Domů     Uříznuté nohy a kniha s motykou. 7 nejpodivnějších vlajek
Uříznuté nohy a kniha s motykou. 7 nejpodivnějších vlajek
23.7.2020

Vlajka státu či určitého území je vždy vybírána s velkou pečlivostí. Musí být přeci svému národu co nejlepším symbolem! A protože místa je málo, každičký detail má svůj smysl. I když na první pohled někdy trochu zvláštní…

Barevné pruhy v různých kombinacích a směrech, občas klín, hvězdy nebo státní znak. Často jsou si vlajky dost podobné, a není divu, že v tom pak máme trochu zmatek. Naštěstí jsou tu výjimky, které se si zapamatujeme rozhodně snáz.

TURKMENISTÁN: Pocta mistrům tkalcům

Drtivá většina vlajek je tvořena jednoduchými motivy. Ideálně by měla být taková, aby jí i dítě dokázalo snadno namalovat pastelkami. Proč tedy to komplikované zdobení na státním symbolu Turkmenistánu?

Tady je to samozřejmě opodstatněné, protože středoasijská země je věhlasným výrobcem koberců. A aby to bylo ještě složitější, různých motivů, je hned pět.

Reprezentují pět turkmenských provincií, také pět základní skupin obyvatel. Smysl podkladové barvy je celkem jasný, zelená je barva islámu. A dalším islámským symbolem je i vedle znázorněný půlměsíc.

Zkřížené ratolesti olivovníku naspodu koberce už s muslimy tolik nesouvisejí, standardně symbolizují mír spojených národů.

Turkmenský koberec je považován za vůbec nejsložitější vzor na vlajkách.
Turkmenský koberec je považován za vůbec nejsložitější vzor na vlajkách.

KYRGYZSTÁN: Díra ve stanu

Že by v Kyrgyzstánu rádi hráli pétanque? Podle vlajky to tak trochu vypadá, jenže kolečko uprostřed nepřestavuje kovový míček, ale klenbu kruhového stanu zvaného jurta, tedy tradičního obydlí zdejších domorodých národů.

Jurta má uprostřed střechy otvor překlenutý lištami, které tu naznačuje šest překřížených linek. První, co tedy po probuzení v jurtě nad hlavou spatříte, je slunce, a ani na vlajce nechybí. Má rovných 40 paprsků a zastupuje tak 40 kmenů žijících v jedné zemi.

Červená barva znamená smělost a odvahu, zlatá klid a bohatství. Vlajka, inspirovaná patrně rudým praporem národního hrdiny Manase, je přijata půl roku po vyhlášení nezávislosti země.

Střed slunce představuje tzv. tjunduk, otevřenou vrchní kopuli jurty, většinou vyztuženou latěmi.
Střed slunce představuje tzv. tjunduk, otevřenou vrchní kopuli jurty, většinou vyztuženou latěmi.

MOSAMBIK: Mírně nesourodé zátiší

Vlajky jsou symboly svobodných národů a míru a takové věci, jako jsou střelné zbraně, na nich rozhodně nemají co dělat! Ale jak už to tak bývá, výjimky najdeme všude, a v tomto případě je to vlajka afrického státu Mosambik.

Kalašnikov tu ovšem není jedinou raritou, dost zvláštní je totiž celé zátiší vyvedené na žluté hvězdě. Proč se samopal kříží s motykou a obojí leží na otevřené knize? Nakonec na tom nic divného není, symboly všech předmětů jsou zcela tradiční.

Motyka odkazuje na význam zemědělství, kniha upozorňuje na důležitost vzdělání a zbraň připomíná boj za svobodu. Zelená barva pak reprezentuje úrodnou zemi, černá africké obyvatele, žlutá nerostné bohatství, červená odpor proti kolonialismu a bílá boj za mír.

A ještě malé upřesnění – jedinou výjimkou se střelnou zbraní Mosambik není, hned dvě najdeme i na vlajce Guatemaly.

Žlutá hvězda reprezentuje v době vzniku vlajky závazek budovat socialismus.
Žlutá hvězda reprezentuje v době vzniku vlajky závazek budovat socialismus.

NEPÁL: Jedinečné plameny

Je to tak nějak samozřejmé, že státní vlajky mají tvar obdélníku, maximálně třeba čtverce. Jedna se ale výrazně liší, a je to vlajka Nepálu. Žádné pravé úhly, ale dva červené trojúhelníky nad sebou, které mají symbolizovat plameny.

Ale také v zemi všudypřítomné Himaláje. Modré kraje znamenají tradičně mír, červená je barva rododendronu, nepálské národní květiny.

Slunce a měsíc zas reprezentují královskou a státní moc, ale stejně tak i hinduismus a budhismus, dvě hlavní náboženství v Nepálu. A jak přišla nepálská vlajka k onomu nevšednímu tvaru?

Nejspíš vznikla na konci 19. století sešitím dvou vlajek ve tvaru trojúhelníku, patřících nepřátelským větvím vládnoucí dynastie Ránů. A aby v tom ani Nepál nebyl sám, neobvyklý tvar má i vlajka amerického státu Ohio.

Vlajka Nepálu vyjadřuje touhu země existovat tak dlouho, jako Slunce a Měsíc. V bílých siluetách, reprezentujících také hinduismus a budhismus, byly původně ještě kresby tváří.
Vlajka Nepálu vyjadřuje touhu země existovat tak dlouho, jako Slunce a Měsíc. V bílých siluetách, reprezentujících také hinduismus a budhismus, byly původně ještě kresby tváří.

OSTROV GUAM: Idylka na pláži?

Že by nějaká aplikace na tričko z obchodu suvenýrů? Ne, je to oficiální vlajka Guamu, ostrova v severozápadní části Tichého oceánu a zároveň autonomního území Spojených států amerických.

A rozhodně to není jen tak nějaký obrázek – každičká věc na něm má svůj smysl. „Okénko“ mandlovitého tvaru má například připomínat typické kameny do praku, které tu používali dávní domorodci.

Plachetnice je poctou kmeni Čamorů, kteří na malých plavidlech obratně brázdili moře, kokosová palma vyrůstající ze suchého písku zas nadějí v lepší budoucnost. K původní optimistické verzi přibude však roku 1960 varovné rudé lemování. Symbol krve, prolité ve druhé světové válce.

Guamská vlajka zachycuje místo ve střední části ostrova, kde řeka Hagåtña ústí do moře.
Guamská vlajka zachycuje místo ve střední části ostrova, kde řeka Hagåtña ústí do moře.

OSTROV MAN: Nevšední kolotoč

Žhavým adeptem na nejpodivnější výjev na vlajce je rozhodně ostrov Man, samosprávné britské území v irském moři. Tři pokrčené bílé nohy jsou spojené v jednom kloubu a navíc ještě oblečené do brnění.

S tímto symbolem ale Man není jediný, podobné tři srostlé končetiny najdeme i na vlajce Sicílie a říká se jim „triskelion“. Jeho historie sahá až do antiky a existuje například i čtyřnohý tetraskelion.

Na vlajce Manu může původ zvláštní trojnožky souviset s Kelty, kteří na ostrově pobývali. Připomíná totiž jejich symbol tří propojených spirál, reprezentujících tři stádia života.

Na manském i na sicilském triskelionu směřují chodidla po směru hodinových ručiček.
Na manském i na sicilském triskelionu směřují chodidla po směru hodinových ručiček.

FRÍSKO: Proč jsou srdce bez hrotů?

Teď odpovězte bez přemýšlení. Co jsou ty roztomilé červené tvary? Někoho určitě napadne, že srdce, gurmáni si třeba vzpomenou i na tzv. palmy, tedy sladké pečivo z listového těsta. Znalci Nizozemska ale jistě tuší, že jde o něco zcela jiného!

Díváme se na vlajku Fríska, největší nizozemské provincie, která byla v historii samostatným Fríským královstvím. Dodnes jsou Frísové na svůj původ náležitě hrdí, rádi dodržují staré tradice a mluví frísky (vedle oficiální nizozemštiny).

Frísko je ale také zemí vodních kanálů. V zimě se na nich pořádají závody ve velmi oblíbeném rychlobruslení, od jara do podzimu jsou poseté lekníny. A právě dva lístečky leknínů plovoucích po hladině mají znázorňovat ona podivně kulatá srdíčka na vlajce.

Sedm leknínů představuje sedm nezávislých fríských zemí, které se postavily Vikingům.
Sedm leknínů představuje sedm nezávislých fríských zemí, které se postavily Vikingům.
Foto: Wikipedia
Související články
Zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Zajímavosti
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Zajímavosti
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
Zajímavosti
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty […]
reklama
historie
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu, […]
Jaroslav Foglar: Klacky pod nohy mu hází nacisté i komunisté
Domů přibíhá po setmění a ve dveřích ho vítá zkoumavý maminčin pohled. Pozdní příchod přejde mlčením, ale na druhý den už na chlapcovu hlavu létají blesky. Při pobíhání po městě si uhnal pořádnou horečku, a tak má se skauty utrum. Stačilo by, aby bylo cokoliv jen trochu jinak a český skauting by přišel o jednu […]
Maison du Peuple: Ani 700 odborníků ho nezachrání…
Z konzervatoře ho vyhodí pro hrozné chování. V tu chvíli Victorovi Hortovi (1861–1947) velkou budoucnost neprorokuje zřejmě nikdo…   Uchytí se ale na Akademii výtvarných umění v Gentu a vypracuje na jednoho z nejslavnějších belgických secesních architektů. Obzvláště Belgická strana pracujících (Parti Ouvrier Belge) ho málem nosí na rukou. I proto, že odmítá soukromé zakázky […]
Krvavá bitva u Little Bighornu: Z útočné jednotky zbyl jen kůň
Na začátku července 1876 se ve Washingtonu se zrovna slavilo výročí vzniku Spojených států, když se v novinách objevily šokující zprávy. Indiáni porazili oddíly slavného podplukovníka Custera. Jak se nejslavnější bitva na Divokém západě odehrála? Obyvatelé velkého indiánského tábora v dnešní Montaně se pomalu probouzeli do parného dopoledne. Medicinmanovi Sedícímu býkovi, který prý dokázal vidět věci, jaké […]
reklama
historie
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a […]
Valeria Messalina: Krásná nestoudná krvelačná bestie
Její tělo se zachvěje v posledním návalu rozkoše. Po chvíli vstane a zahalí se do bohatě zdobené tuniky. Pošle odpočívajícímu milenci škádlivý vzdušný polibek a když odchází kývne. Ze stínu se vynoří mohutný voják a než se milenec v loži vzpamatuje, podřízne mu hrdlo. Je krásná. Štíhlá a pružná jako proutek. Oči má černé jako uhel, jemnou […]
Celibát v církvi podle Inocence II.: Kněží plodili potomky jemu navzdory
Dodržování celibátu je dodnes v katolické církvi běžné a má být samozřejmostí. Kdy vznikl a z jakých důvodů? A nabízí se samozřejmě i ožehavá otázka: Kdo ho porušoval? Kdo a proč zavedl celibát? Byl to Pelagius II. z důvodů duchovní čistoty nebo Řehoř, kterému vadilo, že někteří duchovní odkazují církevní majetek svému početnému potomstvu? Už v počátcích existence […]
Jejich jméno raději zapomeňte! Tři nejznámější zrádci světových dějin
Píše se 24. října 1945 – krátce před třetí ráno je před popravčí četu, kterou tvoří deset mužů, předveden jeden z nejnenáviděnějších mužů norských dějin. Po pár vteřinách Vidkun Quisling umírá, lékaři následně zjistí, že jeho srdcem prošlo celkem osm kulek. Záporák se vším všudy Kdo: Jidáš Koho zradí: Ježíše Krista „Za třicet stříbrných, z medvídka padá […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
epochalnisvet.cz
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív