Skip to content
reklama

Tenisová šampionka popularitou trumfla Janu z Arku

Hráč rozčileně mrští míčkem o zem, až se odrazí od země. Taková ostuda! Nechat se porazit od ženské. A to si myslel, že patří v Paříži k nejlepším. Když ale vychladne jeho vztek, férově uzná, že Margot opravdu hrála lépe než on.

Zbožnost jde stranou. „To je smůla,“ odfrkne nespokojeně muž v kutně, když se marně snaží doběhnout a odpálit letící sáček. Dopadl na zem zhruba metr před ním. Francouzští mniši už v 11. století ostošest holýma rukama odpalují pytle naplněné korkem.

Hrají Jeu de Paume (hra dlaněmi), sport považovaný za předchůdce dnešního tenisu. Klášterní ambity propůjčí jméno kurtům a na nich se s touhle zábavou seznámí mladí šlechtici vychovávaní ve zdejších celách.

Přinesou si ji s sebou domů a na univerzity, které tak stanou další líhní hráčů. Pytle brzy nahradí míčky, považované za dobrý obchodní artikl. Jenom do roku 1292 je v Paříží prodává 13 výrobců a s rostoucí popularitou hry nemají o zákazníky nouzi.

Tenisový kurt z roku 1564, který se zachoval u francouzského zámku Suze-la-Rousse. Potvrzuje, že šlechta se tomuto sportu věnovala velmi intenzivně. FOTO: Morburre/Creative Commons/CC BY-SA 3.0

Přichází zákaz

Vznikají kurty pro vyšší vrstvy, dvůr francouzského krále Ludvíka X. (1289–1316) se dokonce pyšní krytým dvorcem. Panovník je jednoho dne roku 1316 zcela splavený potem, ale šťastný po dalším zápasu. „Nalijte mi víno,“ poručí si, protože chce zahnat žízeň.

Snad právě prudké ochlazení vypitým mokem mohlo způsobit zápal plic, na který Ludvík X. brzy umírá. Ve francouzské metropoli tehdy vrcholí herní šílenství. Prostí lidé hrají na ulici doslova na každém rohu, až to vypadá, že se Pařížané nevěnují ničemu jinému a zasáhnout musí i ruka zákona.

„Zakazuje se hrát každý den kromě neděle,“ vydává roku 1397 nařízení pařížský vrchní soudce. „Obchodníci a obyčejní lidé opouštějí své úkoly a své rodiny během pracovní doby, což je stav vysoce poškozující dobrý veřejný pořádek,“ zdůvodňuje krok, který samozřejmě nevzbudí nadšení a lidé ho nakonec stejně nedodržují.

blank
Jeu de paume se stalo sportem gentlemanů, ale bravurně ho ovládly i ženy. FOTO: G.Garitan/Creative Commons/CC BY-SA 4.0

Hraje obratně jako muž

Nejde jenom o pánskou záležitost, do hry se nadšeně zapojují i ženy a některé si poradí i s hráči silnějšího pohlaví. „V roce 1427 vstoupila na kurt osmadvacetiletá Margot z Hainautu a nebojácně zpochybnila status quo.

Byla výjimečná. Poté, co dorazila do Paříže, porazila v jejich oblíbené hře všechny muže kromě těch nejmocnějších,“ uvádí Paul Fein, současný americký tenisový novinář. V Journal d’Un Bourgeois de Paris , který líčí tehdejší život ve městě, se dokonce anonymní francouzský kronikář vyjadřuje nepříliš pozitivně o bojovnici Janě z Arku (1412-1431), za to Margot velice chválí: „Hrála forhend a bekhend velmi silně a obratně, jako by hrál muž.“

blank
Jana z Arku má smůlu. Zastíní ji sportovní hvězda. FOTO: Jean Auguste Dominique Ingres/Creative Commons/Public domain

Majestát neutrpí

Už od počátků hry je s ní spojeno hazardní sázení, které dodává zápasům adrenalin. Řada historiků se domnívá, že tenisové bodování bylo založeno na francouzské minci v hodnotě 15 sous, o které se hrálo.

Jedním z prvních dokladů o hazardu v Jeu de Paume se stává zápis z roku 1355, kdy si francouzský král Jan II. (1319-1364) vyžádal dva kusy belgického plátna na splátku prohrané sázky. Většina členů francouzské královské rodiny si na předchůdci tenisu vypěstuje závislost, největší nadšení pro hru projevuje asi Jindřich II. (1519-1559), který bez ní nemůže žít ani den.

Podle dobových svědectví se na palácovém dvoře pohybuje „v bílém, v bílých botách a s jemným slaměným kloboukem na hlavě.“ Jestli tím utrpí jeho královský majestát, je mu fuk. V jeho době už se používají rakety, které sportu dávají větší sílu a přesnost.

Foto: Creative Commons, Úvodní fotografie: La Vie au grand air, pro faksimile tisku z Národní knihovny Francie (BNF), ze 14. století/Creative Commons/Public domain
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Historie
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Sluneční brýle: Velmi užitečná paráda
panidomu.cz

Sluneční brýle: Velmi...

Podobné tvrzení se nedá přenést na žádný jiný módní...
Pikantní vepřové kotlety podle Zdeňka Pohlreicha
tisicereceptu.cz

Pikantní vepřové kotlety...

Tohle už je vaření pro pokročilé. Recept podle vyhlášeného...
Petříkov: Lyžování jako v Rakousku
epochanacestach.cz

Petříkov: Lyžování jako v...

Ke slavnému rakouskému zimnímu...
Zvládne Žilková všechny tyhle pohromy?
nasehvezdy.cz

Zvládne Žilková všechny...

Loňský rok nebyl pro...
Poznali jsme, že dělat dobré skutky se vyplácí
skutecnepribehy.cz

Poznali jsme, že dělat dobré...

Ocitli jsme se bez domova, byli jsme bezradní. Pak...
Proč dochází k degeneraci mozku? Klíčem může být železo
21stoleti.cz

Proč dochází k degeneraci mozku?...

Neobvyklý tandem českých vědců z Přírodovědecké...
Moloch: Opravdu existoval stroj na obětování dětí?
enigmaplus.cz

Moloch: Opravdu existoval stroj...

Slovo moloch v současnosti používáme většinou...
Svádí krásky velkou bitvu o seriálového fešáka?
nasehvezdy.cz

Svádí krásky velkou bitvu o...

MAREK LAMBORA (27) má...
Designový klenot Českého lesa
rezidenceonline.cz

Designový klenot Českého lesa

Blahodárný klid hlubokých lesů chodského...
Mystický Paimpontský les: Měl zde Merlin křišťálový zámek?
epochalnisvet.cz

Mystický Paimpontský les: Měl zde...

Nedaleko zurčícího pramene se tyčí obří kamenný...
Královský 10. Ples jako Brno zahájil večer českou hymnou a vlastní písní
iluxus.cz

Královský 10. Ples jako Brno...

Nejvybranější pokrmy, velkolepé zahájení,...
Ráj záhad: Žije v Manitobě lochneska i zabijácký medvěd?
enigmaplus.cz

Ráj záhad: Žije v Manitobě...

Odlehlou krajinou kanadské provincie Manitoba je...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha