Domů     Uříznuté nohy a kniha s motykou. 7 nejpodivnějších vlajek
Uříznuté nohy a kniha s motykou. 7 nejpodivnějších vlajek
23.7.2020

Vlajka státu či určitého území je vždy vybírána s velkou pečlivostí. Musí být přeci svému národu co nejlepším symbolem! A protože místa je málo, každičký detail má svůj smysl. I když na první pohled někdy trochu zvláštní…

Barevné pruhy v různých kombinacích a směrech, občas klín, hvězdy nebo státní znak. Často jsou si vlajky dost podobné, a není divu, že v tom pak máme trochu zmatek. Naštěstí jsou tu výjimky, které se si zapamatujeme rozhodně snáz.

TURKMENISTÁN: Pocta mistrům tkalcům

Drtivá většina vlajek je tvořena jednoduchými motivy. Ideálně by měla být taková, aby jí i dítě dokázalo snadno namalovat pastelkami. Proč tedy to komplikované zdobení na státním symbolu Turkmenistánu?

Tady je to samozřejmě opodstatněné, protože středoasijská země je věhlasným výrobcem koberců. A aby to bylo ještě složitější, různých motivů, je hned pět.

Reprezentují pět turkmenských provincií, také pět základní skupin obyvatel. Smysl podkladové barvy je celkem jasný, zelená je barva islámu. A dalším islámským symbolem je i vedle znázorněný půlměsíc.

Zkřížené ratolesti olivovníku naspodu koberce už s muslimy tolik nesouvisejí, standardně symbolizují mír spojených národů.

Turkmenský koberec je považován za vůbec nejsložitější vzor na vlajkách.
Turkmenský koberec je považován za vůbec nejsložitější vzor na vlajkách.

KYRGYZSTÁN: Díra ve stanu

Že by v Kyrgyzstánu rádi hráli pétanque? Podle vlajky to tak trochu vypadá, jenže kolečko uprostřed nepřestavuje kovový míček, ale klenbu kruhového stanu zvaného jurta, tedy tradičního obydlí zdejších domorodých národů.

Jurta má uprostřed střechy otvor překlenutý lištami, které tu naznačuje šest překřížených linek. První, co tedy po probuzení v jurtě nad hlavou spatříte, je slunce, a ani na vlajce nechybí. Má rovných 40 paprsků a zastupuje tak 40 kmenů žijících v jedné zemi.

Červená barva znamená smělost a odvahu, zlatá klid a bohatství. Vlajka, inspirovaná patrně rudým praporem národního hrdiny Manase, je přijata půl roku po vyhlášení nezávislosti země.

Střed slunce představuje tzv. tjunduk, otevřenou vrchní kopuli jurty, většinou vyztuženou latěmi.
Střed slunce představuje tzv. tjunduk, otevřenou vrchní kopuli jurty, většinou vyztuženou latěmi.

MOSAMBIK: Mírně nesourodé zátiší

Vlajky jsou symboly svobodných národů a míru a takové věci, jako jsou střelné zbraně, na nich rozhodně nemají co dělat! Ale jak už to tak bývá, výjimky najdeme všude, a v tomto případě je to vlajka afrického státu Mosambik.

Kalašnikov tu ovšem není jedinou raritou, dost zvláštní je totiž celé zátiší vyvedené na žluté hvězdě. Proč se samopal kříží s motykou a obojí leží na otevřené knize? Nakonec na tom nic divného není, symboly všech předmětů jsou zcela tradiční.

Motyka odkazuje na význam zemědělství, kniha upozorňuje na důležitost vzdělání a zbraň připomíná boj za svobodu. Zelená barva pak reprezentuje úrodnou zemi, černá africké obyvatele, žlutá nerostné bohatství, červená odpor proti kolonialismu a bílá boj za mír.

A ještě malé upřesnění – jedinou výjimkou se střelnou zbraní Mosambik není, hned dvě najdeme i na vlajce Guatemaly.

Žlutá hvězda reprezentuje v době vzniku vlajky závazek budovat socialismus.
Žlutá hvězda reprezentuje v době vzniku vlajky závazek budovat socialismus.

NEPÁL: Jedinečné plameny

Je to tak nějak samozřejmé, že státní vlajky mají tvar obdélníku, maximálně třeba čtverce. Jedna se ale výrazně liší, a je to vlajka Nepálu. Žádné pravé úhly, ale dva červené trojúhelníky nad sebou, které mají symbolizovat plameny.

Ale také v zemi všudypřítomné Himaláje. Modré kraje znamenají tradičně mír, červená je barva rododendronu, nepálské národní květiny.

Slunce a měsíc zas reprezentují královskou a státní moc, ale stejně tak i hinduismus a budhismus, dvě hlavní náboženství v Nepálu. A jak přišla nepálská vlajka k onomu nevšednímu tvaru?

Nejspíš vznikla na konci 19. století sešitím dvou vlajek ve tvaru trojúhelníku, patřících nepřátelským větvím vládnoucí dynastie Ránů. A aby v tom ani Nepál nebyl sám, neobvyklý tvar má i vlajka amerického státu Ohio.

Vlajka Nepálu vyjadřuje touhu země existovat tak dlouho, jako Slunce a Měsíc. V bílých siluetách, reprezentujících také hinduismus a budhismus, byly původně ještě kresby tváří.
Vlajka Nepálu vyjadřuje touhu země existovat tak dlouho, jako Slunce a Měsíc. V bílých siluetách, reprezentujících také hinduismus a budhismus, byly původně ještě kresby tváří.

OSTROV GUAM: Idylka na pláži?

Že by nějaká aplikace na tričko z obchodu suvenýrů? Ne, je to oficiální vlajka Guamu, ostrova v severozápadní části Tichého oceánu a zároveň autonomního území Spojených států amerických.

A rozhodně to není jen tak nějaký obrázek – každičká věc na něm má svůj smysl. „Okénko“ mandlovitého tvaru má například připomínat typické kameny do praku, které tu používali dávní domorodci.

Plachetnice je poctou kmeni Čamorů, kteří na malých plavidlech obratně brázdili moře, kokosová palma vyrůstající ze suchého písku zas nadějí v lepší budoucnost. K původní optimistické verzi přibude však roku 1960 varovné rudé lemování. Symbol krve, prolité ve druhé světové válce.

Guamská vlajka zachycuje místo ve střední části ostrova, kde řeka Hagåtña ústí do moře.
Guamská vlajka zachycuje místo ve střední části ostrova, kde řeka Hagåtña ústí do moře.

OSTROV MAN: Nevšední kolotoč

Žhavým adeptem na nejpodivnější výjev na vlajce je rozhodně ostrov Man, samosprávné britské území v irském moři. Tři pokrčené bílé nohy jsou spojené v jednom kloubu a navíc ještě oblečené do brnění.

S tímto symbolem ale Man není jediný, podobné tři srostlé končetiny najdeme i na vlajce Sicílie a říká se jim „triskelion“. Jeho historie sahá až do antiky a existuje například i čtyřnohý tetraskelion.

Na vlajce Manu může původ zvláštní trojnožky souviset s Kelty, kteří na ostrově pobývali. Připomíná totiž jejich symbol tří propojených spirál, reprezentujících tři stádia života.

Na manském i na sicilském triskelionu směřují chodidla po směru hodinových ručiček.
Na manském i na sicilském triskelionu směřují chodidla po směru hodinových ručiček.

FRÍSKO: Proč jsou srdce bez hrotů?

Teď odpovězte bez přemýšlení. Co jsou ty roztomilé červené tvary? Někoho určitě napadne, že srdce, gurmáni si třeba vzpomenou i na tzv. palmy, tedy sladké pečivo z listového těsta. Znalci Nizozemska ale jistě tuší, že jde o něco zcela jiného!

Díváme se na vlajku Fríska, největší nizozemské provincie, která byla v historii samostatným Fríským královstvím. Dodnes jsou Frísové na svůj původ náležitě hrdí, rádi dodržují staré tradice a mluví frísky (vedle oficiální nizozemštiny).

Frísko je ale také zemí vodních kanálů. V zimě se na nich pořádají závody ve velmi oblíbeném rychlobruslení, od jara do podzimu jsou poseté lekníny. A právě dva lístečky leknínů plovoucích po hladině mají znázorňovat ona podivně kulatá srdíčka na vlajce.

Sedm leknínů představuje sedm nezávislých fríských zemí, které se postavily Vikingům.
Sedm leknínů představuje sedm nezávislých fríských zemí, které se postavily Vikingům.
Foto: Wikipedia
Související články
Zajímavosti
Stavba bez starostí a komplikací
Kde jsou ty doby, kdy majiteli pozemku stačilo nakoupit stavební materiál a mohl si postavit dům podle svého vkusu a svých potřeb. Dnes jsou stavebníci svázáni množstvím předpisů a nařízení, v nichž je složité se vyznat. Stále více lidí tak využívá služeb specializovaných firem, které se v džungli zákonů dokonale orientují. Abychom se vůbec mohli odvážit do […]
Zajímavosti
Používejte ochranné pracovní pomůcky!
Některá zaměstnání jsou z hlediska pracovního úrazu rizikovější než jiná. Pokud není možné tato zdravotní rizika eliminovat nebo je alespoň částečně omezit, musí zaměstnavatel zaměstnanci poskytnout osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP). Co mezi ně patří? A opravdu vždy platilo heslo bezpečnost především? Osobní ochranné pracovní prostředky přesně definuje nařízení vlády č. 495/2001 Sb. Tyto prostředky musí […]
Zajímavosti
Horská dráha: Už Kateřina Veliká zbožňuje klouzání!
Některé se řítí rychlostí přes 200 km/hod. Jiné sviští ve výšce 139 metrů. Občas se ocitnete hlavou dolů. Ruská carevna by zírala, kdyby viděla, co vzešlo z její kratochvíle. Horské dráhy patří k nevyhledávanějším atrakcím zábavních parků po celém světě. Protože kdo by si nechtěl užít adrenalinovou jízdu a zažít chvíle čisté euforie. Zábava pro […]
Zajímavosti
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se […]
reklama
svět zločinu
John Lennon: Autogram těsně před smrtí
Od chvíle, kdy se v roce 1970 rozpadla legendární skupina Beatles, fanoušci po celé zeměkouli doufají, že se čtyři liverpoolští muzikanti dají znovu dohromady. Ta naděje vydrží deset let. Do chvíle, kdy už zůstanou jen tři. Kdo je na světě nejslavnější? Není snad na světě člověk, který by netušil, kdo je John Lennon. Sám kytarista, […]
Gianni Versace: Módní génius zastřelen na prahu své vily.
Pokud by člověk neznalý prostředí módního průmyslu měl jmenovat nějakého slavného návrháře, nejspíš by jako jedno z prvních jmen zaznělo právě toto: Gianni Versace, italský génius tohoto oboru, po jehož modelech toužily hollywoodské hvězdy, členové královských rodin i největší osobnosti hudebních pódií. Proč musel zemřít, to se vlastně nikdy uspokojivě nevysvětlilo. Zabiják stále nemá dost […]
Neopatrný střelec bez nohou Oscar Pistorius: Umírající přítelkyni vláčí po schodech
Jihoafrický atlet dlouho svět zajímá především proto, že se jako první hendikepovaný sportovec v historii zúčastní letních olympijských her v Londýně. Vrcholově závodí bez nohou, pouze se speciálními protézami. V únoru 2013 však do povědomí veřejnosti vstoupí tím, že ve svém domě na svatého Valentýna zastřelí svoji přítelkyni, modelku Reevu Steenkampovou. Je 14. únor roku 2013, svátek […]
Jiří Schmitzer: Alkoholový démon si vyžádá život chodce
„Že jsi porazil člověka, to se bohužel může stát, ale žes byl ožralej jak dobytek, to se nepromíjí,“ nemaže se vynikající herec Jiří Sovák (1920–2000) se svým synem Jiřím Schmitzerem krátce poté, co se o tragédii dozvídá. Napjaté vztahy v mládí To, že má i Jiří Sovák pomyslný díl viny na celém neštěstí, tuší jen […]
záhady a tajemství
Záhadná Sfinga: Opravdu ji vytvořili lidé?
Je přes dvacet metrů vysoká, ale výška není to hlavní, co na ní lidi dodnes fascinuje. Mnohem více je přitahuje záhadný vzhled Sfingy a její původ, opředený tajemstvím. Možná je však zcela jiný, než jak ho líčí většina teorií a lidé se na vzniku egyptské ikony podepsali jen nepatrně! I když jsou pyramidy v Gíze […]
Nehoda, nebo sebevražda? Jak zemřel Miroslav Tyrš?
Polední slunce nemilostivě pálí. Rolník pohledem přejede zčásti zorané pole a vydá se osvěžit k řece. Ötztalská Acha je tu pořádně divoká. Ve středu proudu, zaklíněné o kameny, omílá voda znetvořené lidské tělo bez nohy.   Národní obrozenec, historik umění, univerzitní pedagog, jeden ze zakladatelů Sokola, člen poroty pro výběr sochařské výzdoby Národního divadla… Ten […]
Sardinské nuragy: K čemu asi jsou?
Od 18. století př. n. l. do 2. století n. l. existuje na Sardinii takzvaná Nuragská kultura. Jméno dostane po nurazích, kamenných věžích ve tvaru komolého kužele. Zarážející je hlavně jejich počet. Na Sardinii jich je přes 6500! Kromě nuragů za sebou civilizace zanechá i náboženské komplexy s posvátnými nádržemi k uctívání kultu vody, sochy, ale […]
Stál na Rhodosu rozkročený gigant? Ale kdeže…
Pyramidy v Gíze, visuté zahrady, Diova socha, Artemidin chrám, Mauzoleum v Halikarnassu a… Kolos Rhódský! Sedmička divů starověkého světa, z nichž se dochoval jediný: Pyramidy. A stejně jako u Semiramidiných zahrad, i u kolosu se dodnes spekuluje, zda vůbec existoval.   Líčen je ale tak často a v mnohých detailech, že by bylo s podivem, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
historyplus.cz
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
Provdali ji sotva ve třech letech, zhruba ve třiceti už byla vdovou. Na muže haličská královna Salomena, jediná dcera polského knížete Leška Bílého, poté úplně zanevřela. Je rozhodnutá – složí slib čistoty a již nikdy se tělesně nesblíží s žádným mužem. To je ve středověku ve vznešených rodinách, kde sňatky slouží jako prostředek diplomacie i
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
nasehvezdy.cz
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
Příjemné překvapení pro své fanoušky přichystala herečka Tereza Brodská (56), která se po letech vrací do seriálu Ulice! Bok po boku se svou seriálovou dcerou Patricií Pagáčovou (35) znovu obnoví př
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
tisicereceptu.cz
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
Někdo to rád sladké – a tenhle známý zpěvák a herec velmi rád posnídá lívanečky s borůvkami. O linii se bát nemusí, protože se mj. věnuje například golfu. Potřebujete 200 g hladké mouky 2 lžíce
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
21stoleti.cz
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo sil
Couplii… a žili spolu šťastně až do smrti
panidomu.cz
Couplii… a žili spolu šťastně až do smrti
Trvalý vztah, v němž překonáme všechny krize a spokojeně spolu zestárneme, představuje stále jednu z nejvyšších životních hodnot. Nehledě na to, kolik nám je a v jak technologicky vyspělé době žijeme, pořád věříme, že nejlepší konec příběhu dvou zamilovaných lidí je „a žili spolu šťastně až do smrti“. Ve skutečnosti se téměř každé druhé české manželství
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
nejsemsama.cz
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
Léto velí mít hladkou pokožku bez chloupků. Epilace sice není právě příjemná, ale s trochou šikovnosti ji jistě zvládnete. Vážně chcete zkusit epilaci cukrovou pastou? Nebo jste ji už zkusila a máte s ní špatnou zkušenost? Nezatracujte ji. Cukrovou pastu si můžete připravit doma. Přírodní a šetrná Cukrová pasta se k odstranění chloupků používala už ve starém Egyptě. Dnes
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
enigmaplus.cz
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
Nepředstavitelné sumy peněz i lidské životy – to vše pohltila tzv. jáma pokladů na ostrůvku nedaleko kanadské provincie Nové Skotsko. Hledači pokladů totiž prahnou po zdejším tajemství ukrytém hluboko
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
skutecnepribehy.cz
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
epochalnisvet.cz
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává