Skip to content

Více plaval, než chodil

Po několik desítek let bylo pro vědce zcela nemyslitelné, aby dinosauři, ryze suchozemští živočichové, pobývali v řekách, tedy že by vůbec mohli existovat tvorové s obojživelnými návyky. S novými poznatky je nyní načase vše přehodnotit.

V roce 1915 byly poprvé objeveny fosilie bizarního živočicha – byl jím Spinosaurus aegyptiacus, pravěký živočich, který podle paleontologů zřejmě plaval pod vodou a lovil ryby podobně jako krokodýl. Tento prehistorický tvor se řadil do skupiny teropodů, na délku dorůstal do velikosti zhruba 15 metrů a dosahoval hmotnosti úctyhodných 10 tun.

Mnozí si podobu Spinosaura vybaví zejména díky filmové sérii Jurský park, kde se řadil mezi jedny z nejnebezpečnějších pravěkých „stvůr“ a v níž dokonce přemohl i obávaného Tyrannosaura rexe. Avšak filmový průmysl pracuje s reálnými skutečnostmi vždy poněkud po svém.

Z vědeckého výzkumu totiž vyplynulo, že Spinosaurus byl spíše než větším bratrance Tyrannosaura rexe „říčním monstrem“, jež nemělo podobou a způsobem života daleko od dnešních krokodýlů.

Fosilie tohoto dinosaura poprvé objevil roku 1912 rodák z Čech, rakouský amatérský paleontolog Richard Markgraf. Foto: pixabay

Adaptoval se na život ve vodě

Spinosaurus je jedním z největších známých dravých dinosaurů vůbec, jeho existence podle odborníků spadá do období křídy zhruba před 145,5 až 65,5 miliony let. Paleontologové v rámci svého výzkumu zveřejněného v časopise Nature přišli na to, že se pravěký živočich nejspíš pohyboval po všech čtyřech a zadní nohy měl přibližně stejně dlouhé jako ty přední.

Rovněž se také zjistilo, že Spinosaurus disponoval hydrodynamickým tvarem těla, jenž byl užitečný jak k pohybu na souši, tak i ve vodě. Mezinárodní tým uznávaných odborníků, jenž byl podpořen National Geographic Society, v minulém roce konečně nalezl důkaz, že největší dravý dinosaurus, který kdy žil na naší planetě, Spinosaurus aegyptiacus, byl vodní tvor.

Dlouhý ocas neměl od přírody jen tak na okrasu, nýbrž jej využíval jako „kormidlo“ pro pohyb ve vodě. Tento typ adaptace je vůbec prvním, který se podařil u dinosaura popsat.

Od roku 2014 se pohled na tohoto teropoda výrazně proměnil, dnes se obecně předpokládá, že žil převážně ve vodě. Foto: pixabay

Ve svém živlu

Vědecký tým vytvořil zcela novou rekonstrukci ocasu spinosaura. Na základě vizualizace provedené týmem z National Geographic je patrné, že tento dinosaurus aktivně pronásledoval kořist ve vodě – nečekal jen na mělčině, až k němu ryby samy připlavou, velmi zdatně se pohyboval i pod vodní hladinou.

Při bádání odborníkům značně napomohla jediná existující kostra spinosaura na světě a zároveň nejlépe zachovaný pozůstatek z období křídy z celého Afrického kontinentu, tento důležitý díl skládačky byl objeven na nalezišti Kem Kem v marocké části Sahary.

Fosilie z 80 % kompletní ocasní části páteře prehistorického tvora dokládá, jak dokonale se pod vodou pohyboval. Podle všeho se jednalo o plochý a vysoký útvar, jenž v mnohém připomíná obří ploutev. „Tento objev je hřebíkem do rakve pro myšlenku, že se dinosauři nikdy neusadili v řekách,“ prohlásil vedoucí výzkumu, paleontolog Nizar Ibrahim.

Nejspíš se brodil

Některé nedávné studie naznačují, že spinosauři ryby aktivně pronásledovaly ve vodě, ale i když uměly plavat, nebyli by dostatečně rychlí,“ uvedl vedoucí studie David Hone, odborný asistent na univerzitě Queen Mary v Londýně.

Výzkum porovnával lebky spinosaura spolu s dalšími dinosaury a lebkami plazů, kteří žijí ve vodě, ale i mimo ní. „Naše zjištění naznačují, že brodění byl mnohem efektivnější způsob, jak si obstarat potravu, přestože nebylo tak vzrušující,“ dodal Hone.

V současnosti je obecně považován za nejdelšího známého dravého dinosaura. Foto: pixabay

Nelze na něj uplatnit všeobecná měřítka

Ve studii publikované v časopise Paleontologia Electronica se vědci ke Spinosaurovi vyjadřují jako o těžce pochopitelném tvorovi. Pokoušeli jsme se nalézt důkazy, abychom co nejlépe přiblížili jeho způsob života.

A to, co jsme zjistili, neodpovídalo atributům, které by člověk očekával u vodního pronásledovatele na způsob vydry, lachtana nebo plesiosaura s krátkým hrdlem,“ vyjádřil se spoluautor studie Tom Holtz, paleontolog a hlavní přednášející na geologickém oddělení University of Maryland.

Mezi vědci se spekuluje o tom, zda mezi Spinosaury existovaly různé druhy, které by upřednostňovaly jiné prostředí, ovšem badatelé nemají k dispozici dostateční materiál v podobě fosilií.

Foto: Úvodní foto: pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Příroda
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Kam investovat úspory, aby vydělávaly?
iluxus.cz

Kam investovat úspory, aby...

Jediným způsobem, jak se bránit znehodnocování...
Hradecko jako turistická oblast
epochanacestach.cz

Hradecko jako turistická...

Tuto příjemnou destinaci...
Město skryté v Údolí smrti: Údajně v něm žili obři!
enigmaplus.cz

Město skryté v Údolí smrti:...

Na naší planetě existuje jen málo nehostinnějších...
Sužuje Soukalovou velký strach o miminko?
nasehvezdy.cz

Sužuje Soukalovou velký...

Poslední měsíce nebyly...
Vzdušná prosvětlená klasika v mrakodrapu
rezidenceonline.cz

Vzdušná prosvětlená klasika...

Doslova jako výkladní skříň značky Minotti působí...
Byla Lily skutečně zázračné dítě?
skutecnepribehy.cz

Byla Lily skutečně zázračné...

Když byly naší dcerce čtyři,...
Najde Randová díky Ulici konečně svou osudovou lásku?
nasehvezdy.cz

Najde Randová díky Ulici...

Zatímco se MARTINĚ RANDOVÉ...
Čočková polévka s octem a olejem
tisicereceptu.cz

Čočková polévka s octem a...

Čočkovka vyšší úrovně! Zkuste ji a...
Zázrak z Cochabamby: Bolivijský Ježíš roní trnové hroty
enigmaplus.cz

Zázrak z Cochabamby: Bolivijský...

V Cochabambě, hlavním městě stejnojmenného bolivijského...
Vědci objevili stopy exploze, která mohla zničit biblickou Sodomu
21stoleti.cz

Vědci objevili stopy exploze,...

Lokalita Tall el Hammam v dnešním Jordánsku...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...