Skip to content

August Cyparis: Vězení ho zachrání před smrtí v ohnivém pekle!

Když v létě 1902 ucítí přístavní dělník August Cyparis (přibližně 1875-1929) jak se mu země pod nohama zachvěla, nemusí se ani rozhlížet, aby zjistil, proč. Ohňová hora se probudila už v létě 1900 a od té doby se nad vrcholem mnohem častěji než dřív objevují zlověstné kouřové signály.

Poslední erupci, k níž došlo v roce 1851, už ve St. Pierre, městě známém jako Paříž Karibiku, pamatují jen ti nejstarší, a právě oni jsou nejvíce znepokojení. Celý duben se jim totiž země pod nohama chvěje a 23.

dubna se sopka ohlašuje malou erupcí. „Mrak popela byl stále mohutnější a všude bylo cítit síru,“ vzpomínají ostrované. Od hory prchají stovky hadů, potkanů a dalších zvířat, jejich obětí se ve městě a okolí stává na 200 domácích zvířat a 50 lidí.

Dalším varováním je mohutná mura (proud tekoucí hmoty), která 5. května zasáhne palírnu rumu, utopí 150 lidí v 50 metrech bahna a způsobí tsunami, která ve St. Pierre poškodí nábřeží. Do města se stahují uprchlíci z postižených oblastí, takže počet obyvatel se během několika dnů zvýší o téměř 8000 lidí.

Výbuch sopky Mount Pelée (Internet Archive Book Images – commons.wikimedia)

Jednoho čekají volby, druhého vězení

Přesto má guvernér Louis Guillaume Mouttet (1857-1902) jiné starosti. Lidé začínají z ostrova utíkat, což znamená úbytek hlasů, který může způsobit nepříznivý výsledek voleb do francouzské Poslanecké sněmovny, které budou konat 11. května.

Povolá armádu a všemi prostředky se snaží lidi uklidnit. Neváhá v novinách zveřejnit analýzu falešných expertů, podle nichž je město v bezpečí, protože „erupce sopky Soufrière na ostrově Svatého Vincence již uvolnila vnitřní tlak v podzemí.

“ S manželkou Helene navíc připlouvá do St. Pierre, aby osobní příkladem ukázal, že nebezpečí nehrozí. Starosti však nemá jen guvernér. August Cyparis se večer 7. května opil v hospodě, zapojil se pouliční rvačky a šavlí těžce, podle některých pramenů dokonce zabil, svého kumpána.

Každopádně ho zřídil natolik, že je zatčen a protože to není jeho první škraloup, posadí ho do šatlavy, kterou tvoří částečně podzemní kobka s kamennými stěnami bez oken, pouze s úzkým zamřížovaným okýnkem ve dveřích.

A tím, aniž to tuší, mu zachrání život, protože kobka se ukazuje jako nejlépe chráněná stavba ve městě.

blank
Augustus Cyparis je sice popálený, ale přežil (Neznámý autor, volné dílo, commons.wikimedia)

30 000 lidí umírá během minuty

V 8:02 ráno 8. května, právě, když se Mouttet jedná s vedením ostrova o tom, zda by přece jen nebylo rozumné zahájit evakuaci, sopka exploduje. Ve dvou souběžných erupcích vylétne oblak popela do výšky sedm kilometrů, a vzápětí vyrazí z boku sopky obří pyroklastický mrak, který míří přímo na 6,5 km vzdálené St. Pierre.

Dosahuje teploty až 1000°C a při rychlosti 670 km/h stačí minuta, aby dorazil, rozmetal hradby, zapálil vše hořlavé a celé město srovnal se zemí. Umírá Mouttet, jeho žena a s nimi je sežehnuto, rozdrceno či udušeno 30 000 dalších lidí!

Přežije jen jeden! Když okýnkem do cely šatlavy začne vnikat spalující žár a popel, snaží se Cyparis moc nedýchat a ucpat okýnko šaty, které předtím pomočil a polil vodou, kterou dostal k pití.

Končí jako ciskusová atrakce

Když o čtyři dny později dorazí pomoc, zaslechnou záchranáři ze sutin jeho volání. Ač utrpěl rozsáhlé popáleniny na pažích, zádech i nohou, přežil. A jeho život nabral zcela nový směr. Dostal milost a také pozvánku, aby se stal členem slavného Barnumova cirkusu, se kterým cestuje po světě a stává se slavným, když pod jménem Ludger Sylbaris ve výstupu nazvaném soudný den dramaticky vypráví o hrůzách sopečné exploze i tom jak přežil.

blank
Okénko do šatlavy, kde která zachrání vězni život. (Riba, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia)
Foto: commons.wikimedia
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

V showbyzynsu se rozkoukává už i její dcera
nasehvezdy.cz

V showbyzynsu se rozkoukává...

Mladinká Valentýna...
Loď pro sportovní nadšence
rezidenceonline.cz

Loď pro sportovní nadšence

Dominantou neobvyklé výletní lodi Scarlet Lady (tedy...
Klášter Kladruby: Chrám, ve kterém kreslí světlo
epochanacestach.cz

Klášter Kladruby: Chrám, ve...

Klášterní areál...
Nelíbejte křečky!
21stoleti.cz

Nelíbejte křečky!

Důrazná doporučení pro chovatele křečků coby...
Kočka nemá 9 životů!
panidomu.cz

Kočka nemá 9 životů!

Jak často chodíte se svou kočičkou na preventivní...
Smrt v domě Jean Harlow
enigmaplus.cz

Smrt v domě Jean Harlow

Los Angeles je jednou z nejlepších...
Lahodný závin se švestkami
tisicereceptu.cz

Lahodný závin se švestkami

Díky šťavnatým švestkám bude závin hezky vláčný....
Eugéne Delacroix: Svoboda vede lid na barikády
epochalnisvet.cz

Eugéne Delacroix: Svoboda...

Antická bohyně jako špinavá pařížská...
Žena v bílých šatech
skutecnepribehy.cz

Žena v bílých šatech

Když se mi narodil vnuk,...
The Lemp Mansion v St. Louis v USA: Místo plné smrti a krve
enigmaplus.cz

The Lemp Mansion v St. Louis...

The Lemp Mansion v St. Louis v USA je...
Aukce tenisek „Air Force 1“ by Virgil Abloh
iluxus.cz

Aukce tenisek „Air Force 1“...

Louis Vuitton, Nike a Sotheby’s připravují...
S partnerem už nepočítá?
nasehvezdy.cz

S partnerem už nepočítá?

Zpěvačka Lucie...