Domů     Tichá smrt z rukou ošetřovatele: Řádění nemocničního bratra šokovalo svět
Tichá smrt z rukou ošetřovatele: Řádění nemocničního bratra šokovalo svět
15.12.2023

Nikde nikdo. Jsou tu sami. Jen on a muž v bezvědomí. To půjde. Stejně snadno jako tolikrát předtím. Nabere do injekce smrtící látku. Nakloní se nad přístroje, které drží pacienta při životě. „Co to děláte?“ ozve se za ním hlas vyděšeného kolegy. Vypadá takhle jeho konec?

Na břehu Severního moře v Dolním Sasku leží německé přístavní město Wilhelmshaven. Většinou neplní přední stránky novin ani hlavní televizní relace. Změní se to až začátkem 21. století.

Tehdy se totiž nejen řadoví Němci, ale i lidé po celém světě dozvědí, že právě tady se v roce 1976 narodil Niels Högel. Obtloustlý tichý muž, který si postupně vydobude přízvisko, na které může být jen stěží pyšný. Jedná se o nejhoršího sériového vraha v poválečné historii jeho země.

Jak už to tak bývá, Niels nevykazoval žádné odchylky od zcela normálního chování. Alespo%n ne na první pohled. FOTO: Getty Images
Jak už to tak bývá, Niels nevykazoval žádné odchylky od zcela normálního chování. Alespo%n ne na první pohled. FOTO: Getty Images

Bude z něj fotbalista?

Jako dítě školou povinné se nijak neliší od svých vrstevníků. Známky má minimálně obstojné a po vyučování se s dalšími kluky nejraději honí za fotbalovým balonem. Jeho matka se živí jako právní asistentka, ale on se vydá ve šlépějích svého otce a babičky.

Oba pracují v nemocnici na pozici zdravotní sestry, respektive zdravotního bratra. Jako čerstvý třicátník absolvuje Niels podobné školení jako oni. I on chce pomáhat nemocným lidem. Minimálně to tak vypadá.

To už mě chytili?

Od roku 1999 pracuje na kardiochirurgické jednotce intenzivní péče v severoněmeckém Oldenburgu. Vzhledem ke své fyzické konstituci musí mít v rukou slušnou sílu, a i proto kolegové jeho zápal oceňují.

Na tvářích jim však postupně přibývají další a další vrásky. Aniž by si to totiž dokázali nějak rozumně vysvětlit, znatelně narůstá počet lidí, kteří pobyt na jejich klinice nepřežijí.

V srpnu 2001 kvůli tomu uspořádají rozsáhlou konferenci, kde se chtějí poradit, co s tím mohou udělat. Účastní se jí i Niels. Raději se moc neprojevuje. Má neodbytný pocit, že se ve skutečnosti jedná pouze o zástěrku s cílem dostat se mu na kobylku.

Lékař raději rezignuje

Nic takového se nestane. Psychicky zdeptaný Högel stráví následující tři týdny na nemocenské. Za těchto 21 dní zemřou v Oldenburgu pouze dva pacienti, tedy mnohonásobně méně, než se v poslední době stalo smutným zvykem.

Odpovědné osoby si začínají dávat jednotlivé indicie dohromady. Jejich pochybnosti se však prozatím odrazí pouze v tom, že Nielse přesunou na anesteziologické oddělení. Ošetřující lékaři z něj nadále nemají dobrý pocit.

Tím spíš, že počet úmrtí začne opět razantně narůstat. Jeden z nich kvůli tomu musí rezignovat. Vypadá to, že větev co nevidět praskne i pod Högelem.

Jeho revírem byla nemocnice, jeho tempo bylo vražedné. Vždycky když tam Niels nebyl, úmrtí najednou nápadně ubylo. FOTO: pxfuel
Jeho revírem byla nemocnice, jeho tempo bylo vražedné. Vždycky když tam Niels nebyl, úmrtí najednou nápadně ubylo. FOTO: pxfuel

Práci si vždycky najde

On ale rozhodně není hloupý a zavčas mu to dojde. Sám se proto rozhodne z Oldenburgu odejít. V kapse si nese posudek, podle něhož se jedná o bezproblémového, pilného, ochotného a spolehlivého zdravotního bratra.

O podobnou pozici není mezi zdravotníky převeliký zájem, takže Niels brzy najde další možnost uplatnění. Nemusí se ani stěhovat příliš daleko. Jeho novým zaměstnavatelem se v prosinci 2002 stane klinika v Delmenhorstu, ležícím rovněž v Dolním Sasku.

Také zde začnou zanedlouho ve velkém umírat lidé, kteří by před sebou měli mít ještě mnoho let života.

Zrůda otcem dítěte

Osudnou se převážně postarším pacientům stávají překotné srdeční arytmie nebo fatální pokles krevního tlaku. Čím dál víc Högelových kolegů má o viníkovi nezvyklé situace jasno. Pokud to je jen trochu možné, postupně se od něj distancují.

Navenek to přitom může vypadat, že Niels prožívá jedno z nejhezčích období svého života. V roce 2004 se ožení a stane se otcem malé holčičky.

Porod dítěte se neobejde bez komplikací, ale „zkušeného zdravotníka“ nejvíce ze všeho trápí, že nemůže být přímo u toho. Posedlost účastnit se podobně vyhrocených situací dostoupá vrcholu.

Ampule je nechají v klidu

Nadřízeným vydrží nevšímavost k podezřelým okolnostem o něco déle než přímým spolupracovníkům. Nijak zvlášť s nimi nepohne ani objev čtyř prázdných ampulí kontroverzního a velice silného léku Gilurytmal, jenž nemá na daném oddělení co dělat.

Můžeme se pouze dohadovat, jak dlouhá by série podobných přehmatů nakonec byla, kdyby nenastala událost z 22. června 2005. Tehdy Högela přistihnou na jednotce intenzivní péče právě ve chvíli, kdy úmyslně manipuluje s injekčním zařízením jednoho pacienta – aplikuje mu do něj právě Gilurytmal.

„Vražedná zbraň“ mohla být odhalena mnohem dříve, kdyby byli kolegové z nemocnice více všímaví. FOTO: pxfuel

Ještě děsivější čísla

Než se vedení delmenhorstské nemocnice konečně rozhoupe, podaří se Nielsovi zavraždit minimálně ještě jednoho bezmocného člověka. Opět to jsou až níže postavení zaměstnanci kliniky, kteří to nevydrží a nezávisle na sobě se začnou obracet na policii.

Kriminalisté se rozhodnou okamžitě jednat. Původní podezření byla už tak velice závažná. Realita je mnohem horší. Vyšetřování prokáže, že za dobu Högelova nového pracovního poměru se počet úmrtí minimálně zdvojnásobil.

A co víc, celkem 73 procent z nich se mezi lety 2003 a 2005 odehrálo v době, kdy měl službu nebo byl prokazatelně v areálu nemocnice přítomný.

Napoprvé jen pět let

Kauza, která dříve nebo později obletí celý svět, tím však svým způsobem teprve začíná.

Zmíněný – téměř zázrakem nedokonaný – pokus o vraždu z poloviny roku 2005 potrestá oldenburský zemský soud v prosinci 2003 pěti lety odnětí svobody a stejně dlouhým zákazem pracovat ve zdravotnictví.

Z dnešního pohledu se jedná o postih nepochopitelně mírný, ale nemá být všem dnům konec.

Niels se na lavici obžalovaných znovu posadí v červnu 2008. Tentokrát odsud odchází s „poukázkou“ na dalších sedm a půl roku za katrem a jistotou, že ke své profesi už se nikdy nevrátí.

Vrah byl nakonec odhalen a s ním i jeho motiv, který pro mnoho lidí zůstává nepochopitelný. FOTO: Getty Images
Vrah byl nakonec odhalen a s ním i jeho motiv, který pro mnoho lidí zůstává nepochopitelný. FOTO: Getty Images

Zpopelnění mají smůlu

Stále jsme však svým způsobem teprve na začátku. Než se kriminalistům podaří nashromáždit dostatečné množství důkazů, léta plynou.

Situaci jim mimo jiné komplikuje nutnost exhumace desítek, možná dokonce stovek pohřbených těl a jejich následné prozkoumání patology a dalšími odborníky. Nehledě na to, že minimálně stovka Högelových potenciálních obětí byla po smrti zpopelněna.

Skutečná příčina jejich smrti proto dost možná nikdy nebude odhalena. Pozůstalým houfně zbývají pouze oči pro pláč.

Tři stovky mrtvol

Zavalitý muž, který nedokázal odolat pokušení rozhodovat o životě a smrti bezbranných lidí a má tohle všechno na svědomí, mezitím navštěvuje různá soudní líčení znovu a znovu. Už v září 2014 se přizná k celkem 30 mordům.

Podle jeho vlastních slov ho více než cokoli jiného naplňoval pocit vlastní důležitosti, nezřídka i počátečního obdivu jeho kolegů. Celkový počet jeho obětí se prozatím oficiálně zastavil na čísle 85, ale téměř určitě jich bylo výrazně více.

Obvinění nebo obžalobě koneckonců zabiják čelil nebo stále čelí v minimálně 332 případech. Dosud poslední verdikt potvrdí soudy 11. září 2020. Je jím další doživotí.

Foto: viz popisky, úvodní fotografie: pxfuel
Související články
Svět zločinu
Heparinový vrah poslal na onen svět sedm pacientů!
Pacient v bezvědomí tiše oddechuje. Nevnímá, že k němu právě přišel zdravotník a do kapačky mu cosi píchl. Je to heparin, snižující srážlivost krve. Brzy nato je na oddělení poplach. Muž silně krvácí. To už ale vrah leží doma s nohama na gauči.  Jen málokdo v České republice nezná jméno Petr Zelenka. Pokud si někdo […]
Svět zločinu
Charles Manson: Psychopatický vůdce sekty
Charles Manson byl charismatický, ale psychopatický vůdce sekty „Rodina“, která v 60. letech 20. století terorizovala Kalifornii. Manson byl zodpovědný za vraždu Sharon Tate a dalších devíti lidí a jeho zločiny dodnes šokují a fascinují svět. Mansonův život Charles Manson se narodil v roce 1934 v Cincinnati ve státě Ohio. Jeho matka byla prostitutka a […]
Svět zločinu
Pedofil Marc Dutroux: Osamělý muž toužil po náklonnosti dětí
Odhalení belgického pedofila, únosce a vraha Marka Dutrouxe patřilo ve své době k největším šokům v Evropě. Jeho případ je nejen odpudivým příběhem brutálního násilí, ale odhaluje i mnoho pochybení při vyšetřování. Belgický chlapec Marc Dutroux má od narození všechny podmínky k tomu, aby z něj vyrostl slušný člověk. Pochází z učitelské rodiny, kam se […]
Svět zločinu
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
Psychopat Wolfgang Priklopil ji unesl, když jí bylo pouhých deset let. Roky ji držel v temné kobce, bil ji a znásilňoval. Nataschu se mu přesto úplně zlomit nepodařilo a ona od něj po osmi a půl letech utekla. Co prožívala v domě svého únosce?  Je krátce po sedmé hodině ráno 2. března 1998 a desetiletá Natascha Kampuschová […]
reklama
věda a technika
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se […]
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet […]
Kopřiva: Otravný plevel? Ne, úžasná rostlina!
Kopřivám se vyhýbáme z logických důvodů: nestojíme totiž o popálení. Zahrádkáři jim nemohou přijít na jméno, když se rozmůžou na zahrádce. A tak by se dalo pokračovat. Jenomže kopřivy mají co nabídnout. Využití nacházejí v kosmetice i farmacii a dokonce se uplatní také v kuchyni. Podle staré moudrosti má každé popálení kopřivou přinést odolnost vůči […]
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
reklama
záhady a tajemství
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Uvařte si měkoučké karamely
panidomu.cz
Uvařte si měkoučké karamely
Nebudou se lepit na zuby a postup je velmi snadný díky jednoduchému fíglu. Nebudete potřebovat nic než běžný bílý cukr a trochu smetany. I tajná ingredience, která zaručí měkkost bonbonů, je běžná – jde o obyčejnou jedlou sodu. Tak pojďme na to! Do vyššího hrnce dejte 250 g bílého cukru a 50 ml vody. S
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,