Skip to content

V bitvě u Karansebeše porazili Rakušané sami sebe

Podnapilý rakouský důstojník skáče po své pušce. Natahuje kohoutek a zpoza převráceného trakaře pálí na nejbližší cíl ve tmě. Domnělý nepřítel jde k zemi. Prásk! A další. Do toho kolem pořád někdo křičí: „Turci, Turci jsou tady!“ Voják je odhodlán nepustit si žádného k tělu, a tak jakmile v dálce zmerčí kohokoliv se zbraní, střílí. Hrůzná pravda o tom, s kým rakouští vojáci svedli noční bitvu, vyjde najevo až k ránu.

„Dejte nám taky,“ domáhají se neohrabaně vyčerpaní pěšáci. Jakmile ale už značně přiopilí dragouni spatří, jak se jim někdo sápe po lahvi pravé valašské meducínky, věci se vymknou kontrole. Jeden z přítomných totiž v nastalé tahanici shodí z ramene pušku a s hlavní namířenou kamsi k obzoru zmáčkne spoušť.

„Ať už bylo příčinou cokoli (obě rozcházející se verze spojuje snaha každé z armádních jednotek přišít vinu jiné armádní jednotce), většina zdrojů se shoduje na tom, že k vyhrocení situace dochází poté, kdy někdo vystřelí do vzduchu a kdosi další zakřičí: ‚Turci, Turci!‘,“ uvádí současný britský autor Tom Phillips.

Všechno prý začalo u vozíku s alkoholem. Strhla se rvačka a…

Byl chaos úmyslem?

Turci! To jediné slovo teď dokáže kavaleristy dostat do pozoru. Ať už šlo o chybnou reakci na nečekaný výstřel (protože kdo by střílel po vlastních?), nedomyšlený úskok jednoho z vojáků, který se tak chtěl dostat k zásobě páliva, nebo pokus místních jednotek Valachů zmást šířením poplašené zprávy o blížících se Turcích své spolubojovníky a vytvořit si tak příležitost k vyloupení zásobovací kolony, jisté je, že nastalý problém u Karansebeše půjde uhasit jen těžko.

Vojáci se totiž pohotově chápou zbraní a utíkají na všechny strany – někteří hledat úkryt, jiní zburcovat tábor. Netrvá to dlouho a na bojišti se utvoří dvě skupiny, které se vzájemně považují za útočící Turky.

A začnou do sebe zuřivě pálit.

blank
Podzimní lázeň v říčce císaři Josefovi II. na zdraví také nepřidá.

Přidají se i děla

„Halt! Halt!“ křičí rakouští důstojníci až jim přeskakuje hlas. Výzva k zastavení palby ještě přilije olej do ohně. „Když už to vypadalo, že věci nemohly být šílenější, byly. Rakouskou armádu tvořili žoldáci z mnoha národů, kteří jazykům ostatních většinou nerozuměli.

Když vojáci křičeli ‚Halt! Halt!‘ v němčině, někteří to pochopili jako ‚Alláh! Alláh!‘,“ vysvětluje jednu z možných příčin nastalého zmatku současný americký autor Robert Petterson. Vojsko totiž tvoří kromě většinových Rakušanů také Srbové, Chorvati, Italové a v menším zastoupení i další národy… Ztráty by snad nemusely být tak vysoké nebýt toho, že se do nepřehledné přestřelku přidají i dělostřelecké pluky.

Velitel císařské artilerie, pravděpodobně polní maršál Václav Josef z Colloreda (1738–1822), zvedá pravici a trhnutím dává signál k zahájení palby. Zpanikaření vojáci pak pálí bez ustání do kohokoliv, kdo jenom trochu připomíná možnou hrozbu.

blank
Stříleli jako o život. Rakouští vojáci „útok“ vlastních nečekali.

Shodí kůň císaře?

Pořádek do chaosu nevnese ani císař Josef II. (1741–1790). Naopak, sám se ocitne v bezprizorní situaci, a to když se patrně omylem oddělí od své suity. „Bloudil, neznaje své cesty; dokonce se usuzovalo, že byl zajat.

Ve skutečnosti se v doprovodu jediné osoby dostal do Karansebeše,“ popisuje počínání vrchního velitele německý historik Friedrich Christoph Schlosser (1776–1861).

blank
Turci přijedou až za dva dny. Odpor jim neklade nikdo.

Podle jiných zdrojů je všechno ještě rozpačitější. Právě když jeden z velitelů volá k ústupu za řeku Timis, která by domnělý útok Turků měla zpomalit, Josef, pokouše se ústup svých mužů alespoň trochu řídit, nezvládne svého koně a ten ho vyklopí přímo do vodního toku… Odhaduje se, že osudné noci přijde o život asi 1200 mužů.

Některé zdroje však hovoří až o 10 tisících obětech. Obávaní Turci přitom celou dobu nejsou vůbec daleko. Na místě činu se objeví za dva dny. Najdou zde již jen pozůstatky po rakouském debaklu a Karansebeš bez problémů obsadí.

Foto: Wikimedia Commons, Youtube.com, Deviantart.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Zabitá Elisa Lam: Stále mnoho nezodpovězených otázek
enigmaplus.cz

Zabitá Elisa Lam: Stále mnoho...

Psal se rok 2013 a tehdy...
Bylo to nečekané setkání
skutecnepribehy.cz

Bylo to nečekané setkání

S Veronikou jsme byly...
Rozbije herečce rodinu manželova tajná milenka?
nasehvezdy.cz

Rozbije herečce rodinu...

Manželství MICHAELY TOMEŠOVÉ...
Našla konečně novou lásku?
nasehvezdy.cz

Našla konečně novou lásku?

Letos na podzim to budou...
Chutě světa v Galerii Vaňkovka. Do Brna míří putovní festival jídla Yummy Yummy
epochanacestach.cz

Chutě světa v Galerii Vaňkovka....

Napříč všemi...
Energetický nápoj z jogurtu
panidomu.cz

Energetický nápoj z jogurtu

Palivo pro sportovce a milovníky zdravé výživy!...
Chládek i teplo s čistým vzduchem
rezidenceonline.cz

Chládek i teplo s čistým...

Při výběru domácí klimatizace se nabízí zásadní...
Bratwurst: Grilování s vůní kvalitní klobásky
tisicereceptu.cz

Bratwurst: Grilování s vůní...

Grilovací sezóna je už zahájena a vy usilovně přemýšlíte,...
V nově otevřené vranovské restauraci Buď Laska se mluví ukrajinsky
iluxus.cz

V nově otevřené vranovské...

Autentickou ukrajinskou kuchyni v moderním...
Lékaři a lékařky z Ukrajiny mohou pracovat u českých praktiků
epochalnisvet.cz

Lékaři a lékařky z Ukrajiny...

Mezi stovkami tisíc lidí, kteří do Česka...
Záhada mrtvých dvojčat
enigmaplus.cz

Záhada mrtvých dvojčat

V Chattanooze v Tennessee stojí dům, který...
Jdou dohromady videohry a vyšší inteligence?
21stoleti.cz

Jdou dohromady videohry a...

„Neseď u té hry pořád, zblbneš…“ Připadá vám tato...