Všichni jsme slyšeli o mocné a zrádné jihoamerické Amazonii. Nepropustná masa zelených stromů, bohatá biologická rozmanitost a neobvyklá vědecká historie.
I přes všechny roky zkoumání zůstává toto místo stále záhadným a nebezpečným. V posledních několika letech nám džungle odhalila plno nových objevů a možná tím otevřela i starou záhadu zvanou Eldorádo.
Indiánské příběhy vyprávějící o zlatém městě Eldorádo, které se má údajně nacházet v srdci nepropustné Amazonie, říkají, že na cestě do města budete procházet okolo vroucí řeky, ve které zahyne vše, co do ní spadne.
Většinu lidí tato zlatá horečka již opustila. Pár let zpátky byl ale učiněn objev, který tuto záhadu opět otevírá. Bájnou vroucí řeku totiž po dlouhém hledání objevuje mladý geolog z Peru!
Další záhada pak přichází v roce 2020, kdy je v kolumbijské části Amazonie odhalen asi 13kilometrový útes pomalovaný desítkami tisíc prehistorických maleb. Některé z nich znázorňují i vyhynulé živočišné druhy. Skrývá snad Amazonie něco víc, než jsme si doposud mysleli?
Řeka smrti
„Když jsem to viděl, okamžitě jsem popadl teploměr! Průměrná teplota v řece byla 86 stupňů Celsia.
V ten moment jsem věděl, že to není jen legenda!“ vypráví svůj příběh Andrés Ruzo, mladý geolog, který se v roce 2011 stává prvním, kdo objevuje vroucí řeku v hlubinách peruánské Amazonie.
Po staletí mluví peruánští obyvatelé o řece v pralese, která se vaří tak, že může zabíjet.
Podle legendy se španělští dobyvatelé pošetile vydávali do deštného pralesa hledat zlaté město Eldorádo a ti z nich, kteří přežili, vyprávěli příběhy o řece, která zabila vše, co do ní spadlo.
Ruzo je historkou fascinován již od dětství, a tak se ihned po dokončení studia vydává místo hledat. Řeka má také svůj domorodý název Shanay-timpishka, což vysvětluje, že o ní místní domorodci museli dlouhá léta vědět.
Podle jejich příběhů přitom cesta do Eldoráda vede právě okolo ní! Otevírá nám snad jedna záhada i tu druhou? A je snad možné, že časem najdeme i samotné město plné zlata?
Vzkazy na stěně
V odlehlé části amazonského pralesa objevuje britsko-kolumbijský tým archeologů Skalní umění nazývané také jako „Sixtinská kaple starověku“. Objev je učiněn v roce 2019, ale až do listopadu 2020 je držen v tajnosti.
Místo se nachází v kolumbijské oblasti Serranía La Lindosa a jde o několikakilometrový úsek útesu, který pokrývají desítky tisíc maleb vytvořených až před 12 500 lety! Jejich obrázky nám umožňují nahlédnout do ztracené starověké civilizace.
Na stěně jsou znázorněny živočišné druhy, které již vymřely. Je dost možné, že všechna tato zvířata spatřili a namalovali jedni z vůbec prvních lidí, kteří se dostali do Amazonie. „Je pravděpodobné, že umění bylo mocnou součástí kultury.
Obrázky vlastně ukazují, jak by lidé žili mezi obřími, dnes již vyhynulými zvířaty, která lovili,“ odpovídá profesor archeologie José Iriarte. Přijdou snad časem další objevy, které nám přiblíží naši stále tak záhadnou planetu?