Skip to content

Vánoce 2004: Ničivá vlna spláchne 300 000 lidí

Zrádné podmořské zemětřesení u indonéského ostrova Sumatra vyvolává obří mořské vlnění. Vlny tsunami zabijí v oblasti jihovýchodní Asie desítky tisíc lidí. Mrtvé registruje i africká Tanzanie, kam vlna také dorazí.

Mezi oběťmi ničivého živlu je spousta turistů, kteří si v jihoasijských letoviscích užívají vánoční dovolenou. Podmořské zemětřesení o síle 8,9 stupně Richterovy škály nejprve následuje řada menších otřesů.

Zemětřesení probíhající téměř deset minut se stává jedním z nejdéle trvajících. Skutečná zkáza ale přichází krátce po něm. Země se rozvibruje, tektonické desky se vertikálně posunou.

Jedna z kompletně zničených vesnic kousek od pobřeží na ostrově Sumatra.

Kompletně zničí město Následkem jsou několik metrů vysoké vlny. Nejvyšší vlna zasahuje indonéské město Lhoknga, které je kompletně zničené. Je vysoká 34 metrů! Nejhůř dopadá Indonésie s asi 120 000 mrtvými, hrůznou bilanci eviduje i Indie, Šrí Lanka nebo Thajsko.

Ničivá vlna nepředstavuje takřka žádné nebezpečí na otevřeném moři, při styku s pobřežím ale páchá obrovské škody.

Petra Němcová přijde při katastrofě o partnera, sama jako zázrakem vyvázne živá.

Afrika ji pocítí také Thajsko vlna zasahuje po padesáti minutách od vzniku, Šrí Lanku po dvou hodinách a Indii zhruba za tři hodiny. Obětí abnormálně vzedmutého moře jsou ale i lidé na africkém pobřeží.

V Jihoafrické republice jeho následkům podlehne osm lidí, v severnější Tanzanii deset lidí. Úplně nejvzdálenější oběť tsunami se nachází 8000 kilometrů od epicentra zemětřesení, které vlnu vyvolalo. Zkáze neunikne osm českých turistů, modelka Petra Němcová (*1979) jako zázrakem vyvázne živá, řádění přečká, když vyleze na palmu, kde vydrží osm hodin!

Foto: Shutterstock, Wikimedia
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Příroda
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články