Konference Mikroskopie 2021 začíná právě dnes ve společném areálu Biologického centra AV ČR a Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Setkává se na ní stovka specialistů na vývoj mikroskopických přístrojů, nových mikroskopických metod a jejich aplikací v nejrůznějších oblastech – od vývoje nových materiálů až po biologický a biomedicínský výzkum.
Setkání organizuje Československá mikroskopická společnost a potrvá do středy 15. září.
Kam až dohlédnou?
„Podívat se na pro nás neviditelné detaily světa, který nás obklopuje a je charakterizován předponami mikro a nano, je užitečné v řadě lidských aktivit.
Slouží nám k tomu řada mikroskopů a mikroskopických metod, díky kterým máme představu, jak vypadají nejmenší organismy nebo částice kolem nás, včetně teď velmi populárního koronaviru,“ říká Jana Nebesářová z Laboratoře elektronové mikroskopie Biologického centra AV ČR. Právě výměna zkušeností mezi specialisty z oboru hlavní náplní každoročního setkání.
Něco nepředstavitelného
Konferenci otevře přednáška amerického fyzika českého původu Ondřeje Křivánka, který v loňském roce získal prestižní Kavliho cenu za realizaci prvního skenovacího transmisního elektronového mikroskopu s korekcí vad elektromagnetických čoček dosahující rozlišení pod 0,1 nanometru.
Konferenci doprovází výstava mikroskopické techniky, kde významné místo zaujímají brněnské firmy vyrábějící elektronové mikroskopy.