Skip to content

Tajuplné bloudící přízraky: Kde prý o Vánocích straší?

K Labi pod zříceninou hradu Vrabinec sestupuje truchlivý přízrak. Srdceryvně naříká a v jeho stopách rozkvétají na sněhu růžové květy. Vrabinecká bílá paní není jediným zjevením, které je možné zahlédnout o vánočních svátcích.

Kteří další duchové prý bloudí ve svátečním čase ve světě smrtelníků?

Duchů se prý na místech dávných tragedií ukazuje v období významných křesťanských svátků celá řada a ani je nemusí z věčného spánku vyburcovat zvony. Někteří z nich se údajně zjevují jako připomínka vlastního neštěstí, jiní po smrti pykají za své hříchy.

V našich krajích je pak rozšířená pověra, že na Štědrý den mohou k slavnostnímu stolu s živými usednout zesnulí příbuzní, kteří se mohou objevit i v podobě nenadálého příchozího, a proto bývalo zvykem prostírat pro jednu osobu navíc.

Proč je tolik duchařských historek spojeno právě s Vánocemi?

Zjevuje se na Vrabinci ve vánočním čase bílá paní?

Prochází se po Vrabinci bílá paní?

Na čedičovém kopci nad Těchlovicemi u Děčína se vypíná zřícenina hradu Vrabinec. Hrad kolem roku 1400 zbudují pánové z Těchlovic. Již v šestnáctém století je však sídlo zničeno. Jedna z pověstí vypráví, jak tomu došlo.

Hradní paní obdrží smutnou zprávu o úmrtí svého manžela. Na hradě zůstává jen s několika služebníky. Proto se Vrabinec stane snadným terčem cizích vojsk. Vojáci vtrhnou do hradu a nebohou ženu uvrhnou do temného sklepení.

Spoutaná šlechtična ucítí, jak se odkudsi line kouř. „Pomoc, otevřete! Hoří!“ křičí ze všech sil. Marně. Plameny zahubí nejen ji, ale požár zničí celý hrad. To však není konec příběhu. Od té doby prý místní vždy od Štědrého dne do Tří králů pozorují ve zřícenině bílý přízrak s tváří plnou děsu.

Za kvílivého nářku bloudí v rozpadlých zdech. Pak vždy sestoupí k Labi a všude kam šlápne, se sníh zbarví růžovými květy. Jde jenom o pověst, nebo se na Vrabinci skutečně zjevuje duch uhořelé hradní paní?

Své štědrovečerní zjevení má prý i Třebihošť.

Zakleté přízraky

Bílou paní lze prý také na Štědrý den potkat v obci Třebihošť v okrese Dvůr Králové nad Labem. Říká se, že čeká na své vysvobození, avšak více o ní není známo. Snad by se mohlo jednat o hradní paní ze zaniklého hradu Miletín, pod nějž Třebihošť spadala.

Tajuplná záře se v adventním čase line vždy v adventním čase mezi jedenáctou hodinou večer a půlnoci ze Svatováclavského rybníku na strakonickém předměstí Bezděkov. Má ji údajně na svědomí zakletý duch zlého písaře, který vydíral poddané.

Skutečně nemohou někteří lidé kvůli svým špatným skutkům najít po smrti klid?

Ze Svatováclavského rybníku se údajně o adventu line tajemná záře (Ilustrační foto).
Foto: cs.wikipedia.org, trebihost.cz, tonydye.wordpress.com, seeksghosts.blogspot.cz
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články