriálu Ulice hrají už několik let manžele. Málokdo ale ví, že spolu Vanda Hybnerová (55) a Jiří Štrébl (65) žili v minulosti i doopravdy. Navíc se k sobě prý nedávno vrátili! Jakmile se v nekonečn
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
enigmaplus.cz
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
Z celého světa přicházejí zprávy o únosech do UFO. Nad některými z nich přitom zůstává rozum stát. Například manželé Clayton a Donna Leeovi z Texasu tvrdí, že je mimozemšťané unášejí opakovaně. Proč s
Špenátová pomazánka s hráškem
tisicereceptu.cz
Špenátová pomazánka s hráškem
Zelená barva navozuje příjemné a optimistické pocity. Užijte si ji i na talíři v podobě zdravé a chutné pomazánky. Potřebujete 150 g čerstvého baby špenátu 1 malou konzervu hrášku 100 g tvaroh
Jak ztratit a znovu najít smysl života
skutecnepribehy.cz
Jak ztratit a znovu najít smysl života
Kam se jen poděla moje radost ze života, má lehkomyslnost a smysl pro humor? S léty se to všechno kamsi ztratilo, zbyl jen nekonečný smutek. Ten pocit naštěstí netrval věčně. Bývala jsem po celý život veselá, optimistická, ba až lehkomyslná. Alespoň to říkali všichni kolem mě, ale i já sama jsem si tak připadala. Dodávala jsem lidem, zejména
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Pozvěte si domů své štěstí
nejsemsama.cz
Pozvěte si domů své štěstí
Chcete si dobře odpočinout, cítit se lépe a navodit ve svém domově tu správnou harmonii a klid? Poradíme vám, na co si dát pozor, co vyhodit, a co si naopak pořídit, aby se vám doma žilo doslova jako v ráji. Kde jinde byste se měla cítit více v pohodě a v bezpečí než právě doma? Uspořádejte si obydlí
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
iluxus.cz
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
Spolupráce mezi hodinářskými značkami a automobilkami je dlouhodobě populární a jejich obliba jen tak nezmizí. Vzpomeňme na slavná partnerství minulosti, jako Audemars Piguet a Maserati, Breitling a B
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
historyplus.cz
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
Náhle ho zachvátil šok! „Nevěřil jsem svým očím! Většina indiánů byla v naprosto bídném stavu. Byli na pokraji smrti!“ zapisuje si do svého deníku jeden z nejslavnějších cestovatelů 20. století, Brit Percy Fawcett. Před více než 100 lety postihla Amazonii kaučuková horečka, která se nejvíce podepsala na zdejších původních obyvatelích. Jaké hrůzy domorodí indiáni v