Skip to content

V područí cenzury: Za podporu Beneše čekalo studenta zatčení!

„Dnes je všeobecně známo, že jak denní listy, tak veškerý ostatní tisk v Čechách a na Moravě nepodléhá vůbec žádné cenzuře. Veškerý náš tisk má fakticky plnou svobodu v psaní,“ nechá se slyšet v roce 1946 komunistický ministr informací Václav Kopecký.

Ve skutečnosti se už tou dobou začíná nad demokratickým tiskem smrákat.

Osvobození Československa v květnu 1945 má přinést tisku svobodu. Jenže vzniká úplně nové ministerstvo informací, pod které spadá nejenom kinematografie, ale i periodický a neperiodický tisk a rozhlasové vysílání.

Do jeho čela se postaví Václav Kopecký (1897–1961), dlouholetý redaktor Rudého práva, komunista a blízký spolupracovník Klementa Gottwalda (1896–1953). „Hned od květnových dnů KSČ skrze ministerstvo informací realizovala mediální politiku podle svých představ,“ dodává Jakub Končelík, děkan Fakulty sociálních věd UK. Kopecký už 18.

května 1945 přichází s vyhláškou, zakazující všechna periodika kromě těch, která vydávají politické strany Národní fronty (zahrnuje KSČ, Československou stranu socialistickou a Československou stranu lidovou).

Pro řadu novin to znamená definitivní konec. Zároveň ovšem vzniká spousta dalších novin různých organizací a zájmových spolků, které komunistům nepřekáží.

Komunistický ministr informací Václav Kopecký se snaží ovlivnit média.
Komunistický ministr informací Václav Kopecký se snaží ovlivnit média.

Využije každou záminku

Smůlu má například velice silná prvorepubliková agrární strana, která nesmí obnovit svoji činnost, natož něco vydávat. Zanikají proto její předválečné deníky Venkov a Večer. Ministrovi se hodí jakákoli záminka, aby mohl poškodit nepřátele své strany.

„Každý pokus o to, aby náš tiskový pořádek byl oslaben, otřesen, zvrácen, aby se poměry v tisku pod titulem tiskové svobody vrátily do stavu, kdy ulice ovládal tisk bulvární, senzační, dryáčnický…by musel býti celým národem a pokrokovým naším lidem nejrozhořčeněji odmítnut,“ hřímá Kopecký 13. listopadu 1946 na zasedání informačního výboru Národního shromáždění. Navenek se však tváří, že obsah novin nikdo nekontroluje.

Klement Gottwald provádí přehlídku jednotek SNB a Lidových milicí 28. února 1948. Tehdy už mají komunisté tisk plně pod kontrolou.
Klement Gottwald provádí přehlídku jednotek SNB a Lidových milicí 28. února 1948. Tehdy už mají komunisté tisk plně pod kontrolou.

Mazaná očista od kolaborantů

„Nikdy věru v tomto státě, v této zemi nepanovala tak plná svoboda tisku jako za našeho nového režimu lidové demokracie,“ dočtou se čtenáři z jeho pera v roce 1946 v Rudém právu. Skutečnost je ale o poznání jiná.

Ministr informací už pilně tahá za nitky, aby měl brzy nad vším kontrolu. Daří se mu to. O rok později nenápadně prochází Národním shromážděním zákon číslo 101/1947 Sb. Definuje postavení žurnalistů, ustavuje Ústřední svaz československých novinářů a hlavně říká, že „členství v příslušném svazu je podmínkou vykonávání novinářského povolání.

“ Kdo neprojde sítem státem kontrolované organizace, do novin zkrátka psát nemůže. Komunisté se všemožně snaží ovlivnit i personální politiku v jednotlivých redakcích a dělají to mazaně právě přes nový svaz s vysvětlením, že chtějí očistit novináře od bývalých kolaborantů s nacisty.

Na podporu československého prezidenta Edvarda Beneše (na snímku s manželkou Hanou) a demokracie probíhá 25. února 1948 pochod. Při něm je zraněn student.
Na podporu československého prezidenta Edvarda Beneše (na snímku s manželkou Hanou) a demokracie probíhá 25. února 1948 pochod. Při něm je zraněn student.

Falešné informace o studentovi

Tím to ale nekončí. 24. února 1948 vstupuje v platnost komunistický zákon zakazující dovoz západního tisku. Když proběhne o den později pochod na Pražský hrad na podporu demokracie a prezidenta Edvarda Beneše (1884–1948), je při něm student Vysoké školy lesního hospodářství Josef Řehounek (1925–1979) v Nerudově ulici postřelen do nohy.

Zprávy o tomto incidentu se stávají ukázkou toho, jak už mají komunisté noviny pod kontrolou. V odborářském deníku Práce vychází 27. února 1948 na straně 3 článek s titulkem „Nikde nebylo použito zbraně.

“ Událost na demonstraci ze středy 25. února noviny vysvětlují slovy „Při rozptylování hloučku vyšla příslušníku SNB z palné zbraně nešťastnou náhodou rána“. Každopádně Řehounek stráví dva měsíce v nemocnici a zranění zanechá trvalé následky na jeho zdraví.

Komunisté ho pečlivě sledují. Do novin smí proniknout pouze zpráva o tom, že se léčil několik dní, nic víc. Mladík to má spočítané: ze studií je vyloučen, v prosinci 1948 pak zatčen a vyšetřován na základě obvinění z protistátní činnosti.

Noviny Rudé právo z 21. února 1948. O zraněném studentovi bude tento list na konci února 1948 informovat nepravdivě.
Noviny Rudé právo z 21. února 1948. O zraněném studentovi bude tento list na konci února 1948 informovat nepravdivě.
Foto: Bundesarchiv, vhu.cz, wikimedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Komu nakonec skončí herečka v posteli?
nasehvezdy.cz

Komu nakonec skončí herečka...

Hvězda 1. MISE SÁRA...
Půst je zdravý
panidomu.cz

Půst je zdravý

Pradávné tajemství, jak si udržet zdraví, na...
Trable na Marsu: Tamnímu vrtulníčku Ingenuity zvoní hrana
21stoleti.cz

Trable na Marsu: Tamnímu...

NASA hlásí jisté potíže s marsovským...
Vydrží mu manželství s mladou kráskou?
nasehvezdy.cz

Vydrží mu manželství...

Před necelými sedmi lety se...
MIKULOVSKÉ TAJE A KRÁSY: OBEJDETE JE I PĚŠKY
epochanacestach.cz

MIKULOVSKÉ TAJE A KRÁSY:...

Město Mikulov je ideálním...
Můj syn mi zachránil život
skutecnepribehy.cz

Můj syn mi zachránil život

Díky svému hodnému a velkorysému...
„Orchid House“ Jamese Bonda
rezidenceonline.cz

„Orchid House“ Jamese Bonda

Variace na thajské téma, tak by bylo možné...
Přistání UFO v Německu: Co viděly děti a policisté z Messelu?
enigmaplus.cz

Přistání UFO v Německu: Co...

Manévry záhadných světel doprovázené přistáním...
Rebarborové muffiny s drobenkou
tisicereceptu.cz

Rebarborové muffiny s...

Místo tradičního koláče s drobenkou...
Pravěké reaktory v Gabonu: Využívala se jaderná energie už před miliardami let?
enigmaplus.cz

Pravěké reaktory v Gabonu:...

V africkém Gabonu se nachází stopy materiálu,...
Prodloužený víkend v Česku může uspokojit každého
epochalnisvet.cz

Prodloužený víkend v Česku...

Chcete si do sytosti užít prvních jarních paprsků...
Značka Superior má plán, jak dostat svá kola do Paříže 2024
iluxus.cz

Značka Superior má plán, jak...

Česká značka kol Superior chce dostat svá kola...