Domů     Texaský masakr puškou a brokovnicí
Texaský masakr puškou a brokovnicí
19.10.2022

Charles Whitman pokračuje v běsnění. Plážový záchranář Paul Sonntag se skrývá před palbou. Vedle něj klečí jeho 18letá snoubenka Claudia Ruttová. Muž opatrně vyhlédne. „Vidím ho, je na věži!“ vykřikne. V příští chvíli padne mrtvý k zemi.

Claudia se k němu vrhne. Odstřelovač ji zasáhne do břicha. Jsme v americkém Austinu, v srpnu 1966.

Černobílá fotografie zachycuje malého chlapce s plavými vlasy. Byla by to obyčejná fotografie, kdyby hoch nedržel v každé ruce pušku. A kdyby v srpnu 1996 nepovraždil v americkém městě Austin 16 lidí, mezi nimi i vlastní manželku a matku.

Zázračné dítko

Charles Whitman (1941–1966), nejstarší ze tří bratrů, odmalička všechny omračuje svým nadáním. Z inteligenčních testů vychází s nadprůměrnými výsledky. Je znamenitý pianista. Má skvělý prospěch. Snaží se ze všech sil.

Ví, že ho otec za každý přešlap tvrdě potrestá. O fyzické i duševní násilí není v rodině Whitmanových nouze.

Ze střední školy do zeleného

Střední školu Charles ukončí jako jeden z deseti nejúspěšnějších studentů v ročníku. Následná oslava není otci po chuti. Nad ránem opilého syna zbije a shodí ho do bazénu, kde se Charles málem utopí. Následujícího rána mladík sedá do vlaku.

Navzdory otcovým výhrůžkám míří na vojenskou základnu amerického námořnictva Parris Island v Jižní Karolíně. Během výcviku exceluje především při střelbě na pohyblivý terč. Získá 215 bodů z 250 možných a je vyznamenán jakožto nejlepší střelec svého turnusu. S pomocí armády je přijat ke studiu na Texaskou univerzitu v Austinu.

Whitmanova svatba s Kathy FOTO: Imgur / Creative Commons / volné dílo
Whitmanova svatba s Kathy FOTO: Imgur / Creative Commons / volné dílo

Pád nadějného střelce

Ani mladému manželství 18letého Charlese a studentky pedagogické fakulty Kathy Leissnerové z texaského městečka Needville Whitmanův otec nepřeje. Mladí se přesto v květnu 1959 vezmou.

Zatímco dívka spěje k promoci, s prospěchem jejího manžela to jde z kopce. Whitmana tak čeká kariéra řadového mariňáka. Ambiciózní Charles se s tím těžce smiřuje.

Rozvod, nebo rozklad?

Mladíkovi rodiče v roce 1966 procházejí komplikovaným rozvodem. Charles se jako nejstarší ze synů ujme matky a odvážně čelí otcovým výhrůžkám. „Rodiče se rozvádějí.

Mám deprese, zdá se mi o tom, že střílím po jiných lidech,“ přizná se Charles ještě v době studia psychiatrovi Maurici Deanovi Heatlymu. Ten předepíše Charlesovi antidepresiva a dál mu nevěnuje pozornost.

Problémy vstupují i do Whitmanova manželství. Kathy není ochotná tolerovat jeho násilnické nálady. Charlese také často trápí strašné bolesti hlavy. „Měl bych být rozumný muž, ale jsem obětí řady neracionálních myšlenek.

Bojím se, že mě mé násilnické impulzy ovládnou,“ zapisuje si Whitman 31. července 1966. Nemýlí se.

Smrt s pachutí výstřelů

Je hluboká noc 1. srpna 1966. Whitmanova matka spí. Neslyší syna, který podle všeho použije zahradní hadici a s její pomocí ji uškrtí. „Cítím se strašně,“ napíše Whitman do dopisu na rozloučenou. O dvě hodiny později ubodá manželku pěti ranami do hrudníku.

„Šlo mi hlavně o to, aby se nemusely vyrovnávat s tím, co spáchám, chtěl jsem je chránit před nenávistí okolí,“ komentuje to vrah. Hodlá totiž ve vraždění pokračovat.

Věž univerzity v Austinu poskytovala daleký dostřel. FOTO: Larry D. Moore / Creative Commons / CC BY 4.0
Věž univerzity v Austinu poskytovala daleký dostřel. FOTO: Larry D. Moore / Creative Commons / CC BY 4.0

Whitmanův zbrojní arzenál

Výzbroj, kterou má k dispozici, by stačila k likvidaci větší vesnice. Puška M1 a lovecká puška Remington s optickým zaměřovačem jsou určeny k dálkové střelbě.

K boji na malou vzdálenost si zabiják připraví brokovnici Sears se zkrácenou hlavní, revolver Magnum a dvě pistole. Nechybí nože, mačety a dokonce ani kladivo.

Počet nábojů přesahuje 800. Během dopoledne všechno Whitman v dodávce odveze před vyhlídkovou věž Texaské univerzity. Recepční Ednu Twonsleyovou usmrtí pažbou, když se k němu obrátí zády.

Vezměte nohy na ramena!

Studenti Don Walden a Cheryl Bottsová potkají Whitmana na recepci. Zabiják je zdvořile pozdraví. Nastoupí do výtahu. Rodina Goabourová, na kterou narazí o několik minut později, už tolik štěstí mít nebude.

Mary Gabourovou a její dva syny Michaela a Marka vrah zlikviduje brokovnicí. Stejný osud potká i rodinnou přítelkyni Marguerite Lamportovou, jejíž manžel se s křikem dá na útěk.

Otec chlapců následuje jeho příkladu. Díky tomu oba muži přežijí.

Pach potu a smrti

Teplota přesahuje tropických 30 stupňů Celsia. Whitman zablokuje vstup na věž vozíkem, na kterém nahoru přivezl svůj arzenál. Skryje se nedaleko věžních hodin. Jeho útok potrvá přes 90 minut. Většinu obětí zasáhne loveckou puškou.

Bude jich přes 40. Dělí ho od nich často i více než 400 metrů. V ulicích pod ním vypukne panika. Mladí snoubenci Paul SontntagClaudia Rutová se ukryjí na nedaleké Quadalupe Street. Paula zasáhne střela do hlavy.

Claudia se nechce od přítele ani hnout – vrah ji dostane dalším projektilem. 18letou studentku Claire Wilsonovou v pokročilém stupni těhotenství zasáhne Whitman do břicha. Žena přežije, ale její dítě a snoubenec tolik štěstí nemají.

Whitmanovo vražedné vybavení FOTO: Victor9876 / Creative Commons / CC BY 3.0 us
Whitmanovo vražedné vybavení FOTO: Victor9876 / Creative Commons / CC BY 3.0 us

Sem určitě nedostřelí!

Obětí přibývá. Ne všichni obyvatelé Austinu utíkají. Z více než 90metrové hlubiny pod Whitmanem se začnou ozývat první výstřely. Nejde jen o policejní zbraně, ale také o střelbu civilistů. Kulky z pistolí se bezmocně odrážejí od betonového zábradlí.

Ztěžují však Whitmanovi míření. „Takhle daleko nemůže dostřelit,“ prohlásí 29letý elektrikář Roy Schmidt. Opustí úkryt a vydá se pustou ulicí. Whitman ho zabije příští kulkou.

Čas na odplatu

K věži míří několik policejních týmů. Jako první se nahoru dostane Ramiro Martinez. Doprovází ho ozbrojený civilista Allen Crum. Martinez vykopne dveře. Zahlédnou střelce, jak se přemisťuje na výhodnější palebnou pozici.

Crum po něm bez váhání vypálí ze své pistole. Netrefí. Z druhé strany se vynoří Martinez. Zasáhne Whitmana dvěma výstřely, do trupu a do hlavy. Pitva ukáže, že výstřelem znetvořená hlava vraha ukrývá tajemství.

Malý nádor na mozku, a to v přesně v místě, které je zodpovědné za kontrolu emocí, zejména hněvu. Zabiják trpěl zhoubnou formou rakoviny. Zbývalo mu jen několik měsíců života.

Foto: University of Texas / Creative Commons / volné dílo, Victor9876 / Creative Commons / CC BY 3.0 us, Imgur / Creative Commons / volné dílo, Larry D. Moore / Creative Commons / CC BY 4.0
reklama
Související články
Svět zločinu
Padělatel Elmyr de Hory: Baron z Hollywoodu si vezme život, než aby riskoval ostudu
Sotva dvacetiletý Elmyr de Hory, absolvent mnichovské Akademie Heimann, se v Paříži stává žákem slavného francouzského malíře Fernanda Légera (1881–1955). Vyniká úžasným šarmem a díky tomu se seznámí snad s každým umělcem, který se ve zdejší čtvrti bohémů objevil. Nit úspěchu ale přetrhává 2. světová válka. Protože je židovského původu, skončí v koncentračním táboře. V roce 1945 se opět […]
Svět zločinu
Přepadení v Paříži: Dámy si jdou pro šperky
Jeden zůstává stát u výlohy, vytáhne zbraň a neklidně se rozhlíží kolem. Dva lupiči si natahují dámské paruky a s vytaženými zbraněmi vtrhnou do luxusního klenotnictví. Všechny přítomné natlačí ke zdi a zdá se, že zaměstnance znají jménem, aby je jeden hlídal a druhý do připravených tašek naházel šperky a hodinky. Po jejich útěku na […]
Svět zločinu
Chcete být podvodníkem?
Britský major Charles Ingram má za sebou zářivou armádní kariéru včetně účasti v mezinárodní misi OSN v Bosně. Do dějin ovšem nevstoupí jako vojevůdce nebo frontový hrdina. Jeho boj se bude odehrávat v televizním studiu. Charles Ingram je bezesporu soutěživý typ. A tak když nabývá na popularitě televizní soutěž Chcete být milionářem?, nechce zůstat stranou. Tím spíš, že […]
Svět zločinu
Podvodníci, kteří se vydávají za jiné osoby
Někteří se skrývají, aby se zbavili obvinění z horšího druhu zločinu. Jiný se vydává za příslušníka panovnického rodu. Někdo proniká do blízkosti slavných osobností, aby se cítil spokojený. Vítejte ve světě zlodějů identit. Adresář slavných obětí David Hampton (viz úvodní foto) přichází na svět do amerického Buffala roku 1964. Jednou se s kamarádem vydávají za […]
reklama
lifestyle
Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?
Kouření škodí zdraví, to je fakt. Jenže zbavit se závislosti není snadné. Když se to ale někomu přeci jen podaří, jeho tělo se mu za to odvděčí. Některé zdravotní benefity se projeví téměř okamžitě, jiné až po letech, ale rozhodně stojí za to.     „První změnou, ke které může dojít už během několika hodin […]
Bylinky pro zdraví: Hřejivá a léčivá síla pro zimní dny
Káva, nebo čaj? Věčné dilema. Jsou tací, kteří si bez tmavého voňavého moku nedokážou představit ráno, jiní dávají naopak přednost bylinkám. A dělají dobře. Ze zdravotního hlediska může totiž čajům konkurovat jen málokterý nápoj. Ne nadarmo se veškeré neduhy už odedávna léčily pomocí bylinek… Historie čaje je skutečně dlouhá a poutavá. Věrohodné prameny a dokumenty, […]
Střevní bakterie ovlivňují i sexuální život
Střevní mikroflóra dokáže ovlivňovat zdraví člověka na různých úrovních. Je klíčová pro naši imunitu a pozitivně ovlivňuje i trávení. Podle mnoha studií z poslední doby má velký vliv také na sexuální život. Jak k tomu dochází?   V lidských střevech se nachází 10 až 100 bilionů bakterií, přičemž buněk lidského těla je kolem deseti bilionů. To znamená, že […]
Nebezpečné tloustnutí: Epidemie obezity trápí nejen Česko
Více než miliarda lidí na celém světě dnes trpí obezitou, z toho 650 milionů dospělých, 340 milionů dospívajících a 39 milionů dětí. Je důsledkem nezdravých stravovacích návyků, omezené fyzické aktivity, sedavého zaměstnání a digitalizace. Ročně má na svědomí 1,2 milionu mrtvých. Dá se s epidemií obezity vůbec bojovat? O obezitě hovoříme tehdy, když index tělesné hmotnosti BMI […]
reklama
historie
Slazení v historii: Evropu zaplavil levný americký cukr
Zastánci zdravé výživy ho prudce odsuzují. Přehánět byste to s ním rozhodně neměli. Odkdy se u nás začalo sladit cukrem. Jaká sladidla se používala předtím? A odkdy známe řepný cukr? Mezi nejstarší sladidla u nás patřil med, ovoce, ale třeba i šťáva z mízy stromů či sušená řepa nebo mrkev, jež se také vyznačují sladkou chutí. „Ve […]
Napoleona I. Bonaparta se bál i papež
První konzul Francie Napoleon Bonaparte se bojí o svůj život. 18. května 1804 proto přiměje senát, aby ho jmenoval císařem. Dědičným následnictvím trůnu chce zmařit pokusy případných atentátníků. Pozice Napoleon Bonaparte (1769–1821) tehdy není nijak silná, a to ani ve vlastní rodině. Matka Letizia (1750–1836) se na syna naštve. Vadí jí, že z rodiny vylučuje své […]
Rudolf Habsburský donutil Přemysla Otakara II., aby se vzdal Chebska
Sňatkem s mnohem starší Markétou spadlo v roce 1252 budoucího českému králi Přemyslu Otakarovi II. do klína babenberské dědictví – Rakousy. Po smrti svého otce Václava I. (1205–1253) se ale králi Přemysl Otakar II. (kolem r. 1233–1278) kvůli rakouským zemím utká s uherským králem Bélou IV. (1206–1270). Drancování území zastaví až papež Inocenc IV. (asi 1195–1254) a […]
Rakousko postavil na nohy z bankrotu Vídeňský kongres
Za Marie Terezie prý habsburská říše zažila obrovskou inflaci. Došlo dokonce ke státnímu bankrotu. Papírové bankovky se u nás poprvé objevují v roce 1762 za vlády rakouské panovnice Marie Terezie. Ta provádí reformu celého peněžního systému, jejíž součástí se stává také vydání tzv. bankocetlí. Rakouská panovnice Marie Terezie (1717–1780) zavádí takzvané bankocetle. Nové papírové bankovky vydává […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Péči o muže jsem nezvládla
skutecnepribehy.cz
Péči o muže jsem nezvládla
Vláďa byl vždy veselý chlapík. Hodně sportoval, takže nikdy by mě nenapadlo, že bude nemohoucí. Stačil ale banální úraz. Můj muž dělal spoustu nebezpečných sportů. Lezl po skalách, závodil. A nakonec se mu stal osudným žebřík. Byl úplně jiný Spadl na záda. I když se mohl hýbat, po letech se zjistilo, že páteř utrpěla zranění, která ji
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Šlechtici modrou krev nemají, někteří živočichové ano!
21stoleti.cz
Šlechtici modrou krev nemají, někteří živočichové ano!
Když se hovoří o modré krvi, mluví se zpravidla o krvi šlechtické. Tento historický mýtus je už dnes naštěstí překonaný. Přesto se v přírodě najdou živočichové, kteří modrou krev skutečně mají, a dále
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
epochanacestach.cz
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
Jihočeské rybníky jsou pojmem, který asi zná každý turista. Na některou ze zdejších vodních plopch narazíme takřka na každíém krokuj, Některé z rybníků mají ale delší historii a zaslouží si etaké výjimečnou pozornost. Třeba ten, který ve svém názvu zahrnuje celý Svět. Kariéra naší rybníkářské legendy Jakuba Krčína z Jelčan začala nenápadně. Do školy chodil v Kolíně, tedy
Plnil starobylý italský klášter tajnou funkci? A nenašel snad proto dodnes duch první abatyše klid?
enigmaplus.cz
Plnil starobylý italský klášter tajnou funkci? A nenašel snad proto dodnes duch první abatyše klid?
Městečko Cairate najdeme v Itálii v provincii Vares. Původně zde v 1. století našeho letopočtu stála římská vila. V 6. století se toto místo mění na lombardskou vojenskou pevnost a poté středověkou ve
Tajný vztah s kolegou?
nasehvezdy.cz
Tajný vztah s kolegou?
Soukromí si střeží a povídá se, že Markéta Stehlíková (39) k tomu má pádný důvod. Proslýchá se totiž, že randí s pohledným kolegou. V seriálu Ulice jsou manželé a právě během natáčení mezi nimi měl
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
panidomu.cz
Zelenina za syrova? Tyhle druhy rozhodně ne!
V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle. Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u
Fantastické Moby Dick od Hanhart jsou zpět
iluxus.cz
Fantastické Moby Dick od Hanhart jsou zpět
Nádherná edice chronografů inspirovaná minulostí se opět hlásí o slovo. Německá značka, která se koncentruje na tvorbu pilotních hodinek, vzkřísila své legendární hodinky 417 ES Moby Dick, které si v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Létající pevnost přistála jako letadlo duchů: Posádka chyběla!
enigmaplus.cz
Létající pevnost přistála jako letadlo duchů: Posádka chyběla!
Bombardéru B-17, který se v listopadu 1944 poblíž belgického Kortenbergu připravoval na nouzové přistání, si ještě ve vzduchu všimli vojáci zde dislokované protiletecké jednotky britské RAF. Letounu s