Skip to content

Veřejní nepřátelé číslo 1: Kdo mezi ně patří?

Jejich jména jsou dnes více pověstí než skutečností. Považovali je za nesmrtelné a nesmrtelnými se svým způsobem i stali. Přesto to byli tvrdí kriminálníci z masa a krve. Jaké byly jejich skutečné osudy?

Proč byli jmenováni Veřejnými nepřáteli č. 1?

KDO: Pretty Boy Floyd

Pretty Boy Floyd

ŽIVOT: Americký bankovní lupič je aktivní na americkém středozápadě. Poprvé je zatčen ve věku 18 let za krádež 3 dolarů a 50 centů na poštovním úřadu. O tři roky později, v roce 1925, už oloupí úředníka převážejícího výplaty.

Za to dostane 5 let za katrem.

ZLOČINY: Skutečnou slávu přinesou Prettymu Floydovi až jeho brutální zločiny z 30. let 20. století. Je stíhán za vraždu policisty a také za bankovní loupež, v obou případech se mu však podaří uniknout.

Na jeho hlavu je vypsána odměna a dobový tisk šílí.

DOPADENÍ: V červenci 1934 je Floyd již hledán pro několik vražd a úřady ho vyhlásí tzv. Veřejným nepřítelem číslo 1. Po stopách mu jde elitní komando agentů FBI. Skupina policistů ho dostihne v říjnu 1934 v Ohiu.

Poté, co se pokusí o útěk a střílí po agentech, ho smrtelně zasáhne několik projektilů.

ZAJÍMAVOST: O životě a smrti tohoto slavného bankovního lupiče a vraha bude napsáno více než deset balad. Mezi jejich autory patří také Bob Dylan. Floydova postava se objeví v mnoha literárních dílech a minimálně osmi celovečerních filmech.

KDO: Baby Face Nelson

blank
Baby Face Nelson

ŽIVOT: Díky svému mladistvému vzhledu získá Baby Face Nelson svou přezdívku Dětská tvářička. Ve skutečnosti je to brutální násilník a vrah. Poprvé se dostane do polepšovny v 7 letech, když nechtěně postřelí kamaráda do čelisti pistolí.

Podruhé je zatčen za krádež auta.

ZLOČINY: Dříve než dosáhne dospělosti, stane se Nelson šéfem gangu mladistvých výtržníků. Věnuje se pašování alkoholu v Chicagu, ale specializuje se na bankovní loupeže a loupeže v klenotnictvích. V roce 1930 spáchá svou první vraždu.

Zabije burzovního makléře Edwina R. Thompsona.

DOPADENÍ: Krátká zuřívá přestřelka mezi Nelsonem a agenty FBI se odehraje ve městečku Barrington na okraji Chicaga v roce 1934. Na jejím konci budou dva mrtví federální agenti Herman Hollis a Samuel Cowley. Nepřežije ani Baby Face Nelson.

ZAJÍMAVOST: Federální agenti dostanou v dubnu 1934 tip na usedlost na okraji Chicaga, ve které se ukrývá Nelson a další slavní gangsteři. Při špatně připravené akci většina gangsterů uprchne zadním vchodem.

Nelson zastřelí jednoho agenta a dva další těžce zraní. Zásah je považován za jeden z největších debaklů v historii FBI.

KDO: Machine Gun Kelly

blank
Machine Gun Kelly

ŽIVOT: V průběhu americké prohibice Machine Gun Kelly pašuje alkohol na americkou Floridu. Pokračuje v tom i v Oklahomě, kde je zatčen při pokusu o prodej zakázaných lihovin do indiánské rezervace. Po propuštění dostane od své manželky darem svůj první samopal Thompson, který ho později proslaví.

ZLOČINY: Největším zločinem, který Kelly spáchá, je únos ropného magnáta Charlese Urschela v roce 1933. Za jeho propuštění si Kellyho gang vyžádá astronomických 200 000 dolarů – dnes by to bylo 80 500 000 korun!

DOPADENÍ: Milionář si zapamatuje podrobné detaily a na místě, kde ho banditi drží, zanechá řadu stop. Díky tomu mohou agenti FBI Kellyho snadno vystopovat. Vzdá se bez boje a v říjnu 1933 je za svůj zločin odsouzen na doživotí.

ZAJÍMAVOST: Na Kellyho má velký vliv manželka, která ho ponouká k dalším deliktům. Svůj doživotní trest si odpykává jako vzorný vězeň a přestože se chvástá četnými eskapádami, mezi spoluvězni si pro svou mírnost vyslouží přezdívku Kapslovka Kelly.

KDO: John Dillinger

blank
John Dillinger

ŽIVOT: Jeden z nejslavnějších amerických gangsterů začíná jako drobný zlodějíček. Je znám tím, že šikanuje menší děti. Ani stěhování na venkov v jeho 18 letech ničemu nepomůže. Už následujícího roku je zatčen za krádež auta.

ZLOČINY: John Dillinger je hlava nechvalně proslulého gangu. Specializuje se na ozbrojené loupeže. Vyloupí 24 bank a 4 policejní stanice. Dvakrát uteče z vězení. Je také obžalován z vraždy policisty. Postupně si získá zájem veřejnosti a tisk ho prezentuje jako dobového Robina Hooda.

DOPADENÍ: Přestože Dillinger podstoupí plastiku obličeje, po zradě informátorem si na něj agenti v roce 1934 počíhají před kinem v Chicagu. Během následné honičky a přestřelky bude zasažen 4 projektily a zhroutí se mrtev.

ZAJÍMAVOST: Dillingerovo tělo bude vystaveno v místní márnici, aby veřejnost uvěřila, že slavný bandita skutečně padnul rukou mužů zákona. Odhaduje se, že se na jeho mrtvolu přijde podívat 15 000 lidí.

Byly mu také odlity 4 posmrtné masky.

KDO: Al Capone

blank
Al Capone

ŽIVOT: Narodí se jako syn chudých italských imigrantů. Nejprve si přivydělává jako vyhazovač v newyorských nevěstincích. Posléze se přestěhuje do Chicaga, kde pracuje jako bodyguard mocného šéfa podsvětí Johnnyho Toria. Ten mu posléze předá vedení.

ZLOČINY: Ve svých 26 letech se Al Capone stává hlavou organizace zaměřující se na ilegální pašování a míchání alkoholu. Pomocí úplatků si zajistí ochranu policie a politiků. U moci se drží díky brutálním metodám, které zahrnují i bombové útoky.

Odhaduje se, že je zodpovědný za více než 100 mrtvých.

DOPADENÍ: V roce 1931 je Al Capone obžalován z krácení daně, vzhledem k tomu, že nezdanil zisky získané kriminální činností. Boss se dozná v naději na snížení trestu. Je odsouzen na 11 let za katrem. Odpyká si pouze sedm.

ZAJÍMAVOST: Capone je považován za strůjce tzv. Masakru na Svatého Valentýna, který stojí život 7 mužů. Vraždy zamířené na konkurenční gang odejmou kmotrovi značnou část sympatií prostých lidí, vzhledem k tomu, že útok byl zorganizován jako chladnokrevná poprava.

KDO: Clyde Barrow

blank
Clyde Barrow

ŽIVOT: Barrow se narodí do extrémně chudé rodiny, jako páté ze sedmi dětí. Vyrůstá v Dallasu, kde se jeho otci podaří po určité době koupit alespoň stan. Poprvé je zatčen v 16 letech za to, že nevrátí vypůjčený automobil.

ZLOČINY: První vraždy se dopustí ocelovou trubkou ve vězení na muži, který ho sexuálně obtěžuje. Nejslavnější jsou však loupeže a vraždy, které spáchá společně se svým gangem a partnerkou Bonnie Parkerovou. Společně mají na svědomí 12 hrdelních zločinů.

DOPADENÍ: Texaský policista Frank Hamer se posedle snaží dopadnout vraždící duo. Podaří se mu to 23. května 1934 na venkovské cestě v Louisianě. Milenci jedou právě v autě, když na ně spustí palbu čtveřice policejních důstojníků.

Barrow je mrtev po prvním zásahu, který inkasuje do hlavy.

ZAJÍMAVOST: Již během svého prvního pobytu za katrem v roce 1930 přesvědčí Barrow spoluvězně, aby mu usekl dva prsty na noze. Chce se tak vyhnout tvrdé práci na vězeňské farmě. Bude od té doby kulhat.

Jeho matka paradoxně šest dní po „amputaci“ podá úspěšnou žádost o jeho propuštění na podmínku.

Foto: wikipedia.org, pinterest.com, fbi.gov, dillingerswomen.com, chicagohistory.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Cybertruck od Tesly si Evropan nezakoupí. Důvodem může být přílišný zájem
21stoleti.cz

Cybertruck od Tesly si Evropan...

Zájemci mimo Severní Ameriku jsou dočasně...
Ve vesmíru se děje něco zvláštního, tvrdí NASA
enigmaplus.cz

Ve vesmíru se děje něco...

Údaje z Hubbleova vesmírného dalekohledu poukázaly na...
Do Slavkova míří nejlepší evropské „živé sochy“: Vydrží až 20 hodin bez mrknutí oka
epochanacestach.cz

Do Slavkova míří nejlepší evropské...

Jediný Mezinárodní...
David Svoboda si oblíbil elektrické kolo Superior
iluxus.cz

David Svoboda si oblíbil...

Kolo slouží Davidovi jako rychlý a...
275 osvědčených rad, jak mít poslušného a šťastného psa
panidomu.cz

275 osvědčených rad, jak mít...

Mít psa, to není jen spousta radosti a zábavy....
Atraktivní a užitečné zelené střechy
rezidenceonline.cz

Atraktivní a užitečné zelené...

Vypadají naprosto úžasně, oživují okolní prostředí, do něhož...
Bowlus: Stylový přepych pro dobrodruhy
epochalnisvet.cz

Bowlus: Stylový přepych pro...

Rádi cestujete a máte také trochu dobrodružnou...
Opustí svého manžela?
nasehvezdy.cz

Opustí svého manžela?

Stále půvabná herečka Jana...
Bratwurst: Grilování s vůní kvalitní klobásky
tisicereceptu.cz

Bratwurst: Grilování s vůní...

Grilovací sezóna je už zahájena a vy usilovně přemýšlíte,...
Našla Daniela konečně toho pravého?
nasehvezdy.cz

Našla Daniela konečně toho...

Veřejnost ohromil vztah...
Ten podraz nás zničil!
skutecnepribehy.cz

Ten podraz nás zničil!

V té chvíli jsem neviděla...
Co stálo za zázračnou výdrží a odvahou finských vojáků při bojích s Rudou armádou?
enigmaplus.cz

Co stálo za zázračnou výdrží a...

Hrdinský odpor Finů, kteří dokázali ve čtyřicátých letech...