Domů     Umlátil herečku kvůli SMS zprávě
Umlátil herečku kvůli SMS zprávě
1.1.2023

Zpěvák Bertrand Cantat na hotelovém pokoji brutálně umlátí svoji přítelkyni, jednu z nejpopulárnějších francouzských hereček Marii Trintignantovou. Není to však jediné úmrtí, které má na svědomí.

O sedm let později po dlouhodobém psychickém teroru spáchá sebevraždu jeho manželka a matka dvou dětí, Krisztina Rádyová.

„Je to ideální bohémský pár, svazek mezi hudbou bez ústupků a herectvím bez kompromisů. Ztělesňuje sny celé jedné generace,“ oslavuje slavný pár deník Liberation.

Jsou spolu teprve pár měsíců, když Bertrand Cantat (*1964) kvůli uhrančivé herečce Marii Trintignantové (1962–2003) opouští manželku Krisztinu Rádyovou (1968–2010), která mu nedávno porodila druhé dítě.

Vztah je to vskutku vášnivý, možná až moc – v noci 26. července roku 2003 se na pokoji v hotelu Domina Plaza v litevském Vilniusu odehraje incident, který šokuje celou Francii.

Jako by stála v ringu proti boxerovi

Kolem osmé hodiny večerní je slavná herečka v kómatu odvezena do nemocnice. „Její obličej vypadal, jako kdyby bez přípravy stanula v ringu proti Miku Tysonovi či jinému boxerskému šampionovi,“ popisuje francouzský tisk.

Podle lékařské zprávy jí ten večer rocker uštědří 19 ran, které způsobí otok mozku a po dvou dnech také smrt. On sám si bezprostředně po tom namíchá koktejl z barbiturátů a alkoholu a je připraven spáchat sebevraždu.

Podle týdeníku Paris Match je do uhrančivé Francouzky natolik zamilován, že ji raději zabije, než aby ji mohl mít jiný muž. „Kdykoli na ni někdo jen pohlédl, propadal záchvatům neuvěřitelného vzteku.“

Bertrand Cantat na pódiu FOTO: H4stings / Creative Commons / CC BY-SA 4.0
Bertrand Cantat na pódiu FOTO: H4stings / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Byla herečka pod vlivem hašiše?

A je to právě žárlivost, která ten večer odstartuje jeho zuřivé běsnění. Herečce má údajně přijít něžně stylizovaná SMS zpráva od bývalého manžela, se kterým má dvě děti. Potvrzuje v ní, že souhlasí s jejím návrhem, aby léto strávili na společné dovolené.

Podle Cantata přitom ona sama trvala na tom, aby přerušil všechny své vztahy, co prý také učinil. „Marie se na mě přilepila. Chtěl jsem ji setřást. Byla celá bez sebe, také jsem byl bez sebe.

Hodil jsem ji na pohovku,“ popisuje plačící rocker před soudem svoji verzi události. Marie má být podle něj v tu chvíli pod vlivem hašiše. „Miloval jsem Marii více, než je možné si představit,“ tvrdí. Žaloba pro něj žádá 15 let vězení.

„Chtěl bych vyvrátit termín zločin. Byla to nehoda, ke které došlo při boji. Byla to šílenost, ale ne zločin,“ prohlašuje zpěvák před soudem se sklopenou hlavou.

Proces plný celebrit hýbe celým národem

Smutná událost je paradoxní hlavně v tom, že Marie Trintignantová ve Francii platí za jednu z hlavních představitelek feministického hutí a ve většině svých nejslavnějších filmů ztělesňuje právě ženy týrané v manželství.

Ve Vilniusu, kde je umlácena milencem, toho času natáčí televizní sérii o Colette, feministické spisovatelce z 19. století, kterou režíruje její matka Nadine (*1934).

Mariin otec, slavný poválečný herec Jean-Louis Trintignant (*1930), proto v zemi po smrti své dcery rozpoutává vášnivou debatu o násilí na ženách.

Hereččina matka zase vydává knihu Moje holčičko Marie, ve které mimo jiné vzpomíná na náznaky domácího násilí, které nebrala vážně.

Jednou jí prý dcera poslala zprávu podepsanou Fifille battue, v překladu Zmlácená holčička, což si prý Nadine vyložila jako metaforu.

A konečně, ani Bertrand Cantat není neznámým „béčkovým“ zpěvákem. Je hlasitým propagátorem nenásilí, odpůrcem války v Iráku a zastáncem velryb, nelegálních přistěhovalců i bezdomovců.

Je proto jasné, že tento soudní proces bude ostře mediálně sledovaný, třebaže se odehrává v Litvě, a ne ve Francii, jak si Cantat přeje.

Marie patřila k představitelkám feministického hnutí. FOTO: linternaute / Creative Commons / volné dílo
Marie patřila k představitelkám feministického hnutí. FOTO: linternaute / Creative Commons / volné dílo

Zůstaly po ní čtyři děti, leží vedle Morrisona

 „Smrt Marie Trintignantové pohroužila většinu Francouzů do hlubokého smutku, já patřím mezi ně,“ nechává se slyšet francouzský premiér Jean-Pierre Raffarin a rodičům mrtvé herečky kondoluje také ministr kultury Jean-Jacques Aillagon a dokonce prezident Jacques Chirac.

Marii je uspořádáno důstojné poslední rozloučení na její domovské divadelní scéně a je pochována na slavném hřbitově Père-Lachaise po boku Oscara Wildea nebo Jima Morrisona.

Zůstávají po ní čtyři děti – Jules, Léon, Paul a Roman. Její vrah Cantat je za neúmyslné zabití nakonec odsouzen k osmi letům ve věznici Lukiskiu ve Vilniusu.

Propuštěn v polovině trestu a v dobré náladě

Neméně šokující jsou však události, které přicházejí o několik let později. Cantatův dům v jižní Francii, ve kterém bydlí jeho manželka Krisztina a dvě děti, kdosi vypálí. Rodina naštěstí stihne utéct.

Násilnický zpěvák následně opouští vězení už v polovině trestu, na vlastní žádost podmínečně po čtyřech letech, což znovu rozpoutává celospolečenskou debatu mezi bojovníky za práva žen.

„Z rozhodnutí mám radost, dovolí Bertrandu Cantatovi znovu vybudovat vlastní budoucnost,“ dme se pýchou jeho právník v roce 2008 a naznačuje, že zpěvákova kapela Noir Desire má v plánu znovu koncertovat.

Podmínkou jeho propuštění však je roční psychologická léčba a zákaz komentování celé události v nahrávkách či na pódiích.

Mariiným otcem byl herec Jean-Louis Trintignant. FOTO: Gettyimages / Creative Commons / volné dílo
Mariiným otcem byl herec Jean-Louis Trintignant. FOTO: Gettyimages / Creative Commons / volné dílo

Podivuhodná smrt další týrané ženy

„Mohu ho popsat dvěma slovy – čestný a milý,“ tvrdí u soudu Cantatova exmanželka Krisztina, která se s ním po návratu z vězení začíná opětovně stýkat, protože ho stále velmi miluje.

„Nikdy na mě nevztáhl ruku, ani na nikoho jiného,“ přísahá ještě v roce 2003, když po brutální smrti Marie paradoxně svědčí v jeho prospěch. Jen dva roky poté, co se její „polepšený hříšník“ vrátí k rodině, se ale stane něco děsivého.

Začátkem roku 2010 spáchá Krisztina sebevraždu, a to přímo v jejich domě. Cantat je shodou okolností na místě také, ale vinu už mu nikdy nikdo neprokáže.

Jisté je, že podle svědectví Krisztininých přátel si má žena často stěžovat na obrovské psychické týrání, kterému ji „čestný a milý“ exmanžel opětovně vystavuje.

Foto: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo, H4stings / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, linternaute / Creative Commons / volné dílo, Gettyimages / Creative Commons / volné dílo
reklama
Související články
Svět zločinu
Podvod století: Stavební inženýr napálil důvěřivé investory!
Objev ropy v okrese Wichita v Texasu učiní z místních prakticky přes noc boháče. K dojednávání ropných obchodů ale chybějí kancelářské prostory. Stavební inženýr z Filadelfie slíbí, že ve městě Wichita Falls vybuduje mrakodrap. Ve skutečnosti důvěřivé investory ošklivě napálí … Roku 1912 je západně od města Burkburnett, malého města v okrese Wichita v Texasu, objeveno ropné pole. Díky tomu zažívají okolní […]
Svět zločinu
Podvodník ve velkém: Muž, který prodal Tádž Mahál
„Pojď sem, prcku, tady máš taky stovku, ať si jednou osladíš život.“ směje se hledaný podvodník Mitileš v rodné vesnici na malého chlapce. Nemusí mít strach, že ho tu někdo udá. Pro sousedy je hrdina, i když jednoho z nich kdysi okradl. Dneska se jí a pije na něj. Skutečným jménem je vlastně Mitileš Kumar […]
Svět zločinu
Šli si pro lup v desítkách milionů. Odnesli si ale zlato v hodnotě přes 2,5 miliardy korun…
I zločinci potřebují mít ke své práci štěstí. V nenápadném transportním sejfu, v němž zlato čeká pár hodin, než ho přeloží na jiné letadlo, tak místo milionů najdou zlatý kov za miliardy. Jako pachatelé slavné loupeže z Brinks-Mat. Je sobota, 26. listopadu 1983. Do opevněného skladiště Brinks-Mat, které leží v blízkosti slavného londýnského letiště Heathrow, se snaží dostat skupina […]
Svět zločinu
Falšování vín: Příliš drahý přípitek
Laurent Ponsot nevěří svým uším. Na aukci se nabízí víno jeho rodinné společnosti z roku 1945 a 1959, když ještě firma ani neexistovala. Zařídí, aby bylo toto falešné zboží odstraněno z katalogu, a uvědomí úřady. Ještě netuší, že jejich prodejce je protřelý podfukář a že právě napomáhá k jeho dopadení a potrestání. Rudy Kurniawan přichází na […]
reklama
lifestyle
Srdce v nebezpečí: Infarkt, hypertenze i ateroskleróza
Nedostatek pohybu a nezdravá strava vedou k rozvoji kardiovaskulárních chorob. Rozvíjí se hypertenze neboli vysoký krevní tlak, dochází k ukládání tuku v cévách, čímž se zvyšuje riziko srdečního infarktu. V České republice jsou právě srdeční onemocnění nejčastější příčinou úmrtí, stojí za 46 % z nich. V České republice každoročně zemře téměř 50 000 obyvatel na některé z onemocnění srdce, což z nich […]
Nezdravé jídlo: zastavme trend doby!
Vaření je někdy věda, ale ne zas taková věda, abychom si nedávali pozor na nezdravé potraviny. Víte, co všechno vám může udělat takový populární Big Mac, pokud si ho budete dávat příliš často? A tušili jste, že na každých 100 000 obyvatel je 45 lidí s mrtvicí kvůli umělým sladidlům? Přepálený tuk může začít u […]
Psychika v ohrožení: Poruchy příjmu potravy aneb když duše trápí tělo
Mentální anorexie, bulimie a záchvatovité přejídání přestavují závažná psychiatrická onemocnění, kterými trpí až 70 milionů lidí na celém světě. Jde o nemoci duše, které dopadají na tělo. Dříve byly spojovány především s dospívajícími, dnes se s nimi lze setkat i u dětí a starších dospělých. Proč vznikají a jak s nimi bojovat? Poruchy příjmu potravy nejsou, možná překvapivě, […]
Janis Joplin: Heroin přivede soulovou královnu do hrobu
Na hudební scéně 60. let, které dominovali téměř výhradně jen muži, působí Janis Joplin (1943–1970) jako vzácný úkaz. Svým syrovým, elektrizujícím zpěvem se během krátké kariéry dostane pod kůži tolika fanouškům, že dodnes zůstává jednou z nejvlivnějších zpěvaček v historii. Bohužel i tato hvězda podlehne v pouhých sedmadvaceti letech démonům alkoholu a drog. Útěchu hledá v alkoholu Rodačka […]
reklama
lifestyle
Chorobné odéry: Dokážeme vyčenichat nemoci?
Čich je považován za „popelku“ mezi lidskými smysly. Americký průzkum provedený v roce 2011 zjistil, že přibližně polovina respondentů ve věku 16–30 let by se raději vzdala čichu než svého chytrého telefonu. Čich je úzce spojen s našimi emocemi a vzpomínkami, pomáhá ale také odhalovat potenciální hrozby, jako jsou zkažené potraviny, toxické látky – nebo nemoci. […]
10 Nejpodivnějších zvyků ze všech koutů planety
Každá kultura na světě má své zvláštnosti. Obyvatelé všech zemí si vytvořili své zvyky a obyčeje, a ty naše jim mohou připadat podivné, stejně tak jako nám se budou zdát zvláštní ty jejich. A právě desítku těch (pro nás) nejpodivnějších vám představíme.   Svou kulturu obvykle bereme jako samozřejmost, normu, podle které očekáváme, že se […]
Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?
Kouření škodí zdraví, to je fakt. Jenže zbavit se závislosti není snadné. Když se to ale někomu přeci jen podaří, jeho tělo se mu za to odvděčí. Některé zdravotní benefity se projeví téměř okamžitě, jiné až po letech, ale rozhodně stojí za to.     „První změnou, ke které může dojít už během několika hodin […]
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
Káva, nebo čaj? Věčné dilema. Jsou tací, kteří si bez tmavého voňavého moku nedokážou představit ráno, jiní dávají naopak přednost bylinkám. A dělají dobře. Ze zdravotního hlediska může totiž čajům konkurovat jen málokterý nápoj. Ne nadarmo se veškeré neduhy už odedávna léčily pomocí bylinek… Historie čaje je skutečně dlouhá a poutavá. Věrohodné prameny a dokumenty, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
21stoleti.cz
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
Polyethylen, respektive výrobky z něj, jako jsou plastové tašky, láhve a obaly na potraviny, je největším přispěvatelem k celosvětovému znečištění planety plasty. Navíc je v přírodě prakticky nerozlož
Ze syna jsem udělala sobce
skutecnepribehy.cz
Ze syna jsem udělala sobce
Neviděla jsem to, co viděli ostatní. V mých očích byl roztomilý. Tvrdil, že nemá v životě štěstí a že mu všichni křivdí. Teprve jeho úraz mi otevřel oči. Můj syn byl jen rozmazlený fracek! A to bolelo! Měla jsem ho natruc všem. Rodičům i příteli, který mi dal po dlouhé známosti kopačky. Pořídila jsem si dítě za svobodna. Rodiče
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
21stoleti.cz
Mohou se lidé s poruchou osobnosti naučit cítit empatii?
Poznat člověka s poruchou osobnosti, tak zvaného psychopata, může být při prvním setkání obtížné. Je totiž zpravidla dobrým manipulátorem a může působit až altruisticky. Ve skutečnosti však druhé využ
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Plánujete altán?
panidomu.cz
Plánujete altán?
Počasí brzy začne lákat k posezení na zahradě. Chcete být pěkně pod střechou a přitom na čerstvém vzduchu, i když prší? Nebo si udělat posezení i s místem na vaření? To všechno vám může altán poskytnout. Jen si musíte promyslet několik věcí, bez kterých se při stavbě určitě neobejdete. Kde bude? Místo pro budoucí altán
Po bříšku už ani stopy!
nasehvezdy.cz
Po bříšku už ani stopy!
Je to sotva pár týdnů, co se moderátorka Eva Perkausová (29) stala maminkou druhého synka Ariana, a už se postavila před fotoaparát! Oblékla jen kalhoty, podprsenku, perlový náhrdelník – a všem vyraz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
enigmaplus.cz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
Hrozivé oživlé mrtvoly vylézající z hrobů a pojídající lidské maso. Takový obrázek vyvstane v mysli většině lidí, když uslyší slovo zombie. Většina se domnívá, že jde jen o filmový výmysl. Jenže lidé
Stojí kolem nás vraždící mosty?
enigmaplus.cz
Stojí kolem nás vraždící mosty?
Český záhadolog Ivan Mackerle tvrdil, že na ostrově Madagaskar existuje prokletý vraždící most   [gallery ids="138182,138181,138180"] Během 90. let 20. století uskutečnil na tento pod
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
epochanacestach.cz
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat. Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od