K Zemi se řítí těleso ohromných rozměrů. Pravděpodobnost srážky? Vysoká. Vyspělé země aktivují systémy planetární obrany. Do vzduchu míří zařízení o hmotnosti desítek tun, laserová děla a jaderné hlavice. Mají jediný cíl: Odvrátit konec naší civilizace.
Zní to jako scénář velkofilmu, ale vědci se shodují: Nevíme kdy, ale další smrtonosný posel z kosmu zajisté udeří. V blízkosti naší planety jsou desítky tisíc objektů, které mohou zdevastovat naši planetu. Ostatně, nebylo by to poprvé. Budeme připraveni?
Již desítky let sledují astronomové vesmírné objekty, které by mohly jednoho dne zasáhnout Zemi. Již v roce 2008 se americká vesmírná agentura NASA chlubí tím, že ví o 90 % všech asteroidů větších 1 kilometru, které křižují dráhu naší planety.
Jenže vědět o nebezpečí a čelit mu jsou dvě různé věci. To vyjde najevo během tréninkové počítačové simulace, při které elita amerických a evropských vědců najde fiktivní planetku vzdálenou 56 000 000 kilometrů.
Vypočítá její dráhu a zjistí, že dopad je neodvratný. Čtyři dny před srážkou vědci dokonce stanoví, že masivní těleso dopadne na hranice České republiky.
Den před srážkou zjistí, že při velikosti něco přes 100 metrů v průměru zničí všechno v okruhu 150 kilometrů. A to je všechno. Dál už se mohou jen dívat.
Vesmírná bouračka
Zjistit, zda jsme schopni usměrnit kosmická tělesa, si kladla za cíl půltunová sonda DART. Po bezmála roční pouti narazila rychlostí přes 23,700 km/h do měsíce potenciálně nebezpečné planetky Didymos.
To NASA přineslo důležité informace o tom, jak by pozemšťané mohli pozměnit dráhu případného planetárního zabijáka. A mise se podařila na výbornou!
Za jeden ze způsobů, jak zabránit tragickému setkání Země a planetky, je považováno vyslání jaderných hlavic.
Ty mají asteroid odklonit z kolizní dráhy se Zemí, případně ho zpomalit tak, aby se mu naše domovská planeta řítící se rychlostí necelých 30 km/s měla šanci vyhnout. Co ale podobná exploze udělá doopravdy, závisí na velikosti tělesa a také na jeho stavbě.
Mnohdy se jedná o hromadu kosmického smetí spojeného dohromady gravitací a jaderný úder by ji mohl rozmetat tak, že místo jedné velké rány planeta inkasuje několik menších, ovšem v součtu neméně ničivých úderů.
Pomůže kosmický traktor?
Změna kurzu smrtící planetky naštěstí nemusí být velká. Lidé mohou zdivočelému tělesu poslat průvodce, který ho navede na bezpečnou cestu.
Takzvaný gravitační traktor je prostě dostatečně těžká kosmická loď, která svým gravitačním působením mírně pozmění trajektorii nebeského posla smrti. Ten v konečném důsledku mine Zemi v bezpečné vzdálenosti. Má to ovšem ještě další háček.
Dostat do vesmíru dostatečně rychle těžkou loď (o hmotnosti v řádu desítek tun) zatím neumíme. Je tu však ještě jedna zbraň, která v arzenálu planetární obrany nejspíš brzy získá důležitou roli.
Další trumf pozemské planetární obrany je zatím v plenkách, nicméně v konečném důsledky, by mohl být nečekaně efektivní. Jde o kosmický laser. Ultimátní zbraň nemá za úkol asteroid zničit, rozbít ani odvléct.
Zahřeje určitou jeho část na teplotu okolo 3000 Kelvinů, až dojde k odmrštění materiálu a síly akce a reakce už vykonají své. Výtrysky přehřáté části planetky zafungují jako raketový motor a změní její trajektorii tak, že ke střetu se Zemí nedojde. Právě na tento slibný prvek pozemské obrany se nyní vědci zaměřují.