Domů     U koníčků rodí samci. Někdy jen 5, ale někdy až 1500 mláďat!
U koníčků rodí samci. Někdy jen 5, ale někdy až 1500 mláďat!
16.11.2023

Elegantně se vznášejí vedle sebe, a stejně, jako se my držíme za ruku s vyvoleným protějškem, zapletou ocásky. Tenhle páreček spolu vydrží celý život. Při až devítihodinovém pravidelném namlouvacím tanci se něžně čumáčkují přerostlými rypci.

Pozornému pozorovateli neunikne, že oba umí měnit barvu – a krásně spolu ladí!

Kdo je v tomhle páru koníčků mořských (Hippocampus guttulatus) samec a kdo samička? Jeden z nich je zhruba o dva centimetry větší – a je to samice. Skutečné překvapení pro člověka ale přijde až s koncem námluv.

Tření při romantickém plavání vedle sebe míří ke kladení vajíček. Samička se chopí své úlohy. 2milimetrová vajíčka nebude klást mezi korály nebo pod lístky mořských rostlin, ale do speciálního břišního vaku samečka, kde si ještě 3 až 5 týdnů pobudou.

Koníčci jsou dospělí ve chvíli, kdy měří alespoň 10 centimetrů. Povyrůst ale mohou ještě o dalších 8. Aby se mohl zhostit s plnou vervou své otcovsky-mateřské role, má sameček vpředu velký břišní vak, co kterého se poté vejde plůdek.

A jak často tihle mořští tátové chovají? Za jediné léto i 4krát. Počet mladých se velmi liší, záleží i na druhu koníka, ale v průměru to bývá mezi 300 až 700 mladými. Tím jeho úkol končí.

Ratolesti vyrazí do okolí a rovnou svým roztodivným rypcem nasávají živiny z okolí.

Musí neustále jíst. Nemá totiž žaludek – potrava skrz něj v podstatě protéká. Foto: Pixabay
Musí neustále jíst. Nemá totiž žaludek – potrava skrz něj v podstatě protéká. Foto: Pixabay

Koníčkovské running sushi

Co se dnes maličkým koníkům servíruje? Jako obvykle směs drobných korýšů a planktonu. Koníci jsou sice druhem mořských ryb, ale už na první pohled je jasné, že řada věcí u nich bude fungovat trochu jinak. Jídlo nikdy nekoušou. Nemají totiž zuby.

To by ještě nebylo tak podivné jako to, že jim chybí také žaludek! Zvláštní cesta evolucí je tak dovede k životní náplni, ve které pro neustálé jídlo není čas na nic jiného.

Potrava totiž prosviští trávicím traktem tak rychle, že by koníci bez neustálého přísunu živin nerostli a pomřeli. Jediný koníček tak za den spolyká na 3000 primitivních korýšů jménem žábronožky (Anostraca).

Pokud byste si chtěli představit život koníka v lidském světě, bylo by to jako sednout si na nočník k running sushi a celý den do sebe ládovat jeden kousek za druhým.

Vody rozvíří bleskový žralok

Koníček se zakymácí. Stejně jako ostatní jeho příbuzní tráví dny přichycen ocasem k rostlinám a rypcem filtruje z vody potravu. Poklidné ráno v Atlantiku ale naruší něco pekelně rychlého.

Kolem se právě prohnal rychlostí 70 kilometrů v hodině žralok mako (Isurus oxyrinchus) z čeledi lamnovitých. Pro koníčka jde o rychlost, která je zcela mimo jeho chápání.

A tak, zatímco mako se honosí titulem nejrychlejšího ze žraloků, koníček se může pravděpodobně pochlubit titulem nejpomalejšího zvířete vůbec. Nejraději se nepohybuje vůbec, ale když už, tak průměrnou rychlostí 0,0015 kilometru za hodinu.

Závodit by nemohl. Průměrná rychlost mořského koníčka je pouhých 0,0015 kilometru za hodinu. Foto: Pixabay
Závodit by nemohl. Průměrná rychlost mořského koníčka je pouhých 0,0015 kilometru za hodinu. Foto: Pixabay

Dokonalé mimikry

Na první pohled nepoznáte vůbec nic. V hloubce 10 metrů je nádherný bílo-vínový korál. Až z úplné blízkosti jde poznat, že se mezi ním ukrývá nachlup stejný a dokonale maskovaný koníček droboučký (Hippocampus denise). Koníčci jsou mistři mimiker.

Totéž zvládá hravě třeba i koníček bradavičnatý (Hippocampus bargibanti). Musí totiž nějak vyvážit svou rychlostní indispozici. Dokážou měnit barvy a časem se přizpůsobit okolí tak dokonale, že si je lehce spletete s korálem nebo nějakou rostlinou.

Ostatně, mezi čeledí jehlovitých (Syngnathidae), pod kterou spadají, nejde o nic výjimečného.

Po stopách jehlovitých

Jehlovití sdružují na 300 druhů koníčků, volnoostných mořských ryb, jehel a nádherných řasovníků. Jde o monogamní tvory, u kterých se donášení mladých otcem počítá za standard.

V tatínkově vaku dostává omladina dostatek živin a tvoří se jim skvělá imunita na patogeny. Ostatně, na specifický vývoj měla čeleď času až dost, existuje už od dob oligocénu, tedy přinejmenším 50 000 000 let.

Pamatuje tak třeba začátky vzniku dnešního Středozemního moře a pokles hladiny moří kvůli ochlazení klimatu.

Nové místo, nové výrůstky

Koníčků je nejméně 47 druhů. Když už se rozhodnou svým pozvolným tempem změnit působiště, hlídají si okolí dvojící malých očiček, která se umí pohybovat do stran nezávisle na sobě. Koníček tak zmapuje mnohem větší území.

Kmitá vzpřímený hřbetní ploutví a jeho tělíčko pokryté až 50 kostěnými destičkami se pomalu hýbe vpřed. Za vteřinu udělá 35 pohybů. Kormidluje také maličkými ploutvemi na stranách hlavy. Až si vybere nové místo, bude muset změnit mimikry.

Časem mu dokonce narostou nitkovité brvy, takzvané ciry, které mu pomohou splynout s okolím.

Foto: Pixabay
Související články
Zajímavosti
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Zajímavosti
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Zajímavosti
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
reklama
lifestyle
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat […]
reklama
historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina