Skip to content
reklama

Toč se, toč se bílý trpaslíku…

Nejsou to pouze planety, co rotuje ve vesmíru, také hvězdy se točí, a některé z nich se kolem své osy otáčí skutečně zběsilou rychlostí.

K vizualizaci hvězdy v této rychlosti poprvé použil tým University of Warwick vysoce citlivý přístroj HiPERCAM. Foto: Pandreve / Creative Commons / CC-BY-4.0

Je tomu tak třeba v případě bílého trpaslíka, kterého vědci v nedávné době objevili. Jedná se o malou hvězdu, jejíž hustota je vskutku velká. Bílý trpaslík, jenž dokončí úplnou rotaci každých 25 sekund, je podle týmu astronomů nejrychleji rotujícím potvrzeným bílým trpaslíkem.

Studii vedla University of Warwick s University of Sheffield a financovala ji Rada pro vědecké a technologické zařízení (STFC), součást britského výzkumu a inovací, a Leverhulme Trust.

Magnetická vrtule

Odborníci poprvé stanovili periodu rotace hvězdy, což potvrdilo, že jde o extrémně vzácný příklad systému tzv. magnetické vrtule – bílý trpaslík stahuje plynné plazma z blízké doprovodné hvězdy a vrhá ji do vesmíru rychlostí přibližně 3000 kilometrů za sekundu.

Bílý trpaslík je hvězda, která spálila všechno své palivo a shodila své vnější vrstvy a nyní prochází procesem smršťování a ochlazování po miliony let. Rotující bílí trpaslík, pojmenovaný LAMOST J024048.51+195226.

9 – nebo zkráceně J0240+1952 -, má velikost Země, ale předpokládá se, že je nejméně 200 000krát hmotnější. Je součástí dvojhvězdného systému a jeho nesmírná gravitace stahuje materiál z jeho větší doprovodné hvězdy ve formě plazmy.

blank
Ten byl speciálně namontován na největší funkční optický dalekohled na světě, Gran Telescopio Canarias (GTC) v La Palma o průměru 10 metrů, aby zachytil co nejvíce světla. Foto: Jmencisom / Creative Commons / CC-BY-4.0

Rekordman, jemuž není rovno

V minulosti tato plazma padala na rovník bílého trpaslíka vysokou rychlostí a poskytovala energii, která jí dala tuto závratně rychlou rotaci. Dáno do kontextu, jedna rotace planety Země trvá 24 hodin, zatímco ekvivalent na J0240+1952 je pouhých 25 sekund.

To je téměř o 20 % rychlejší než potvrzený bílý trpaslík s nejsrovnatelnější rychlostí otáčení, který dokončí rotaci za něco málo přes 29 sekund. Nicméně v určitém okamžiku své evoluční historie J0240+1952 vyvinulo silné magnetické pole.

Magnetické pole působí jako ochranná bariéra a způsobuje, že většina padajícího plazmatu je odháněna pryč od bílého trpaslíka. Zbytek poteče směrem k magnetickým pólům hvězdy. Shromažďuje se v jasných bodech na povrchu hvězdy a jak se tyto otáčí dovnitř a ven z pohledu, způsobují pulsace ve světle, které astronomové pozorují ze Země, a které pak použili k měření rotace celé hvězdy.

Co ho pohání?

Vedoucí autorka Dr. Ingrid Pelisoli z katedry fyziky University of Warwick uvedla: „Rotace je tak rychlá, že bílý trpaslík musí mít nadprůměrnou hmotnost, jen aby zůstal pohromadě a nebyl roztržen.“ Vlivem gravitačního účinku stahuje materiál ze své doprovodné hvězdy, ale jak se přibližuje k bílému trpaslíkovi, začíná převládat magnetické pole.

Tento typ plynu je vysoce vodivý a díky tomuto procesu získává velkou rychlost, což jej pohání pryč od hvězdy a do vesmíru.

blank
„Tyto druhy studií jsou možné díky jedinečné kombinaci schopnosti rychlého zobrazování HiPERCAM s největší sběrnou oblastí na světě, kterou poskytuje GTC,“ řekl Antonio Cabrera, vedoucí oddělení GTC Science Operations. Foto: Kimse / Creative Commons / PD NASA
Foto: Úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Manžel mi nakonec odpustil!
skutecnepribehy.cz

Manžel mi nakonec odpustil!

Do manželství jsem se hrnula. Stačilo...
Záhady Smaragdového ostrova: Nádherná krajina Irska skrývá temná tajemství!
enigmaplus.cz

Záhady Smaragdového ostrova:...

Díky nádherné přírodě, kde přebývali...
Recepty ze spíže
panidomu.cz

Recepty ze spíže

Někdy je třeba uvařit z pár ingrediencí,...
Mystické Žluticko a Toužimsko: Zámek Valeč
epochanacestach.cz

Mystické Žluticko a...

Kraj živých vod vítá...
Pražanům začíná Maraton s roztroušenou sklerózou
21stoleti.cz

Pražanům začíná Maraton...

Čeká je symbolická trasa z Maratonu do...
Zlatá vesmírná 70. léta: Co jsme vzkázali jiným civilizacím?
enigmaplus.cz

Zlatá vesmírná 70. léta: Co...

Snaha o prokázání mimozemského života má...
Slavnostní paštika se slaninou
tisicereceptu.cz

Slavnostní paštika se slaninou

Ochutnejte drůbeží paštiku se slaninou, červeným...
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz

Klara Rott The Spa v...

Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo...
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz

Rosslynská kaple: Ukrývá...

Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a...
Kuchyňské ostrůvky a jejich možnosti
rezidenceonline.cz

Kuchyňské ostrůvky a jejich...

Kuchyňské ostrůvky jsou již běžnou součástí mnoha...
Je snad herečka Hana Holišová těhotná s přítelem, který je ženatý?
nasehvezdy.cz

Je snad herečka Hana Holišová...

HANA HOLIŠOVÁ (42) si své soukromí...
Chystá velkou pomstu! A co na to Bertramka?
nasehvezdy.cz

Chystá velkou pomstu! A co...

Dominika Gottová (47)...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha