Skip to content
reklama

Ve starověké Eshunně dostala za cizoložství trest smrti vždy žena

Pád urské dynastie kolem roku 2000 př. n. l. úplně změní poměry v oblasti. Rodí se řada nových měst. Jedním z nich se stává Eshnunna (dnešní irácký Tell Ismar).

Někdy kolem roku 1720 př. n. l. ji dobude babylonský král Chammurapi. I díky tomu máme doklady o zdejší spravedlnosti. Destičky se záznamy, nalezené v letech 1945-1949 se ale také podaří rozluštit jenom zčásti.

Popisují zákony, které dal zaznamenat pravděpodobně jeden z králů Kirikiri nebo Bilalamaboth.

Rozloha říše Eshunna v roce 1764 př. n. l. FOTO: Attar-Aram syria/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Dvě společenské třídy

Eshnunnská společnost zahrnuje dvě třídy, které jsou svobodné a rovné před zákonem: vyšší třídu awilum a nižší muskenum. Zákon chrání i otroky, i když mají mnohem méně práv. Na druhou stranu třeba mohou uzavřít sňatek s lidmi z třídy awilum.

„Jestliže člověk rozbije nos jinému člověku a zraní ho, vyváží jeho čin jedna mina stříbra. Oko, jedna mina, zub, polovina miny, ucho-polovina miny, facku vyváží deset šekelů stříbra,“ prozrazuje zákoník.

blank
Žena ze starověké Eshunny. Když jde o cizoložství, je smrtí potrestána vždy žena. FOTO: Osama Shukir Muhammed Amin FRCP(Glasg)/Creative Commons/ CC BY-SA 4.0

Na pole se nesmí

Krádež znamená i vstoupit na pole bez svolení jeho majitele: „Člověk chycený za denního světla v poli patřícím příslušníku třídy muskenum musí zaplatit deset šekelů stříbra, bude-li chycený na poli v noci, potom musí zemřít, nesmí žít.

“ Proniknout na pole ve dne a v noci je také velký rozdíl. Noc má tajemnou moc a skutečnost, že by se v této době někdo dotkl obilí je naprosto nepřípustná. Dalším tvrdě trestaným přečinem je cizoložství.

„Bude-li žena přistižena v mužském klíně, musí (on/ona) zemřít, nesmí žít,“ říkají eshnunnské zákony a počítají s tím, že jeden z viníků bude popraven. Všechno ale má jeden háček. Akkadština nerozlišuje muže a ženu.

Když se proto u cizoložství se žádá smrt jednoho z aktérů, obvykle to schytá žena.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: Rosemaniakos from Bejing (hometown)/Creative Commons/ CC BY-SA 2.0
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články