Skip to content
reklama

Toč se, toč se bílý trpaslíku…

Nejsou to pouze planety, co rotuje ve vesmíru, také hvězdy se točí, a některé z nich se kolem své osy otáčí skutečně zběsilou rychlostí.

K vizualizaci hvězdy v této rychlosti poprvé použil tým University of Warwick vysoce citlivý přístroj HiPERCAM. Foto: Pandreve / Creative Commons / CC-BY-4.0

Je tomu tak třeba v případě bílého trpaslíka, kterého vědci v nedávné době objevili. Jedná se o malou hvězdu, jejíž hustota je vskutku velká. Bílý trpaslík, jenž dokončí úplnou rotaci každých 25 sekund, je podle týmu astronomů nejrychleji rotujícím potvrzeným bílým trpaslíkem.

Studii vedla University of Warwick s University of Sheffield a financovala ji Rada pro vědecké a technologické zařízení (STFC), součást britského výzkumu a inovací, a Leverhulme Trust.

Magnetická vrtule

Odborníci poprvé stanovili periodu rotace hvězdy, což potvrdilo, že jde o extrémně vzácný příklad systému tzv. magnetické vrtule – bílý trpaslík stahuje plynné plazma z blízké doprovodné hvězdy a vrhá ji do vesmíru rychlostí přibližně 3000 kilometrů za sekundu.

Bílý trpaslík je hvězda, která spálila všechno své palivo a shodila své vnější vrstvy a nyní prochází procesem smršťování a ochlazování po miliony let. Rotující bílí trpaslík, pojmenovaný LAMOST J024048.51+195226.

9 – nebo zkráceně J0240+1952 -, má velikost Země, ale předpokládá se, že je nejméně 200 000krát hmotnější. Je součástí dvojhvězdného systému a jeho nesmírná gravitace stahuje materiál z jeho větší doprovodné hvězdy ve formě plazmy.

blank
Ten byl speciálně namontován na největší funkční optický dalekohled na světě, Gran Telescopio Canarias (GTC) v La Palma o průměru 10 metrů, aby zachytil co nejvíce světla. Foto: Jmencisom / Creative Commons / CC-BY-4.0

Rekordman, jemuž není rovno

V minulosti tato plazma padala na rovník bílého trpaslíka vysokou rychlostí a poskytovala energii, která jí dala tuto závratně rychlou rotaci. Dáno do kontextu, jedna rotace planety Země trvá 24 hodin, zatímco ekvivalent na J0240+1952 je pouhých 25 sekund.

To je téměř o 20 % rychlejší než potvrzený bílý trpaslík s nejsrovnatelnější rychlostí otáčení, který dokončí rotaci za něco málo přes 29 sekund. Nicméně v určitém okamžiku své evoluční historie J0240+1952 vyvinulo silné magnetické pole.

Magnetické pole působí jako ochranná bariéra a způsobuje, že většina padajícího plazmatu je odháněna pryč od bílého trpaslíka. Zbytek poteče směrem k magnetickým pólům hvězdy. Shromažďuje se v jasných bodech na povrchu hvězdy a jak se tyto otáčí dovnitř a ven z pohledu, způsobují pulsace ve světle, které astronomové pozorují ze Země, a které pak použili k měření rotace celé hvězdy.

Co ho pohání?

Vedoucí autorka Dr. Ingrid Pelisoli z katedry fyziky University of Warwick uvedla: „Rotace je tak rychlá, že bílý trpaslík musí mít nadprůměrnou hmotnost, jen aby zůstal pohromadě a nebyl roztržen.“ Vlivem gravitačního účinku stahuje materiál ze své doprovodné hvězdy, ale jak se přibližuje k bílému trpaslíkovi, začíná převládat magnetické pole.

Tento typ plynu je vysoce vodivý a díky tomuto procesu získává velkou rychlost, což jej pohání pryč od hvězdy a do vesmíru.

blank
„Tyto druhy studií jsou možné díky jedinečné kombinaci schopnosti rychlého zobrazování HiPERCAM s největší sběrnou oblastí na světě, kterou poskytuje GTC,“ řekl Antonio Cabrera, vedoucí oddělení GTC Science Operations. Foto: Kimse / Creative Commons / PD NASA
Foto: Úvodní foto: Pixabay
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Dveře MASTER – co kus to originál
rezidenceonline.cz

Dveře MASTER – co kus to...

Jsou synonymem pro nadčasový minimalistický design, tak...
Cukrovkou trpí každá dvoustá kočka – Nemoc se ale nevyhýbá ani psům
epochalnisvet.cz

Cukrovkou trpí každá dvoustá...

Žízeň, časté močení a ztráta hmotnosti – to jsou...
Kdo je tajným milencem krásné Halouzkové?
nasehvezdy.cz

Kdo je tajným milencem...

Krásná rusovlávska Natálie...
Rigatoni se slaninou
tisicereceptu.cz

Rigatoni se slaninou

Těstoviny se špenátem a slaninou...
Prováděli  římští legionáři na našem území tajné obřady na počest boha Mithry?
enigmaplus.cz

Prováděli římští legionáři na...

Stále další archeologické nálezy na našem území...
Kamarádka má děti s mým manželem
skutecnepribehy.cz

Kamarádka má děti s mým...

Naprostá náhoda odhalila...
Nezvyklý případ slavných lovců duchů: Když manželé Warrenovi pátrali po Bigfootovi
enigmaplus.cz

Nezvyklý případ slavných lovců...

Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak...
Heboučké zachumlání
panidomu.cz

Heboučké zachumlání

Deky, plédy, kožešiny, televizní župany – nic není...
Candy Soap to letos zabalí za vás
iluxus.cz

Candy Soap to letos zabalí...

Česká značka přírodní ručně vyráběné kosmetiky Candy Soap...
Stojí lásce v cestě Třeštíkova manželka?
nasehvezdy.cz

Stojí lásce v cestě...

Svůj vztah s TOMÁŠEM...
Czech Space Week – startuje největší tuzemský festival kosmických aktivit
21stoleti.cz

Czech Space Week – startuje...

Za hranice Česka a ještě dál se...
Chodsko a Domažlicko: Za krásami zřícenin
epochanacestach.cz

Chodsko a Domažlicko: Za...

Kromě hradů, jejichž jména...