Domů     Victor Joseph Prévost: Vraždící strážník
Victor Joseph Prévost: Vraždící strážník
6.10.2023

Období mezi roky 1871 až 1914 se říká Belle Epoque. Krásná doba. Bezstarostná doba nebývalého technického pokroku, rozkvětu kultury, míru, prosperity, spokojenosti a optimismu.

Jenže i v té krásné době dochází k mordům tak ohavným, že se zapíší do historie.

Kariéru v uniformě začíná 11. dubna 1855 jako kyrysník, který to pro své mohutné rozměry a sílu dotáhne až do elitního 1. kyrysnického pluku císařské gardy. V jeho řadách si při druhé italské válce za nezávislost vybojuje medaili.

Poté se, možná i díky své výšce, protože měří 184 cm v době, kdy je průměrná velikost mužů 165 cm, dostává do jednotky sloužící jako ochranka císaře Napoleona III (1808–1873) a zajištující bezpečnost Tuilerijského paláce.

Výška, síla, mužný vzhled a pohledná tvář s nahoru zakrouceným knírem, přitahuje dívky jako magnet a Prévost si rozhodně nemůže stěžovat na nedostatek zájmu z jejich z strany.

Po skončení služby se díky doporučení nadřízených dostává do služeb městské policie jako strážník, který má udržovat klid a pořádek v ulicích Paříže. Jenže pak se to nečekaně zvrhne.

Policista, vrah a amatérský řezník Victor Joseph Prévost(Préfecture de police de Paris, volné dílo, commons.wikimedia)
Policista, vrah a amatérský řezník Victor Joseph Prévost(Préfecture de police de Paris, volné dílo, commons.wikimedia)

Toho večera byl Prévost klidný

Na večer 10. září 1879 si Prévost domluví obchodní schůzku s klenotníkem, od kterého chce na splátky koupit zlatý řetízek. Jenže místo nákupu je z toho vražda, protože Prévost zlato miluje a chce víc než jeden řetízek.

V okamžiku, kdy klenotník Alexandre Lenoble (1841-1879) vypisuje účtenku, přesune se strážník nenápadně za jeho záda a železnou tyčí ho dvěma údery do hlavy zabije. Klenotník ani nestihne vykřiknout a zkušený řezník nezaváhá.

„Nožem jsem otevřel hrdlo a pod zející ránu umístil nádobu na krev. Když přestala vycházet, svlékl jsem tělo a stáhl ho z kůže. Potom jsem ho naporcoval.

Trvalo to dvě hodiny.“ vypoví později na policii a přidá popis, jak zabalené kusy masa ukrýval v kanalizaci a na opuštěných pozemcích v okolí. Když se vrátí, dá si večeři a jde spát. Netuší, že jeho nenápadná snaha zase až tak nenápadná nebyla.

Strážníci by měli udržovat klid a pořádek v ulicích Paříže, vraždu rozhodně v popisu práce nemají. (Alfred Rey a Louis Féron, volné dílo, commons.wikimedia)
Strážníci by měli udržovat klid a pořádek v ulicích Paříže, vraždu rozhodně v popisu práce nemají. (Alfred Rey a Louis Féron, volné dílo, commons.wikimedia)

Balíček v kanále

Paní Thiéryová totiž vidí jak hází jeden z balíčků do kanálu a když zmizí za rohem, jde se podívat.

Najde balíček uvízlý v průlezu a upozorní policistu Hardyho, který ho odnese na policejní stanici a požádá místního řezníka a lékárníka o pomoc s identifikací masa. „Jde o lidské maso a tato část je z ramene,“ shodnou se.

Okamžitě je zahájeno pátrání a ještě než se rozední najdou policisté dalších 77 kusů. V místní márnici se pak pokusí tělo znovu sestavit a zjistí, že chybí pouze hlava, a kus který se nikdy nenajde.

„Sebral ho chudý muž, který ho považoval za telecí a uvařil ho své rodině.“ uvádí vyšetřovací spis. Další den znovu zasáhne paní Thiéryová, která Prévosta popíše policistům tak dobře, že si pro něj rovnou dojdou.

Prévost se pokouší roznést Lenoblovo tělo po celém městě (Dessin de J. Gerlier, volné dílo, commons.wikimedia)
Prévost se pokouší roznést Lenoblovo tělo po celém městě (Dessin de J. Gerlier, volné dílo, commons.wikimedia)

Hlava je v kotli

Nezapírá dlouho. Jeho lži jsou průhledné a nepříliš promyšlené, což brzy pochopí i on sám. Když se komisař Lefébure zeptá:

„Tak jde ta hlava?“ Jen pokrčí rameny a odpoví „Doma, v kotli.“ Při prohlídce místa činu a dalším výslechu z něj nakonec vypadne další šokující přiznání. Není to poprvé, kdy něco takového udělal.

V neděli 27. února 1876 po hádce ve stejném bytě uškrtil svou milenku Adele Blondinovou a tělo zlikvidoval stejným způsobem jako klenotníka Lenobla.

Vzhledem k jeho profesi policisty a vojenské minulosti v elitním sboru, stejně jako způsob, kterým naložil s těly svých obětí, se jeho případ stává jedním nejsledovanějších soudních procesů desetiletí.

Poprava Victora Prévosta před věznicí La Roquette (Dessin Jules Ferat, volné dílo commons.wikimedia)
Poprava Victora Prévosta před věznicí La Roquette (Dessin Jules Ferat, volné dílo commons.wikimedia)

Dopadne stejně jako jeho oběti

Ač je podezříván z dalších dvou vražd, kategoricky je popírá. Úřady naléhají na soudy, aby se s ostře sledovaným procesem příliš nepáraly a tak je Prévost odsouzen pouze za dvě vraždy.

Veřejná poprava gilotinou se koná v pondělí 19. ledna 1880 v sedm hodin ráno a tělo poté poslouží mladým lékařům k experimentům s reakcí svalů na elektřinu.

Nakonec je v rámci vědeckých výzkumů rozpitváno na malé kousky, takže by se dalo říci, že vrah dopadl stejně jako jeho oběti.

Foto: commons.wikimedia Titulka (neznámý autor, volné dílo, commons.wikimedia)
reklama
Související články
Svět zločinu
Postaršímu miliardáři zmizí žena před nosem
V zasněžených ulicích východního Osla se zvedá vítr. Vhání chodcům do očí bílý poprašek. Zavane až k okraji bytových domů, kde stojí vila jednoho z nejbohatších Norů. Tom Hagen (69) si nepotrpí na přehnanou okázalost. Odmala je mu vtloukáno do hlavy, aby se svými úspěchy příliš nechlubil. Jeho dům je sice velký, ale jednoduchý. Ve svém věku už […]
Svět zločinu
Vůdkyně kultu ubije oběti paličkami
V 90. letech minulého století má japonská žena jménem Sačiko Etoová (65) mnoho následovníků. Stojí v čele kultu, jenž uctívá její mystické síly. Podle jejích stoupenců dokáže z lidí vymítat ďábla. Nepoužívá při tom modlitby a symboly, ale speciální bubenické paličky. Sačiko paličkami sví zákazníky bije, dokud z nich všechno zlo nevyžene. V lednu 1995 však její praktiky definitivně […]
Svět zločinu
Albert Fish: 120 dní Sodomy je proti němu čajíček…
Britská spisovatelka a muzikanta Charlotte Greigová (1954–2014) považuje za hlavní zdroj inspirace pro Hannibala Lectera amerického natěrače a neuvěřitelně perverzního sadistického vraha Hamiltona Howarda „Alberta“ Fishe (1870–1936). U Fishe není kanibalismus žádná výjimka. „Měl jsem předek těla s kousky, které mám nejradši. Jeho ptáčka, varlata a roztomilý, pěkně baculatý zadeček, abych si ho mohl upéct […]
Svět zločinu
Čtyřnásobný vrah Robert Maudsley: Na svobodě vraždí jen jednou
Britskému sériovému zabijákovi Robertu Johnu Maudsleymu (*1953) se přezdívá skutečný Hannibal Lecter. Je nadprůměrně inteligentní, miluje klasickou hudbu, a když se zeptáte jeho známých, vylíčí vám ho všichni jako vtipného a zdvořilého společníka, který byl vždy každému nápomocen.   Přesto svůj život zřejmě již dožije ve speciální cele o rozměrech 5,5 × 4,5 metru. V […]
reklama
historie
Proč křesťané odmítali spalovat své mrtvé?
Smuteční průvod pomalým krokem za zpěvu smutečních písní míří na hřbitov. Tam už je připravena navršená hranice. Oblečeného nebožtíka na ni položí. Příbuzní zažehnou oheň. „Po spálení hranice a těla buď hned, nebo na druhý den sebrali pozůstalí popel s opálenými zbytky kostí, zbraní, šperků buď prostě na hromádku, nebo jej vsypali do popelnice, kterou […]
Češi štvali císaře písní Kde domov můj
Vládnutí své velké zemi František Josef I. chápe hlavně jako vyřizování spousty listin. Pevně věří, že právě tohle od něho očekávají jeho poddaní, kterých je celkem asi 50 milionů. Lidé se mu snaží projevovat loajalitu, a to platí dokonce i pro rebelantské Čechy. Například jen pár dní po nezdařeném atentátu na jeho osobu (proběhl 18. […]
Malárie a stavba Panamského průplavu
Jedna z nejvýznamnějších infekčních nemocí, která i dnes zabíjí až půl milionu lidí ročně, malárie ovlivnila i stavbu Panamského průplavu, jenž spojuje Atlantský a Tichý oceán. Jeho budování však neprobíhalo bez komplikací.   Kanál je dlouhý téměř 82 km, lodím jeho proplutí trvá 8 až 10 hodin. Jeho otevření významně zkrátilo lodní dopravu. Dříve musela loď […]
Čím pruský kancléř Otto von Bismarck rozzuřil Francouze?
Zklamání. I tak se dají popsat pocity Francouzů, když Rakousko prohraje v roce 1866 válku s Pruskem. Mnohem raději by byli, kdyby válečné štěstí stálo při Vídni. Pruské vítězství a rychlé uzavření míru mezi oběma zeměmi považují za vlastní selhání. Francouzský císař Napoleon III. (1808–1873) chtěl v tomto sporu hrát prostředníka. Počítal s tím, že si za tuto pomoc […]
reklama
věda a technika
Bizarní plavba gumové flotily: Nehoda, která poslouží vědě
Rozbouřený Tichý oceán si hraje s kontejnerovou lodí Ever Laurel. Déšť buší do trapézových plechů přepravních boxů. A pak se několik vln vyhoupne až k nákladu a část ho vezme sebou. Jaké zboží padne za oběť vodního živlu? Žáby, želvy, bobři a kachničky…   Naštěstí jde jen o hračky. Je 10. ledna 1992. Podivuhodná cesta, […]
7 nejrychlejších vlaků světa
Naše pojmenování „expres“ se zdá najednou komické. V porovnání s některými vlaky by se spíš hodilo třeba „šnek“. EPOCHAplus.cz vám představí každodenní spoje, kterými se můžete zázračnou rychlostí svézt i vy. Stačí vyrazit do světa.   1. Shanghai Maglev Maximální rychlost: 431 km/h Že je čínský Maglev nejrychlejším vozidlem svého druhu nepopírá nikdo. Sporné ale […]
Sezóna rýmiček je tu: Jaká jsou dvě nejlepší přírodní antibiotika?
Vynález antibiotik je jedním z nejzásadnějších objevů medicíny, který denně zachraňuje mnoho životů. V současnosti ale skloňujeme dva problémy: antibiotickou rezistenci a pravidelný nedostatek předepsaných léků v lékárně. Při méně závažných problémech mohou ale antibiotika částečně zastoupit i volně dostupné potraviny s prokazatelnými antibakteriálními účinky. Které to jsou?   Na léčbu ran a kožních problémů […]
Za tajemstvími Mléčné dráhy: Desetiletí mise Gaia
O každém balíčku dat, který tato evropská observatoř odhalí, se mezi astrofyziky mluví jako o „zlatém dolu“ nebo „tsunami“. Nijak nepřehánějí. Gaia už 10 let revolucionizuje vše, co víme o Mléčné dráze. Její úkol se pomalu blíží do finále. Co nás tento hvězdný kartograf naučil o naší galaxii?   Gaia je astrometrická mise. Zabývá se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
enigmaplus.cz
Tajemná zeď Ahu Vinapu: Inspiruje se inckým stavitelstvím?
Muži hromadí kameny a zeminu, se zadní částí si dají záležet a promění ji ve stabilní zeď. Ta je ve většině případů orientovaná k moři. Pak prostranství u zdi zarovnají a vydláždí plochými kameny nebo
VÁNOČNÍ JARMARK.
epochanacestach.cz
VÁNOČNÍ JARMARK.
Tradiční vánoční jarmark v Mnichově Hradišti s bohatou nabídkou vánočních dárků a pochutin ve stáncích se uskuteční 9. prosince na Masarykově náměstí. Můžete očekávat pestrý kulturní program místních škol, spolků a kapel na pódiu před budovou radnice. http://mnhradiste.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
epochalnisvet.cz
Obíhá Zemi mimozemský satelit?
Na oběžné dráze Země je v posledních letech dost rušno. Pohybuje se po ní totiž již několik tisíc satelitů. Podle záhadologů má být jedním z nich také Black Knight, tedy Černý rytíř. Na nebi byl údajn
Synův otec se náhle objevil
skutecnepribehy.cz
Synův otec se náhle objevil
Lhala jsem a nikdy nepřiznala, kdo je synův otec. Netušili to ani moji rodiče! Minulost mě doběhla a já stála před rozhodnutím, zda přiznat pravdu. Těhotenství jsem tajila až do sedmého měsíce. Bála jsem se tehdy, že mě můj přísný otec donutí jít na potrat. Možná že právě ta jeho přísnost mě přivedla do náručí o rok staršího
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
iluxus.cz
GOLDBERGH GO BIG OR GO HOME: nová kolekce snow couture
Lyžařský ráj David Sport představuje snow couture kolekci luxusní značky GOLDBERGH, kterou si díky jedinečnému stylu, špičkové kvalitě a dokonale funkčnímu zpracování oblíbila i řada módních osobností
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
21stoleti.cz
Dočkají se psi medikamentů pro svou dlouhověkost?
Sedm, deset, v lepších případě dvanáct nebo šestnáct let. Tak dlouho se zpravidla dožívají naši psí společníci. A nejen chovatelé, ale i vědci se ptají: Šla by tato doba prodloužit? Při vší úct
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Žádost o ruku na spadnutí?
nasehvezdy.cz
Žádost o ruku na spadnutí?
Zamilovali se do sebe na první pohled, a čím déle spolu jsou, tím je jejich láska silnější. Herec ze seriálu Zlatá labuť Adam Vacula  (36) se netají tím, že je půvabná kuchařka Veronika Beskydiarová (
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
enigmaplus.cz
9 nejděsivějších jezer USA – Tady si zaplavete s přízraky a démony nejen na Halloween!
Kdo umí plavat, ten se zpravidla s radostí rozběhne do každé lákavě působící vodní plochy. Jenže někdy bývají zatraceně zrádné! O život vás může připraven nejen neznalost hloubky, ale možná i jevy či
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
panidomu.cz
Lukáš Langmajer: Někdy přemýšlím až moc…
Přemýšlivý čtyřicátník. Introvert. Mluví potichu, váží každé slovo. Miluje svou rodinu. Má rád rychlá auta. A má rád divadlo. „Měl jsem sen dělat kumšt a ten sen se mi plní…“ Lukáš Langmajer je Plzeňák. Vyrůstal jako nejmladší v rodině plzeňského muzikanta, sbormistra a operního a operetního zpěváka Jiřího Langmajera a jeho paní. Má o čtrnáct
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
21stoleti.cz
Gejzírové pole na Islandu: Voda horká až 97 stupňů
V krátkém létě zelené planiny, jinak zaledněná krajina, kde strom bývá vzácnější než vegan ve lví smečce, plná ostrých zlomů, připomínajících, že zdejší terén vznikl teprve nedávno. Takový je Island.