Domů     Unikátní přehled: Zvířata, která svému okolí doslova pijí krev
Unikátní přehled: Zvířata, která svému okolí doslova pijí krev
27.12.2016

Z hlediska potravního je krev výživná, bohatá na proteiny a lipidy, a není těžké ji získat. Nemůžeme se proto divit, že se v přírodě vyvinula celá řada hematofágů, na jejichž jídelníčku hraje rudá tekutina zásadní úlohu.

S EpochouPlus.cz se nyní můžete podívat na přehled šesti tvorů, kteří svému okolí doslova pijí krev.

Pěnkava ostrozobá

Galapágy jsou domovem mnoha jedinečných tvorů, kteří se kvůli přirozené izolaci od zbytku planety vyvíjeli atypickým způsobem.

Ať už se jedná o želvu sloní, mořské leguány anebo jediný druh tučňáka, který žije na severní polokouli, jsou endemité tohoto souostroví výjimeční. Patří mezi ně i pěnkava ostrozobá (Geospiza difficilis septentrionalis).

Tento nenápadný obyvatel Vlčího ostrova (Wolf Island) se živí semeny, ale také vejci větších ptáků, která s oblibou vyvaluje z hnízd hned po snesení a následně je rozbíjí o kameny. Ze všeho nejraději si ale svůj malý zobáček zabarví do ruda.

Posadí se na většího ptáka, což jsou v těchto končinách většinou terejové modronozí, probírá se mu peřím a klove, dokud nesedí v rybníčku krve, kterou pak pije. Její hostitel si to překvapivě nechává bez problému líbit.

Proč, není zcela jisté – je možné, že pěnkava dříve sloužila větším druhům jako ochotný hubitel cizopasníků, který ale časem změnil řemeslo a stal se upírem.

Toto chování jí umožňuje prosperovat i v nejsušších měsících, kdy jiné druhy potravy takřka nejsou k mání.

Zákeřnicovití

Otec evoluční teorie, Charles Darwin (1809-1882), se o těchto roztomilých broučcích vyskytujících se v lesnatých územích po celém světě zmiňuje ve svých denících z cesty kolem světa:

„V noci jsem zažil útok (neboť jinak se to nazvat nedá) Benchuca, velkého černého brouka z Pampy. Cítit po sobě lézt tento asi palec dlouhý bezkřídlý hmyz je nanejvýš odporné.

Když se napije krve a zakulatí, jde ho však snadno rozmáčknout.“ Potkává je při své návštěvě Argentiny. Triatominae, jak se nazývá specifická podčeleď, se dělí na zhruba 130 druhů, z nichž většina se živí krví.

Nejznámější je pak anglický Kissing bug (tedy líbající brouk), triatoma infestans, který získal své jméno, protože nachází zalíbení v přisávání se lidem na obličej.

Kromě člověka sají některé druhy krev netopýrům (asi karma) anebo jiným druhům hmyzu, například mravencům. Vyzbrojeni dlouhým ostrým sosákem svou oběť z broučí říše většinou vycucnou do sucha a prázdnou schránku odhodí.

Kromě svého jídelníčku jsou v přírodě populární také přenášením parazitické Chagasovy choroby.

Skákající pavouk z Keni

S oblibou tká své sítě v rozích lidských příbytků poblíž Viktoriina jezera a dalo by se říci, že lidi přímo zbožňuje.

Bohužel nedostal od přírody naděleno stejně účinné vybavení jako například netopýři, a tak se musí evarcha culicivora neboli upíří pavouk spokojit se lstí.

Namísto toho, aby se přisával na lidské tělo a hltal životadárnou tekutinu starosvětským způsobem, přizpůsobil se tento osminohý zabiják konzumaci moskytů z rodu Anofeles, kteří lidskou krev sají.

Pavouk je natolik vybíravý, že přednostně loví pouze nacucané samičky (samci krev nepijí) a navíc v hlavním malarickém vektoru, takže i přes své excentrické choutky lidem vlastně pomáhá.

Kromě výživy pro něj má svačina z lidské krve ještě vedlejší efekt v podobě pachového aroma, které ho činí sexuálně atraktivnějším. Vědci v současnosti zvažují, zda by nebylo možné osminohého lovce využít v boji proti malárii aktivněji.

Vandélie obecná

Nenápadný parazitický sumeček úhořovitého tvaru, který dorůstá 6-10 centimetrů délky a půl centimetru šířky, je známý také pod jménem kandiru. Vyskytuje se ve sladkých tropických vodách jihoamerického veletoku Amazonky.

S největší chutí se přichycuje v žaberní dutině větších ryb, kde pak saje tepennou krev, a v ojedinělých případech vyhledává i otevřené rány.

Pověra místních domorodců, kvůli níž vstupují do říčních vod s ochrannými prostředky na genitáliích, totiž, že tato ryba dokáže vplout do močové trubice a tam se uchytit, je pouhý moderní mýtus.

Jediný zdokumentovaný případ tohoto incidentu pochází z brazilské Itacoatiary z roku 1997 a s největší pravděpodobností se jedná o podvrh.

Domorodcům, kteří tvrdí, že ryba po pachu moči přímo pase a je schopná se kvůli němu dokonce vymrštit z vody a močovou trubici doslova torpédovat, to ale nevymluvíte.

Foto: miami.edu, wikipedia.org, shutterstock.com, mentalfloss.com
Související články
Věda a technika
Od šarlatánství k vědě: Těžké začátky meteorologie
Meteorologie v polovině 19. století prošla významnou proměnou. Stala se organizovanou veřejnou službou, ovlivňující chod celého státu, od zemědělství po veřejnou bezpečnost. Jedinou její chybičkou bylo, že se na předpovědi nedalo vůbec spoléhat. To se mělo změnit až s příchodem první světové války. Po Velké Británii zahájily činnost národní meteorologické služby také v dalších státech světa a […]
Věda a technika
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové, […]
Věda a technika
6 nejbizarnějších vozidel
Kabina, sedačky, volant a nejčastěji 4 kola. Auta či vozidla však nemusejí vypadat vždy takto! Jaké nejbláznivější nápady vznikly v hlavách designérů a techniků, ale nakonec se neujaly? 1/ Přidat kola! OctoAuto (1911) Na počátku 20. století jsou silnice samá díra. Auto se špatně ovládá a kola dostávají zabrat! „Čtyři jsou málo,“ domnívá se americký […]
Věda a technika
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se […]
reklama
historie
Japonští vojáci znásilňovali Číňanky i desetkrát za den
Japonsko chce hrát v Asii hlavní roli vadí mu Čína. Ve 20. letech 20. století Japonci posilují svůj vliv v kontinentální Asii prostřednictvím čínského generála Čang Cuo-linga, který ovládá Mandžusko na severovýchodě dnešní Číny. Dodávají mu zbraně. Jenže Čang si v roce 1928 vykoleduje porážku od oficiálního čínského vládce, generála Čankajška (1887–1975). Že by Japonci po […]
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
Lyžařský závod v roce 1913 zaplatí životy dva výborní sportovci a sokolové, Hanč a Vrbata. Zatímco jeden možná přeceňuje síly, nebo jenom přeslechne volání po přerušení závodu kvůli nepřízni počasí, druhý se ho snaží zachránit. Kvůli mlze a chybějícímu oblečení ale nakonec zahynou oba.   Bohumil Hanč je sportovec, lyžař a běžec na lyžích. V […]
Volant patří první dámě Haně Benešové
„Řídit budu já,“ prohlásí sebevědomě emancipovaná první dáma Hana Benešová a její manžel Edvard Beneš poslušně usedne na místo spolujezdce. Nezávislá žena Hana Benešová (1885–1974), která je ale zároveň pro svého muže prezidenta Edvarda Beneše (1884–1948) obrovskou oporou, si řidičský průkaz sice udělala až ve svých 50 letech, ale autům zcela propadá. V roce 1937 […]
Hagia Sofia: Byzantský klenot i důvod ke sporům
Rozměry symbolu Istanbulu s nepřehlédnutelnou kopulí by byly impozantní i pro jakoukoliv moderní stavbu. Ty však obsahují ocelové prvky, které ikonická Hagia Sophia rozhodně nemá. Co však má, jsou pohnuté osudy: byl to křesťanský chrám, mešita, muzeum a nově je opět mešitou. A to budí vášně! Hagia Sofia, tedy Chrám Boží moudrosti, okrašluje turecký Istanbul […]
historie
Benešovy dekrety: Ostře sledované zákony
Ač se to tak ze zpráv v tisku může zdát, Benešovy dekrety nejsou o vyhánění Němců, nejsou legalizací pomsty a už vůbec nejsou dílem jednoho muže. Prezidentské dekrety, označované jako Benešovy, jsou právní normy vydávané exilovou vládou během druhé světové války a krátce po jejím skončení. Přestože většina jich už dávno ztratila platnost, stále budí […]
Tajemná mystika koruny českých králů: Navždy patří svatému Václavovi
České korunovační klenoty jsou bezesporu naším národním symbolem. Největší pozornost však právem vzbuzuje koruna svatého Václava. Tu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svoji korunovaci českým králem, jež proběhla roku 1347. Karel IV. (1316-1378), jenž se také zabýval mystikou, zasvětil korunu svatému Václavovi, patronu české země. Koruna tak byla v podstatě určena přímo […]
Proč se Britové dozvěděli o kapitulaci Němců s dvanácti hodinovým zpožděním?
Kde podepsali Němci na konci druhé světové války kapitulaci?  Bylo to v Berlíně, nebo ve Francii?  Prameny uvádějí obě možnosti… A obě jsou pravdivé. Za bernou minci můžeme označit obě informace, protože k podepsání německé kapitulace došlo dvakrát. Poprvé ve francouzské Remeši 7. května 1945 ve 2 hodiny a 41 minut. Listinu tehdy parafuje německý generál […]
Vůz Klementa Gottwalda se musel prodlužoval kvůli tlusté první dámě
Luxus na kolech miluje i Klement Gottwald. Po nástupu do úřadu usedá do vozů značky Daimler, které na Pražském hradě zůstaly po Edvardu Benešovi. Jenže jako správný komunista je Klement Gottwald (1896‒1953) považuje za buržoazní vymoženost. Nepřipadá v úvahu, aby v nich reprezentoval socialistické zítřky. Chová se jako stín Josifa Vissarionoviče Stalina (1878‒1953). Je tedy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
21stoleti.cz
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
Není to tak dávno, co rozsáhlé sluneční bouře významně narušily pozemskou magnetosféru, čehož důsledkem byla polární záře viditelná i v našich zeměpisných šířkách. Několik dní po světelné show na Zemi
Ovocný dort s marcipánem
tisicereceptu.cz
Ovocný dort s marcipánem
V Británii se s oblibou podává ovocný dort simnel. Ingredience 400 g rozinek 50 g kandovaných třešní 80 g kandované kůry z citronu a pomeranče 230 g hladké mouky 1 lžíce prášku do pečiva šp
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
skutecnepribehy.cz
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
Ten kluk byl tak nesmělý! Snažil se ke mně hovořit květinami, já ho ale nepochopila. Pozdě mi došlo, co chtěl říct. Jako mladá jsem měla kolem sebe nápadníků hodně, já si ale nevybrala dobře. Zvítězil Jarda. S ním jsem si pořídila děti a trpce toho litovala. Byl to opilec. Jak čas šel, čím dál víc jsem myslela
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
historyplus.cz
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
Jeho volba nebyla jednomyslná. Vladislav II. ví, že si vládu nad knížectvím bude muset upevnit. Nejdříve zakročí proti moravským příbuzným. Vladislava Olomouckého, svého nejvážnějšího soka v boji o moc, zbavuje vlády nad jeho údělem. Konrád Znojemský a Vratislav Brněnský pak uznají jeho svrchovanost. Ovšem jen dočasně… Ve snaze posílit svou moc se v prvních měsících
Co Preisse budí ze spaní?
nasehvezdy.cz
Co Preisse budí ze spaní?
Herec Viktor Preiss (77) se nedávno svěřil, že má problémy se spánkem. Dodnes ho prý děsí traumata z minulosti, kvůli kterým se mu nedaří usínat! Pronásledují ho věci, které už dávno prožil, přesto
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
enigmaplus.cz
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
Rozleptané torzo lidského těla, tlející kozí zdechlina nebo rozdrcená dětská lebka Při prvním pohledu si nejspíš každý řekne, že jde o výsledek běsnění šíleného vraha nebo krví posedlého maniaka. P
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
iluxus.cz
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
Agentura Black&White Productions ve spolupráci s Restaurantem Střelecký ostrov pořádá dne 27. června 2024 jedinečnou událost – Miss Tourism World Czech Republic 2024. Tato prestižní akce slibuje n
Klid a zuby v teple…
nejsemsama.cz
Klid a zuby v teple…
Nemůžete si vychutnat studený nebo horký drink, zmrzlinu nebo kyselou okurku bez nepříjemného trnutí či bolesti? Pak máte citlivé zuby. Citlivost zubů trápí spoustu lidí, a to i když o svůj chrup dobře pečují. Mezi příčiny patří opotřebení zubní skloviny, ustupování dásní a odhalení zubních krčků, nešetrné bělení, někdy i neléčený kaz. Na co zub reaguje? Asi nejběžnější je citlivost
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
panidomu.cz
Bytové doplňky ve zvířecím kožichu
Motivy zvířat v interiéru nemusejí být kýčovité, stačí zvolit správný vzor a materiál a z domova vykouzlíte místo s nádechem exotiky. Mezi zvířecími vzory si vyberte jen jednoho favorita, který se vám opravdu líbí. Velmi efektní bývá například motiv leoparda nebo zebry. Pravidlem však bývá nekombinovat jej s dalšími zvířecími vzory a hledat vkusné kousky.