Skip to content

Vesmírné družice: Pomáhají v boji proti epidemiím!

Satelity na oběžné dráze kromě mnoha jiných věcí také pomáhají v boji proti šíření parazitárních onemocnění v Africe.

Ze záplavy údajů, které neustále posílají na Zem, se některé využívají k předvídání, na kterých místech se tyto choroby pravděpodobně vyskytnou. To umožňuje zdravotnickým organizacím lépe zaměřovat své zdroje.

Portraits of mothers, children, and food
Schistosomóza útočí hlavně na děti.

Jde o další příklad stále většího využívání dat získaných z vesmíru v nových zdravotnických programech. Pokud jde o šíření parazitárních nemocí plži v Africe, družicové snímky jednotlivých oblastí umožňují specialistům určit, kde nejspíš jsou vhodné životní podmínky, v nichž se hlemýžďům daří.

A to se týká i vodních plžů, kteří přenášejí červy šířící schistosomózu.

3
Výskyt schistosomózy ve světě. Červeně jsou vyznačeny regiony s velkým nebezpečím, žlutě pak oblasti s částečným rizikem

Toto závažné onemocnění vyvolávají parazitické krevničky. V současné době je infikováno přes 200 milionů lidí v tropických a subtropických oblastech. Nemoc představuje globální zdravotní problém týkající se 74 zemí.

Několikamilimetrové krevničky žijí v cévách hostitele a živí se jeho krví. K nákaze dochází při kontaktu kůže člověka s vodou kontaminovanou larvami krevniček. Úmrtnost není vysoká, ale zdravotní následky ano.

4
Afrika je krásný kontinent, ale ukrývá i mnohá zdravotní rizika

V Keni sestavují vědci satelitní mapy všech vodních toků, jež zřejmě obývají hlemýždí přenašeči krevniček, a předvídají další směr migrace plžů v oblastech. Tyto údaje potom srovnávají s družicovými daty o místech obývaných lidmi.

Kombinace obou map ukazují lokality nejvíce ohrožené nákazou, tedy místa, na něž by se měly soustředit zdravotnické programy.

Foto: care.org, africa-ontherise.com, WHO, be-group.co.uk
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Vesmír
Zobrazit více …