Domů     Únavový syndrom: Když nemůžete vstát, nemusí to být lenost
Únavový syndrom: Když nemůžete vstát, nemusí to být lenost
16.2.2024

Být unavený je normální. Každý přece občas zažijeme situaci, kdy jsme doslova vyčerpaní, ať už vinou stresu nebo přehnané fyzické zátěže. Jsou ale lidé, kteří se ve stavu permanentního vyčerpání nacházejí neustále. Patříte mezi ně? Pak možná trpíte chronickým únavovým syndromem.

O chronickém únavovém syndromu se začalo více hovořit až v posledních desetiletích, samotné onemocnění už ale známe téměř sto let.

Tento termín poprvé použili američtí lékaři ve 30. letech minulého století, ale teprve v roce 1988 se odborníci shodli na definici diagnostických kritérií.

Podle nich je tak chronickým únavovým syndromem vracející se únava trvající déle než půl roku a způsobující snížení životní aktivity nejméně na polovinu.

Chřipka, při které se nepohnete

Typickými příznaky chronického únavového syndromu (chronic fatigue syndrome neboli myalgická encefalomyelitida) je vyčerpání tak silné, že mnohdy znemožňuje téměř jakoukoliv fyzickou činnost.

K tomu se přidává bolest hlavy, poruchy spánku a paměti, nervozita a deprese. Nemoc bývá provázena chřipkovými stavy, zvýšenou teplotou a bolestmi svalů a kloubů, typické bývají i zvětšené uzliny na krku nebo v podpaží.

Padesát tisíc pacientů

Pokud zjistíme, že trpíme únavovým syndromem, možná nás budeme zajímat, že v tom nejsme zdaleka sami. Na celém světě se s tímto onemocněním potýkají miliony lidí.

V některých zemích pacienty evidují, takže víme, že například v USA je osob s únavovým syndromem kolem 2,5 milionu.

V České republice prozatím žádný registr pacientů nemáme, protože diagnózy se u jednotlivých specialistů liší a pacient je pak občas zařazen do nesprávné škatulky. Odhaduje se ale, že chronický únavový syndrom u nás trápí zhruba 50 tisíc pacientů.

Čím dříve k lékaři, tím lépe

Přesto statistiky existují. Vyplývá z nich, že únavový syndrom postihuje častěji ženy než muže, a to dokonce až čtyřikrát, a nejvíce ohroženi jsou lidé mezi čtyřicítkou a padesátkou.

Co nás ve statistických ročenkách nepotěší, je fakt, že úplného vyléčení se dočká maximálně desetina pacientů. Řada lidí svůj problém nedokáže odhalit včas, spatřuje v něm pouhé projevy běžné jarní únavy.

Pokud se ale na chorobu nepřijde brzy, může se stát dokonce až příčinou invalidity. protože vlivem únavového syndromu může postupně dojít k vyvolání dalších chorob jako jsou nemoci srdce a cév, artróza nebo autoimunitní onemocnění.

Přitom pacienti, jimž byl chronický únavový syndrom diagnostikován do dvou let od chvíle, kdy se poprvé objevil, mají výrazně vyšší šanci na uzdravení.

Bez pomoci okolí to nepůjde

Příčin, proč lidé s chronickou únavou váhají s návštěvou lékaře, je víc. Někteří únavu podceňují a připisují ji jen krátkodobému fyzickému či psychickému vypětí, které, jak předpokládají, brzy odezní. Jiní se obávají stigmatizace od svého okolí.

Mají strach, že pokud přiznají svou únavu a neschopnost vyvíjet náročnější aktivitu, budou považováni za líné, což může ohrozit i jejich postavení v zaměstnání a způsobit tedy jim i celé rodině existenční problémy.

Odmítání diagnózy pak často přetrvává i ve chvíli, kdy už únavový syndrom ohrožuje nejen pracovní nasazení, ale i rodinné a společenské vztahy. Přitom právě podpora partnera a rodiny je pro pacienta s chronickým únavovým syndromem v jeho boji zásadní.

Infekce, životospráva a genetika

Nejtěžší případy chronického únavového syndromu pacienta naprosto vylučují z běžného života.

Nejen že nejsou schopni pracovat či pokračovat ve studiu, ale nedokážou se ani scházet s jinými lidmi, protože vlastně není v jejich silách se zvednout a přinutit se k jakékoliv fyzické aktivitě.

Ani po desetiletích výzkumů stále nejsme o moc moudřejší v odpovědi na otázku, jak vlastně chronický únavový syndrom vzniká. Postihuje pacienty téměř v jakémkoliv věku, nevynechává ani do té doby nadprůměrně fyzicky aktivní jedince a sportovce.

Vědci prozatím spekulují o vlivu infekce, odhalení konkrétního viru je ale ještě v nedohlednu. Vliv na propuknutí únavového syndromu může mít také životospráva a všudypřítomný stres.

Podílet se na vzniku syndromu mohou i nezdravé potraviny nebo znečištěné ovzduší, vyloučena není určitá genetická dispozice.

Pomoc pro tělo i pro duši

A pokud neznáme příčinu, nevíme ani, jak správně tuto chorobu léčit. Umíme pouze omezovat její příznaky. Pacient tak alespoň trochu zmírní projevy syndromu, ale především se musí naučit, jak v nové situaci fungovat. Musí přijmout svá fyzická omezení a přizpůsobit jim svůj režim.

Léčba se potom omezuje na nasazení antibiotik k potlačení odhaleného zánětu, na podávání léků tišících bolest či přípravků na nespavost. Nezbytná je podpora imunitního systému.

Stav pacienta mnohdy provází i psychická únava, jejíž řešení se často neobejde bez odborné psychologické terapie. Výjimkou není ani nasazení homeopatik či použití akupunktury.

Zdravý životní styl je hlavní zbraní

Z předchozích řádků jednoznačně vyplývá, že ze všeho nejlepší je chronickému únavovému syndromu předejít. Základem je zdravý životní styl zahrnující vyváženou stravu, dostatek vitaminů i minerálů a správný pitný režim.

Samozřejmostí by měl být dostatek pravidelného pohybu a omezení stresu. Zvláště poslední položka ovšem u mnoha lidí vyžaduje zcela zásadní změnu životního tempa, které je někdy možné dosáhnout například změnou zaměstnání.

Foto: Shutterstock
Související články
Lifestyle
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Lifestyle
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Lifestyle
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
Lifestyle
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
reklama
lifestyle
Guru designu Philippe Starck se inspiruje fresnelovou čočkou
Nepozorný zákazník by si mohl myslet, že se jedná o alkohol, jenže Perrier je přesný opak. Na druhou stranu jeden ze zakladatelů tekutinu přirovnává k šampaňskému. K 160. výročí si chutná voda nadělí dárek: Novou exkluzivní limitovanou edici své ikonické zelené lahve. Jejím autorem je legenda francouzského designu Philippe Starck!     Evropou zrovna kráčí […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
reklama
historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří […]
Cholera: Detektivní pátrání s klikou
Lékař, který odhalí tajemství cholery si dá světu návod jak se s nemocí vypořádat, objevení skutečné příčiny nemoci se však nedožije. I tak ovšem dokázal změnit svět a vymýtit v civilizovaném světě jednu z nejděsivějších nemocí. Stejně jako s tuberkulózou, je to v první polovině 19. století i s cholerou. Většina lékařů zastává teorii miasma, a považuje ji […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi