Trhání motoru při zrychlování představuje problém, který může indikovat závažnější závady na vozidle. Přečtěte si, jaké jsou nejčastější příčiny a jak tento problém můžete vyřešit.
Zanesené vstřikovače paliva
Jedním z problémů, které stojí za cukáním auta při zrychlování, je znečištění vstřikovačů paliva. Benzín nebo nafta přes vstřikovač proudí málo či naopak moc, případně pod nevhodným tlakem. Nepravidelné dodávání paliva vede ke škubání při jízdě.
Řešením je vyčistit vstřikovač. Profesionální servisní technici mají k dispozici specializované vybavení, jako je ultrazvuková čistička, která dokáže efektivně odstranit usazeniny a nečistoty z vnitřních částí vstřikovačů.
Ucpaný palivový systém
Usazené nečistoty se mohou nacházet i v dalších částech palivového systému a blokovat tak přívod paliva. Nedochází ke správnému míchání vzduchu a paliva, což se negativně projeví při jízdě.
Důležitá je prevence – výměna palivového filtru, pravidelné kontroly motoru a palivového systému.
Špinavé vzduchové filtry
Kromě přívodu paliva je důležitý také přívod vzduchu. Vzduchové filtry chrání motor před nečistotami, po čase se ale mohou zanést a motor proto nedostává dostatek vzduchu pro správné spalování. Proto je důležité filtry pravidelně čistit či vyměnit dle doporučení výrobce.
Cítíte při rozjezdu auta vibrace nebo cukání? Může to znamenat, že máte problém se spojkou. Příčinou může být například chybné nastavení samostavu nebo nerovnoměrné opotřebení spojkového obložení.
Pokud je spojková lamela opotřebovaná, může docházet k jejímu prokluzování. To znamená, že spojka nedokáže pevně přenést výkon z motoru na převodovku.
Tento problém je třeba řešit ihned, protože může způsobit vážnější poškození převodovky a dalších částí pohonu.
Pokud je kloub opotřebovaný, poškozený nebo má nedostatek maziva, nemůže efektivně přenášet výkon z převodovky na kola. To způsobuje vibrace, trhání nebo nepravidelné pohyby při zrychlování.
Většinou je to cítit jako mechanické „škubání“ nebo vibrace z přední části auta, které mohou být výraznější při zrychlování, jízdě do kopce nebo zatáčení (obzvlášť, je-li poškozen vnější kloub).
Opotřebené zapalovací svíčky
Někdy mohou být na vině i staré svíčky, které už neslouží správně. Mohou mít problémy s rychlým zapalováním směsi ve válcích. To pak vede k pomalému nebo nepravidelnému zrychlení.
Řešení je v tomto případě jednoduché a relativně levné – stačí vyměnit zapalovací svíčky. Díky tomu, že je dnes dostupný velký výběr dílů na opravu auta, řada problémů má snadné řešení.
Zablokovaný katalyzátor
Problém může spočívat také v ucpaném katalyzátoru. Pokud je směs paliva a vzduchu příliš bohatá, zanáší katalyzátor a omezuje tak průtok výfukových plynů. To může způsobovat trhání, když přidáváte plyn. Řešením je katalyzátor vyčistit.
Silentblok představuje komponent vyrobený z pružného materiálu, který slouží k tlumení vibrací a nárazů, které způsobuje chod motoru a pohyb karoserie auta během jízdy – zajišťuje správné upevnění motoru v karoserii vozidla.
Pokud jsou silentbloky poškozené, jejich funkce je narušena. I když nejde o přímé „cukání motoru“ ve smyslu nesprávného chodu, vibrace mohou být cítit v kabině vozidla, a to zejména při akceleraci nebo v určitých otáčkách.
Trhání motoru při zrychlování může mít různé příčiny – od jednoduchých a snadno řešitelných problémů až po složitější závady. Díky pravidelné údržbě a kontrolám motoru lze předejít závažnějším starostem.