Skip to content
reklama

Umlátil herečku kvůli SMS zprávě

blank

Zpěvák Bertrand Cantat na hotelovém pokoji brutálně umlátí svoji přítelkyni, jednu z nejpopulárnějších francouzských hereček Marii Trintignantovou. Není to však jediné úmrtí, které má na svědomí. O sedm let později po dlouhodobém psychickém teroru spáchá sebevraždu jeho manželka a matka dvou dětí, Krisztina Rádyová.

„Je to ideální bohémský pár, svazek mezi hudbou bez ústupků a herectvím bez kompromisů. Ztělesňuje sny celé jedné generace,“ oslavuje slavný pár deník Liberation. Jsou spolu teprve pár měsíců, když Bertrand Cantat (*1964) kvůli uhrančivé herečce Marii Trintignantové (1962–2003) opouští manželku Krisztinu Rádyovou (1968–2010), která mu nedávno porodila druhé dítě.

Vztah je to vskutku vášnivý, možná až moc – v noci 26. července roku 2003 se na pokoji v hotelu Domina Plaza v litevském Vilniusu odehraje incident, který šokuje celou Francii.

Jako by stála v ringu proti boxerovi

Kolem osmé hodiny večerní je slavná herečka v kómatu odvezena do nemocnice. „Její obličej vypadal, jako kdyby bez přípravy stanula v ringu proti Miku Tysonovi či jinému boxerskému šampionovi,“ popisuje francouzský tisk.

Podle lékařské zprávy jí ten večer rocker uštědří 19 ran, které způsobí otok mozku a po dvou dnech také smrt. On sám si bezprostředně po tom namíchá koktejl z barbiturátů a alkoholu a je připraven spáchat sebevraždu.

Podle týdeníku Paris Match je do uhrančivé Francouzky natolik zamilován, že ji raději zabije, než aby ji mohl mít jiný muž. „Kdykoli na ni někdo jen pohlédl, propadal záchvatům neuvěřitelného vzteku.“

blank
Bertrand Cantat na pódiu FOTO: H4stings / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Byla herečka pod vlivem hašiše?

A je to právě žárlivost, která ten večer odstartuje jeho zuřivé běsnění. Herečce má údajně přijít něžně stylizovaná SMS zpráva od bývalého manžela, se kterým má dvě děti. Potvrzuje v ní, že souhlasí s jejím návrhem, aby léto strávili na společné dovolené.

Podle Cantata přitom ona sama trvala na tom, aby přerušil všechny své vztahy, co prý také učinil. „Marie se na mě přilepila. Chtěl jsem ji setřást. Byla celá bez sebe, také jsem byl bez sebe. Hodil jsem ji na pohovku,“ popisuje plačící rocker před soudem svoji verzi události.

Marie má být podle něj v tu chvíli pod vlivem hašiše. „Miloval jsem Marii více, než je možné si představit,“ tvrdí. Žaloba pro něj žádá 15 let vězení. „Chtěl bych vyvrátit termín zločin. Byla to nehoda, ke které došlo při boji.

Byla to šílenost, ale ne zločin,“ prohlašuje zpěvák před soudem se sklopenou hlavou.

Proces plný celebrit hýbe celým národem

Smutná událost je paradoxní hlavně v tom, že Marie Trintignantová ve Francii platí za jednu z hlavních představitelek feministického hutí a ve většině svých nejslavnějších filmů ztělesňuje právě ženy týrané v manželství.

Ve Vilniusu, kde je umlácena milencem, toho času natáčí televizní sérii o Colette, feministické spisovatelce z 19. století, kterou režíruje její matka Nadine (*1934). Mariin otec, slavný poválečný herec Jean-Louis Trintignant (*1930), proto v zemi po smrti své dcery rozpoutává vášnivou debatu o násilí na ženách.

Hereččina matka zase vydává knihu Moje holčičko Marie, ve které mimo jiné vzpomíná na náznaky domácího násilí, které nebrala vážně. Jednou jí prý dcera poslala zprávu podepsanou Fifille battue, v překladu Zmlácená holčička, což si prý Nadine vyložila jako metaforu.

A konečně, ani Bertrand Cantat není neznámým „béčkovým“ zpěvákem. Je hlasitým propagátorem nenásilí, odpůrcem války v Iráku a zastáncem velryb, nelegálních přistěhovalců i bezdomovců. Je proto jasné, že tento soudní proces bude ostře mediálně sledovaný, třebaže se odehrává v Litvě, a ne ve Francii, jak si Cantat přeje.

blank
Marie patřila k představitelkám feministického hnutí. FOTO: linternaute / Creative Commons / volné dílo

Zůstaly po ní čtyři děti, leží vedle Morrisona

„Smrt Marie Trintignantové pohroužila většinu Francouzů do hlubokého smutku, já patřím mezi ně,“ nechává se slyšet francouzský premiér Jean-Pierre Raffarin a rodičům mrtvé herečky kondoluje také ministr kultury Jean-Jacques Aillagon a dokonce prezident Jacques Chirac. Marii je uspořádáno důstojné poslední rozloučení na její domovské divadelní scéně a je pochována na slavném hřbitově Père-Lachaise po boku Oscara Wildea nebo Jima Morrisona. Zůstávají po ní čtyři děti – Jules, Léon, Paul a Roman. Její vrah Cantat je za neúmyslné zabití nakonec odsouzen k osmi letům ve věznici Lukiskiu ve Vilniusu.

Propuštěn v polovině trestu a v dobré náladě

Neméně šokující jsou však události, které přicházejí o několik let později. Cantatův dům v jižní Francii, ve kterém bydlí jeho manželka Krisztina a dvě děti, kdosi vypálí. Rodina naštěstí stihne utéct.

Násilnický zpěvák následně opouští vězení už v polovině trestu, na vlastní žádost podmínečně po čtyřech letech, což znovu rozpoutává celospolečenskou debatu mezi bojovníky za práva žen. „Z rozhodnutí mám radost, dovolí Bertrandu Cantatovi znovu vybudovat vlastní budoucnost,“ dme se pýchou jeho právník v roce 2008 a naznačuje, že zpěvákova kapela Noir Desire má v plánu znovu koncertovat.

Podmínkou jeho propuštění však je roční psychologická léčba a zákaz komentování celé události v nahrávkách či na pódiích.

blank
Mariiným otcem byl herec Jean-Louis Trintignant. FOTO: Gettyimages / Creative Commons / volné dílo

Podivuhodná smrt další týrané ženy

„Mohu ho popsat dvěma slovy – čestný a milý,“ tvrdí u soudu Cantatova exmanželka Krisztina, která se s ním po návratu z vězení začíná opětovně stýkat, protože ho stále velmi miluje. „Nikdy na mě nevztáhl ruku, ani na nikoho jiného,“ přísahá ještě v roce 2003, když po brutální smrti Marie paradoxně svědčí v jeho prospěch.

Jen dva roky poté, co se její „polepšený hříšník“ vrátí k rodině, se ale stane něco děsivého. Začátkem roku 2010 spáchá Krisztina sebevraždu, a to přímo v jejich domě. Cantat je shodou okolností na místě také, ale vinu už mu nikdy nikdo neprokáže.

Jisté je, že podle svědectví Krisztininých přátel si má žena často stěžovat na obrovské psychické týrání, kterému ji „čestný a milý“ exmanžel opětovně vystavuje.

Foto: Neznámý autor / Creative Commons / volné dílo, H4stings / Creative Commons / CC BY-SA 4.0, linternaute / Creative Commons / volné dílo, Gettyimages / Creative Commons / volné dílo
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Svět zločinu
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Krásné pražské zahrady: Které jsou otevřené celoročně?
epochanacestach.cz

Krásné pražské zahrady: Které...

Možná to nevíte,...
Unikátní lahev za milion je jen pro zvané
epochalnisvet.cz

Unikátní lahev za milion je...

V poslední době se prémiové destilerie doslov...
Nečekaný a drsný rozvod kvůli alkoholu?
nasehvezdy.cz

Nečekaný a drsný rozvod...

Prošli si společně...
Regina Rázlová jako na houpačce! Kdy z ní seskočí?
nasehvezdy.cz

Regina Rázlová jako na...

Herečka Regina Rázlová (75)...
Douglas nově v obchodním centru Metropole Zličín
iluxus.cz

Douglas nově v obchodním...

Parfumerie Douglas otevřela před koncem loňského...
Asijský salát s kuřetem
tisicereceptu.cz

Asijský salát s kuřetem

Může sloužit jako předkrm i hlavní jídlo....
Reinkarnace v zájmu státu
21stoleti.cz

Reinkarnace v zájmu státu

Vůle komunistických pohlavárů v Číně poroučí nejen...
Prožít podzim života se svou láskou je krásné
skutecnepribehy.cz

Prožít podzim života se svou...

Náhrdelník mé tety v sobě skrýval tajemství...
Designový klenot Českého lesa
rezidenceonline.cz

Designový klenot Českého lesa

Blahodárný klid hlubokých lesů chodského...
Sluneční brýle: Velmi užitečná paráda
panidomu.cz

Sluneční brýle: Velmi...

Podobné tvrzení se nedá přenést na žádný jiný módní...
Záhadné megality Mzoura: Postavili „africké Stonehenge“ obři?
enigmaplus.cz

Záhadné megality Mzoura:...

Africký kamenný kruh prý vybudovala...
Zveřejněna tajemná fotografie. Zachycuje UFO nad Mosulem?
enigmaplus.cz

Zveřejněna tajemná...

Internet nedávno obletěl snímek pořízený americkým...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha