Skip to content

V bitvě u Karansebeše porazili Rakušané sami sebe

Podnapilý rakouský důstojník skáče po své pušce. Natahuje kohoutek a zpoza převráceného trakaře pálí na nejbližší cíl ve tmě. Domnělý nepřítel jde k zemi. Prásk! A další. Do toho kolem pořád někdo křičí: „Turci, Turci jsou tady!“ Voják je odhodlán nepustit si žádného k tělu, a tak jakmile v dálce zmerčí kohokoliv se zbraní, střílí. Hrůzná pravda o tom, s kým rakouští vojáci svedli noční bitvu, vyjde najevo až k ránu.

„Dejte nám taky,“ domáhají se neohrabaně vyčerpaní pěšáci. Jakmile ale už značně přiopilí dragouni spatří, jak se jim někdo sápe po lahvi pravé valašské meducínky, věci se vymknou kontrole. Jeden z přítomných totiž v nastalé tahanici shodí z ramene pušku a s hlavní namířenou kamsi k obzoru zmáčkne spoušť.

„Ať už bylo příčinou cokoli (obě rozcházející se verze spojuje snaha každé z armádních jednotek přišít vinu jiné armádní jednotce), většina zdrojů se shoduje na tom, že k vyhrocení situace dochází poté, kdy někdo vystřelí do vzduchu a kdosi další zakřičí: ‚Turci, Turci!‘,“ uvádí současný britský autor Tom Phillips.

Všechno prý začalo u vozíku s alkoholem. Strhla se rvačka a…

Byl chaos úmyslem?

Turci! To jediné slovo teď dokáže kavaleristy dostat do pozoru. Ať už šlo o chybnou reakci na nečekaný výstřel (protože kdo by střílel po vlastních?), nedomyšlený úskok jednoho z vojáků, který se tak chtěl dostat k zásobě páliva, nebo pokus místních jednotek Valachů zmást šířením poplašené zprávy o blížících se Turcích své spolubojovníky a vytvořit si tak příležitost k vyloupení zásobovací kolony, jisté je, že nastalý problém u Karansebeše půjde uhasit jen těžko.

Vojáci se totiž pohotově chápou zbraní a utíkají na všechny strany – někteří hledat úkryt, jiní zburcovat tábor. Netrvá to dlouho a na bojišti se utvoří dvě skupiny, které se vzájemně považují za útočící Turky.

A začnou do sebe zuřivě pálit.

Podzimní lázeň v říčce císaři Josefovi II. na zdraví také nepřidá.

Přidají se i děla

„Halt! Halt!“ křičí rakouští důstojníci až jim přeskakuje hlas. Výzva k zastavení palby ještě přilije olej do ohně. „Když už to vypadalo, že věci nemohly být šílenější, byly. Rakouskou armádu tvořili žoldáci z mnoha národů, kteří jazykům ostatních většinou nerozuměli.

Když vojáci křičeli ‚Halt! Halt!‘ v němčině, někteří to pochopili jako ‚Alláh! Alláh!‘,“ vysvětluje jednu z možných příčin nastalého zmatku současný americký autor Robert Petterson. Vojsko totiž tvoří kromě většinových Rakušanů také Srbové, Chorvati, Italové a v menším zastoupení i další národy… Ztráty by snad nemusely být tak vysoké nebýt toho, že se do nepřehledné přestřelku přidají i dělostřelecké pluky.

Velitel císařské artilerie, pravděpodobně polní maršál Václav Josef z Colloreda (1738–1822), zvedá pravici a trhnutím dává signál k zahájení palby. Zpanikaření vojáci pak pálí bez ustání do kohokoliv, kdo jenom trochu připomíná možnou hrozbu.

Stříleli jako o život. Rakouští vojáci „útok“ vlastních nečekali.

Shodí kůň císaře?

Pořádek do chaosu nevnese ani císař Josef II. (1741–1790). Naopak, sám se ocitne v bezprizorní situaci, a to když se patrně omylem oddělí od své suity. „Bloudil, neznaje své cesty; dokonce se usuzovalo, že byl zajat.

Ve skutečnosti se v doprovodu jediné osoby dostal do Karansebeše,“ popisuje počínání vrchního velitele německý historik Friedrich Christoph Schlosser (1776–1861).

Turci přijedou až za dva dny. Odpor jim neklade nikdo.

Podle jiných zdrojů je všechno ještě rozpačitější. Právě když jeden z velitelů volá k ústupu za řeku Timis, která by domnělý útok Turků měla zpomalit, Josef, pokouše se ústup svých mužů alespoň trochu řídit, nezvládne svého koně a ten ho vyklopí přímo do vodního toku… Odhaduje se, že osudné noci přijde o život asi 1200 mužů.

Některé zdroje však hovoří až o 10 tisících obětech. Obávaní Turci přitom celou dobu nejsou vůbec daleko. Na místě činu se objeví za dva dny. Najdou zde již jen pozůstatky po rakouském debaklu a Karansebeš bez problémů obsadí.

Foto: Wikimedia Commons, Youtube.com, Deviantart.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Konflikty
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Rozhledna Krásenský vrch: Kamennou věž společnými silami vybudovala celá obec
epochanacestach.cz

Rozhledna Krásenský vrch:...

Cesta vzhůru po...
Chřipková sezóna letos takřka neproběhla
epochalnisvet.cz

Chřipková sezóna letos...

Letošní chřipková sezóna připomínala z hlediska cirkulace virů...
Originální Land Cruiser Toma Hankse jde do dražby
iluxus.cz

Originální Land Cruiser Toma...

Aukční dům Bonhams milovníkům...
Proč je jejich vztah odsouzen ke smutnému konci?
nasehvezdy.cz

Proč je jejich vztah...

Svou lásku vystavují na odiv...
Uteče krásné Lucii její další koloušek?
nasehvezdy.cz

Uteče krásné Lucii její...

Půvabná moderátorka Lucie...
Děsivá místa: Alej mrtvých
enigmaplus.cz

Děsivá místa: Alej mrtvých

Bitva u Chlumu nebo také u Hradce...
Maminku do ústavu nedám
skutecnepribehy.cz

Maminku do ústavu nedám

Moje maminka byla úžasná a já...
Chilli con carne Mexico
tisicereceptu.cz

Chilli con carne Mexico

Suroviny na 4 porce 1 červená paprika 150 g...
Letiště v Denveru prý obývají duchové z indiánského pohřebiště
enigmaplus.cz

Letiště v Denveru prý obývají...

K mezinárodnímu letišti v Denveru v Coloradu,...
8 tipů, co se skvrnami od deodorantu
panidomu.cz

8 tipů, co se skvrnami od...

Bez deodorantu to nejde, ale s ním… Ano,...
Lze Covid vyléčit vitamíny, alkoholem či bělícími prostředky? To opravdu ne…
21stoleti.cz

Lze Covid vyléčit vitamíny,...

U většiny onemocnění s mediálním přesahem se dříve nebo...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...