Už v dětství ji všichni odepisují, jenže dívka zrádnou tuberkulózu porazí, a dokonce získá dobrou práci. Když ji jako stevardku přidělí na obří loď, má velkou radost. Tehdy netuší, že bude mít čest procházet se po palubách největších plavidel svého druhu. U dvou z nich dokonce uvidí, jak zmizí v temném mořském hrobě!
„Život je jen náhoda, jednou si dole, jednou nahoře,“ zpívá se ve známé české písničce. Otřepaná fráze platí i pro historii, kde není o momenty, kdy nám doslova zůstává rozum stát, nouze.
Zkáza všech plavidel
Kdo: Violet Jessopová
Náhoda: Přežije tři lodní katastrofy
Zdravotní sestra Violet Jessopová (1887-1971) se osudu trochu vysmívá, celkem čtyřikrát uteče hrobníkovi z lopaty. Ve dvou případech ale za to zaplatí její okolí.
Třikrát a dost
Jako nejstarší dítě se od malička stará o své sourozence. Jenže brzy onemocní tuberkulózou a je to s ní nahnuté. Lékaři doporučují zavolat kněze, ale Jessopová se zmátoří. Umírá však její otec, a tak se rodina stěhuje do Anglie.
Tam jednadvacetiletá Jessopová získává práci stevardky na parnících. V roce 1911 kráčí po palubě luxusního Olympicu. Plavidlo, které je v té době největší na světě, vyráží z přístavu Southampton, a pak se to stane!
Srazí se s křižníkem Hawke, nikdo sice není zraněn, ale Olympic musí do doků na rozsáhlou opravu. Už tehdy má být šéfům společnosti White Star Line jasné, že přítomnost ženy je bude stát hodně peněz. Místo toho ji převelí na Titanic.
Tam už jsou následky fatální. Osud lodního monstra zpečetí v dubnu 1912 ledovec, tragédie si vyžádá přes 1500 obětí, Jessopová znovu vyvázne. Potápějící se plavidlo sleduje ze záchranného člunu č.
16. Brázdění po mořích ale na hřebík nepověsí, naopak koná službu na Britannicu. Ten během první světové války slouží jako plovoucí nemocnice. Ani to ale nezabrání tomu, aby v listopadu 1916 najel na německou minu.
Loď zmizí pod vodou během hodiny, společně s ní umírá na 30 lidí. Zajímavostí je, že na Britannicu se nachází kromě Jessopové také další dva přeživší z Titanicu! Zubatá s kosou nakonec nepolapitelnou Jessopovou dostihne skrze srdeční selhání.
Napravená reputace
Kdo: Edwin Thomas Booth
Náhoda: Bratr atentátníka zachrání prezidentova syna
Miluje Shakespearovy hry a jeho divadelní talent obdivují lidé v Americe i Evropě. V učebnicích dějepisu jméno Edwina Thomase Bootha (1833-1893) chybí. Dostává se tam však jeho mladší bratr John Wilkes (1838-1865).
Příhoda z New Jersey
První krůčky na prknech dělá po boku otce už v září 1849. Má před sebou úctyhodnou kariéru, kterou zasvětí Shakespearovi. Inscenaci jeho Hamleta odehraje rovnou stokrát!
Slibně rozjetou kariéru ale rozcupuje bratr John Wilkes, který 14.dubna 1865 spáchá atentát na Abrahama Lincolna (1809-1865). Americký prezident svým zraněním podlehne, a tak se jméno Booth stává nežádoucí. Jenže Edwin má v rukávu neuvěřitelnou příhodu.
Pár měsíců před atentátem projíždí skrz New Jersey. Jeho vlak zastaví na nádraží a nahrnou se k němu lidé, kteří si chtějí koupit lístky. Souprava se pohne a jeden ze zájemců málem končí pod koly.
Edwin zachová chladnou hlavu a čapne ho za límec, tím mu zachrání život. „Okamžitě jsem ho poznal a poděkoval mu,“ svěří se až v roce 1909 Robert Todd Lincoln (1843-1926), prezidentův syn!
Slavný herec mezitím stihne založit divadlo, zbankrotovat, znovu zbohatnout a v poklidu umřít.
Přesně vymezený čas
Kdo: Mark Twain
Náhoda: Narodí se a umírá s Halleyovou kometou
Kometa často oznamuje, že se narodil velikán a v případě spisovatele Marka Twaina (1835-1910) to platí i opačně. Halleyova kometa zemi totiž navštíví i ve chvíli jeho smrti!
Finančně negramotný spisovatel
Jen dva týdny poté, co se vesmírné těleso přiblíží k naší planete, vykoukne na svět budoucí literát. Jako dvanáctiletý musí opustit školu a hned se zapojí do pracovního procesu, kouká pod ruce tiskařským mistrům. Osmělí se a píše první články.
Jenže novinařina není vysněným povoláním, láká ho řeka Mississippi, kterou touží brázdit jako kapitán. Tři roky po získání licence ale Spojené státy postihuje občanská válka.
Twain tak znovu sedí na židli v redakci, kde mimo jiné zpracovává různé povídky, jež se dějí na americkém západě. Nakonec skloubí cestování a psaní – vydává reportáže ze všech koutů světa!
Peníze se jen hrnou, jenže literát investuje do neúspěšných podniků, a tak se brzo ocitá v červených číslech. Z mínusu mu pomůže až světové přednáškové turné. Autor Dobrodružství Toma Sawyera a Huckleberryho Finna však dostává ránu z jiné strany.
Umírá mu manželka, dvě dcery a blízký přítel.
„ Přišel jsem s Halleyovou kometou, ta se znova objeví příští rok, a tak předpokládám, že s ní zase odejdu,“ prohlásí osudem zkroušený Twain v roce 1809. Trefí se skoro přesně, protože umírá den po přiblížení komety k zemi!