Domů     Ukradené vynálezy, které vymysleli Češi!
Ukradené vynálezy, které vymysleli Češi!
27.12.2019

Máme nejen zlaté ručičky, ale také výkonné mozky. A to si ještě spoustu českých vynálezů přivlastnili cizáci! Které slavné novinky vznikly původně v Čechách?

Prokopa Diviše – Hromosvod

V době, kdy ještě Přímětice nebyly součástí Znojma, v roce 1754, se na místní farní zahradě objevila neznámá, podivně vyhlížející věc.

Její tvůrce, premonstrát Prokop Diviš (1698–1765), tvrdil, že se jedná o zařízení, které má chránit doškové střechy místních chalup od zásahu blesku a následného požáru a že mu mají říkat třeba hromosvod.

Sousedé se na Divišův vynález dívali skepticky.
Sousedé se na Divišův vynález dívali skepticky.

Premiéru bleskosvodu zažila Amerika

Jenže místní pověrčiví spoluobčané se na záhadnou věc dívali od začátku s nedůvěrou. A když pak v roce 1760 přišlo veliké sucho, které jim sebralo veškerou úrodu, obrátili svůj hněv směrem k Divišovi a jeho vynález strhli.

Vlastně tak rozhodli o tom, že za vynálezce hromosvodu je považován Američan Benjamin Franklin, který slavnostně převedl odborné i laické veřejnosti svůj bleskosvod v roce 1760. První oficiálně uznávaný hromosvod na území českého království, umístěný na budově, namontovali na zámek v Měšicích v roce 1775.

Za původního vynálezce hromosvodu je považován Benjamin Franklin.
Za původního vynálezce hromosvodu je považován Benjamin Franklin.

František Veverka – Ruchadlo

Příběh jednoho ukradeného vynálezu začal v roce 1823. Tehdy se oženil František Veverka (1796–1849), a jak bylo tenkrát zvykem, hned jak sundal z krku chomout, ujal se hospodaření na rodinném gruntu. Ze začátku se z pole vracel, skřípaje zuby.

Na vině byl takzvaný záhonový pluh. Nikdy s ním nezoral tak, jak zamýšlel.

Ruchadlu říkali „veverče“.
Ruchadlu říkali „veverče“.

Nevěděli, že si mají vynález nechat patentovat

A tak dali s bratrancem Václavem Veverkou (1799–1849) hlavy dohromady a po čase vyrazili na pole se svým vynálezem. Ruchadlo, kterému místní s láskou říkali „veverče“, zem nejenom rozrušovalo, ale také drolilo a obracelo.

Svou první brázdu vyorali za kovárnou v obci Rybitví už v roce 1827. Jenže jak konstatoval místní kronikář, bratranci Veverkovi byli lidé prostí, kteří místo škol vládli sedláckým rozumem. Nenapadlo je, že by si měli vynález nechat také patentovat.

A tak byly jediným ziskem peníze, které dostal kovář Václav za ruchadla, která vyrobil ve své malé kovárně.

Bratranci zapomněli vynález patentovat.
Bratranci zapomněli vynález patentovat.

Ovace pro falešného vynálezce

To hospodářský úředník Jan Kainz z Choltic se v zákonech vyznal lépe. V místní kovárně nechal potají vykovat dokonalou kopii veverčete.

Pod názvem Kainzpflug (Kainzův pluh) si pak coby falešný vynálezce neoprávněně vychutnával obdiv návštěvníků hospodářské výstavy v Praze v roce 1832. Skuteční vynálezci se zadostiučinění za svého života nedočkali. Zemřeli na konci čtyřicátých let.

Teprve jednatel Hospodářského spolku v Pardubicích František Vratislav Sova znovu prostudoval všechny dostupné důkazy a ve své knize Vynálezci ruchadla jednoznačně přiřkl autorství ruchadla Veverkovým. Ale to už se psal rok 1883.

Františel Ressel – Lodní šroub

Čekali byste od c. k. lesmistra, že se bude plést do provozu lodí? A ještě k tomu úspěšně?

Vidíte, a přesto to Josef František Ressel (1793–1857), lesmistr rakousko-Uherské monarchie, který v první polovině 19. století sloužil na území dnešního Slovinska a severní Itálie, dokázal.

Ressel vymyslel šroub s vlastní konstrukcí.
Ressel vymyslel šroub s vlastní konstrukcí.

Ponorka poháněná ručně

Hned na začátku je fér říci, že praotec lodního šroubu poháněl ponorku vynálezce Davida Bushnella už v roce 1775. Jenže to byl ručně poháněný šroub. To Josef Ressel přišel s nápadem, který měl lodní kapitány zbavit zbytečné dřiny.

Šroub vlastní konstrukce, poháněný pomocí parního stroje, si nechal patentovat v roce 1827. O dva roky později bylo vše připraveno ke slavnostní premiéře unikátního vynálezu.

Jenže lodní odborníci i laičtí čumilové dorazili do přístavu v italském Terstu úplně zbytečně. Když Ressler zbavil parní loď Civetu obvyklých koles a do plavidla namontoval svůj zlepšovák, vrtule se točila, ale po chvíli se porouchal parní stroj.

V tu chvíli zasáhla místní policie. S odůvodněním, že se jedná o pokus životu nebezpečný, celou slávu rázně ukončila.

Vynález nakonec připadl Francissi Smithovi.
Vynález nakonec připadl Francissi Smithovi.

Vynálezce zemřel na malárii

A tak vynález lodního šroubu doslova spadl do klína Angličanovi Francissi Pettit Smithovi. Ten totiž drobně obměněný lodní šroub úspěšně vyzkoušel. Doba kolesových parníků skončila, ale boj nešťastného vynálezce česko-německého původu právě začal.

Vynález lodního šroubu mu byl definitivně přiznán až v roce 1866. Dlouho poté, co v té době lesní intendant námořnictva v Terstu podlehl malárii, kterou si dovezl z jedné z inspekčních cest do Lublaně.

Jawa – Motocyklová spojka

Při pohledu na současné závody motorek na světových okruzích se už skoro ani nechce věřit, že bývaly doby, kdy se nejlepší speciály vyráběly v Československu.

Slavní čeští vynálezci navíc v 60. letech minulého století objevili něco, co navždy změnilo motocyklový svět. Konstruktéři Jawy tenkrát vytvořili automatickou spojku.

Firma Jawa vyyslela automatickou spojku.
Firma Jawa vyyslela automatickou spojku.

Že by to vymysleli jinak?

České chytré hlavy si tentokrát nedělaly žádné iluze, dobré nápady se celosvětově kradly ve velkém. Továrna si nechala zázračnou spojku patentovat všude tam, kam se její motorky vyvážely. Šéfové vypsali prémie a byl klid.

Jen do chvíle, kdy jistý italský motoristický časopis napsal článek o Hondě 50 ccm, která je vybavena automatickou převodovkou. Čeští vynálezci se chtěli přesvědčit, jakou to inovaci Japončíci vymysleli. Skoro žádnou!

Patent chtěli ukrást konstruktéři z japonské Hondy.
Patent chtěli ukrást konstruktéři z japonské Hondy.

Plagiátoři dostali pořádný flastr

Asiaté tenkrát jejich slavný vynález bez mrknutí oka téměř do posledního šroubku okopírovali. Češi se o tom definitivně přesvědčili v momentě, kdy za drahé valuty jeden kousek zmíněné Hondy koupili a doma v továrně rozebrali.

Velkou cenu právníků nakonec vyhráli Češi.

Plagiátory po dlouhých soudních tahanicích usvědčili a dosáhli toho, že Honda musela Jawě zaplatit nejenom tučnou pokutu, ale současně uhradit i licenční poplatky za každou Hondu, kterou s „českou“ automatickou spojkou prodala.

Otto Wichterle – Kontaktní čočky

Kdo byl prvním opravdickým vynálezcem v našich dějinách? Slavný český chemik Otto Wichterle (1913–1998). Muž, který se stal doslova záchranou pro většinu krátkozrakých. Vymyslel totiž kontaktní čočky.

Jako každý vynález, i čočky mají vlastní pověst vyprávějící o jejich vzniku. Na tom v letech 1952–1955 společně pracovali významný profesor na VŠCHT v Praze Otto Wichterle a jeho nejlepší žák Drahoslav Lím, který mu dělal asistenta.

Stalo se, že jednoho dne Lím nestihl svou denní práci na zkoumaném polymeru, syntetizovaný produkt neudělal a běžel na vlak, aby se dostal domů, do Senohrab.

Slavný chemik vymyslel kontaktní čočky.
Slavný chemik vymyslel kontaktní čočky.

Budiž kontaktní čočka!

Jaké bylo jeho překvapení, když na druhý den dorazil do práce a zjistil, že se směs doslova přeměnila v bílou, průhlednou hmotu. Tak podle moderních pověstí českých vznikl materiál na měkké kontaktní čočky. Dne 23. dubna 1955 si ho nechali patentovat.

A začala výroba. I ta by si zasloužila vlastní legendu. Vždyť prvních zhruba 5000 měkkých kontaktních čočkách vytvořil Wichterle na stroji vytvořeném z dětské mechanické stavebnice Merkur a poháněném dynamem z jízdního kola.

Karel Čapek – Slovo robot

Mezi všeobecně oblíbené omyly patří ten, který hovoří o tom, že vynálezcem slova robot byl spisovatel a dramatik Karel Čapek (1890–1938). Není tomu tak.

Kdyby bylo na něm, neříkali by si umělí lidé, kteří vystupovali ve slavné hře R.U.R. roboti, ale laboři, podle anglického slova labor (práce, dřina námaha, ale i pracovní síla či dělnictvo).

Robot vznikl ze slova robotovat.
Robot vznikl ze slova robotovat.

Zachránil ho starší brácha

Jenže to Karlovi pořád nějak nesedělo. A tak jako vždy, když si nevěděl rady, požádal o pomoc svého staršího bratra, grafika a malíře Josefa Čapka (1887–1945). Z toho po krátkém rozmýšlení vypadlo slovo, které si následně osvojila celá planeta.

Že vám slovo robot nezní moc česky? To je ale chyba! Vzniklo totiž ze staročeského „robotovat“.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Věda a technika
Moskevské metro: Mramor, žula, i fresky
Bývaly doby, kdy lidé věřili, že pod zemí číhají všelijací duchové, démoni, ba i peklo zde mělo mít své sídlo. To dnešní moderní člověk vstupuje do podzemních prostor v klidu a beze strachu. Vždyť právě zde se nachází spolehlivý a levný způsob městské hromadné dopravy. V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou […]
Věda a technika
Objevil Benjamin Franklin elektřinu?
„Táhni!“ loučí se James se svým o 10 let mladším bratrem Benjaminem. Namísto zamávání ho vyprovodí kopancem. A mladík jde… nejdřív do New Yorku, pak do Filadelfie a poté až do Londýna. Benjamin Franklin (1706–1790) pozná všechny jejich podoby sourozeneckých vztahů – narodí se do nemajetné rodiny výrobce mýdel Josiaha Franklina jako 12. dítko ze […]
Věda a technika
Steve Jobs: Vizionář, který změnil svět technologií
V roce 1976 založil Steve Jobs spolu se Stevem Wozniakem (*1950) firmičku Apple Computer ve své garáži. V roce 1980 se z ní stal miliardový byznys a veřejně obchodovaná společnost. O čtyři roky později vytvořil Apple Macintosh, ale firma se roku 1985 v obavách z levnějších produktů konkurenčního Microsoftu svého zakladatele zbavila. Steve Jobs (1955–2011) Kdo to je: zakladatel, výkonný […]
Věda a technika
Metro Londýn: Pozor na mezeru!
V současnosti si žádné milionové město asi nedokáže představit svou existenci bez fungujícího systému podzemní dráhy. První metro bylo otevřeno již v roce 1863 v Londýně a v současnosti se svou podzemní drahou může pochlubit téměř 180 měst, z nichž 46 se nachází v Číně. Metro však nemusí být jen dopravním prostředkem. Pokud architekti a […]
reklama
zajímavosti
Chaloupko, chaloupko, tak je mi vhod! Vážně je to pohádka?
„K lesu zády, ke mně vchodem!“ přikazuje chaloupce Ivan a Baba Jaga ihned zase mění orientaci obydlí: „K lesu vchod, k Ivanovi zády!“ Netřeba napovídat, ze kterého příběhu tato slovní přestřelka je. Naše pozornost ale cílí na unikátní obydlí. Do říše fantazie totiž patří jen jeho nadpřirozené schopnosti… EPOCHAplus.cz vás provede mrazivou krajinou Sibiře a […]
Tehuánky: Hrdé mexické herdekbaby
Existují společnosti, kde jsou ženy hlavou rodiny, zatímco muži jsou v podřízeném postavení? Samozřejmě. A které to jsou? „Všechny,“ odpoví s úsměvem zkušený znalec života. Obecně platný společenský model, který v různých formách platí po celém světě, je patriarchální. Společnosti, rodinou počínaje, státy konče, řídí až na výjimky muž. Existují však společnosti, kde je tomu […]
Co možná nevíte o ptačích opeřencích
Ptačí peří, složené z jednotlivých per, tělní pokryv ptáků, je velice podobným materiálem jako lidské vlasy, chlupy a nehty. Společným základem je totiž stavební bílkovina keratin. V podstatě se jedná o zrohovatělou podobu kůže.   Již z dob dinosaurů    První jednoduché, vláknité „proto-peří“ se objevilo již u vývojově primitivních teropodních dinosaurů. Podle současných vědeckých poznatků […]
Mám to na jazyku! Kde se bere fenomén lethologica?
Počkej ještě, už to vím, tedy skoro… Podobný pocit má občas každý z nás. Prostě jsme jen miniaturní kousek od něčeho, na co si ale zaboha nemůžeme vzpomenout! Proč se to tak děje? Mozek není počítač, který má všechna data úhledně naskládaná v šuplíčcích a kde se nám hned po zadání příkazu zobrazí co potřebujeme. […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemné rituály starověku: Obskurní zákazy i sex
„Nepovolaným vstup zakázán.“ Nebo „Zákaz parkování, skládka zakázána, zákaz kouření“. Podobné cedule jsme zvyklí potkávat každý den. Ale co takhle cedule říkající: „Vaření hlav zakázáno!“? Právě takovou, ovšem vytesanou do kamene, objeví roku 2019 se svým týmem profesor z UAB (Alabamské univerzity v Birminghamu) Joan Oller Guzmán při vykopávkách v egyptském přístavu Bereníké. Jde o […]
Land art: Tajemné šifry, nebo vzkazy mimozemšťanům?
Umění není jen to, co najdeme v galeriích. S toto myšlenkou před padesáti lety lidé zamířili tvořit do přírody. Objevilo se tak krajinné umění čili land art. Setkáme se s ním i dnes. Je libo obří malby na trávě, umělé ostrovy, nebo kamenné kruhy v poušti? Obrazce v krajině, silnice nakreslená bílou barvou uprostřed lesa, kameny s obtaženými konturami, suché stromy proměněné […]
Alchymie v Čechách: Vyráběl se ve Zlaté uličce kámen mudrců?
Ve Španělsku stráví Tadeáš Hájek z Hájku 8 let a právě tam, na dvoře Filipa II. Habsburského (1527–1598), prvně přičichne k alchymii. Dozví se, že jde o tajnou staroegyptskou nauku mající kořeny až u boha Thovta. Alchymistická vášeň ho již neopustí. Na dvoře císaře Rudolfa II. (1552–1612) se shromáždí elity své doby – od skvělých […]
Krvavé rituály starého Egypta: Zvonky, které zazvoní po tisíciletích
Ke krvavým kalužím se slétají mouchy. Jeden z kněží se unaveně rozhlédne. Opodál provolává velekněz, na jehož krku se třpytí drahý pektorál, cosi k davům přihlížejících. Slova se slévají v nesrozumitelné mumlání. Další beran. Na tu práci je jich tu hodně, ale ruce už bolestí ani necítí. Takové krveprolití Egypt dlouho neviděl. Vždyť tu mají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz