Skip to content
reklama
reklama blank

Tetování lidskou kostí

blank

Archeologům se podařilo najít části nejstarších tetovacích nástrojů, zajímavostí je, že byly vyrobeny z lidských kostí. Artefakty pochází z ostrova Tonga v Tichém oceánu.

Vědci z univerzity v australské Canbeře se zabývali analýzou čtyř kostěných hřebínků, které sloužily domorodcům k procesu tetování. Pro zjištění stáří nástrojů nalezených již v roce 1963 použili nyní odborníci radiokarbonovou metodu, jež ukázala, že se jedná o výrobek starý více než 2700 let.

Navíc se jim podařilo zjistit, že dva hřebínky jsou vyrobeny z ptačích a dva z lidských kostí.

Tonga je království skládající se z celkem 177 ostrovů, přičemž 36 z nich je obyvatelných, nachází se v jižní části Tichého oceánu. Hřebeny používané k tetování, které nyní zkoumají badatelé, byly nalezeny na největším z tamních ostrovů s rozlohou kolem 250 kilometrů čtverečních – Tongatapu.

Zde zároveň leží hlavní město Tongy Nuku’alofa.

blank
Pro obyvatele tichomořských ostrovů tetování vždy mělo a dosud má především kulturní a sociální význam.

Spoluautorka studie o stáří artefaktů Michelle Langleyová řekla: „V této době nežili na ostrově žádní jiní dostatečně velicí savci a lidské kosti byly oblíbeným materiálem pro výrobu tetovacích hřebínků.

“ Další ze skupiny archeologů, Geoffrey Clark, se vyjádřil k samotnému tetování v časovém období, ze kterého pocházejí nástroje. Podle něj bylo tetování považováno za způsob, jak se spojit se zemřelými předky.

Hřebeny určené k tetování byly jednoduché čepele vyrobené z naostřených kostí, ty byly nořeny do inkoustu a následně vtlačovány do lidské kůže, je to typický způsob zdobení obyvatel Oceánie. Oproti dnešním technikám byla dřívější tvorba tetování mnohem bolestivější.

blank
Hlavní město Nuku’alofa souostroví Tonga se nachází na ostrově Tongatapu.

Samotný výraz pro tetování pochází původně z polynéského slova „tatau“ a v oblasti, kde byly nalezeny tetovací nástroje – tedy v Tichém oceánu -, se upravovala kůže technikou, která se zachovala do dnešní doby a za posledních několik tisíc let se prakticky nezměnila.

Stále se využívají tetovací hřebínky ne nepodobné těm, které archeologové nalezli, a dřevěná palička, kterou se do hřebínku buší a co způsobuje vpravování tetovací barvy pod kůži.

Foto: bgr.com, ding.com, wikipedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články