Skip to content

Tajná zbraň USA: Japonsko měly zničit netopýří bomby

Představte si, jak v jeden moment propukne tisíce požárů na rozloze čtyřiceti mil za každou shozenou bombu,“ prezentuje nadšeně Adams svůj velkolepý plán na půdě Bílého domu. „S netopýřími bombami bychom celé Japonsko v mžiku proměnili v hromádku popela, a to s minimálními ztrátami na životech!“ připomíná a v očích členů rady jde vidět výsměch i zájem.

Bombová pouzdra naplněná malými mexickými netopýry patří zcela jistě k nejzajímavějším počinům amerického vojenského výzkumnictví. Jednalo se o tajný projekt, kdy mělo být využito biologických vlastností létajících savců jako zbraní k pokoření Japonska ve druhé světové válce.

Netopýři měli sehrát úlohu sebevražedných atentátníků, kdy se s napalmovou náloží na zádech uhnízdí na půdách v japonských městech, která v té době byla postavena převážně ze dřeva a papíru, a obydlí následně detonací zapálí.

Plán to byl smělý. Problém ovšem spočíval v časové i finanční náročnosti projektu.

Autor nápadu na netopýří bomby, Lytle S. Adams.

S plánem přijde zubař

Je prosincové odpoledne roku 1941. Ve světě zuří druhá světová válka, které se Spojeným státům prozatím daří vyhnout. Postarší zubař Lytle S. Adams (1883–1970) zrovna jede domů z práce. „Přerušujeme vysílání, abychom vám přinesli mimořádné zprávy,“ zachrčí rádio. „Japonci zaútočili na Pearl Harbor!“ slyší Adams a je, stejně jako zbytek Spojených států, šokován. Když v tom ho zaujme ohromné hejno netopýrů, jak vylétá z nedalekých Carlsbadských jeskyní (v Novém Mexiku).

Chvíli fascinovaně hledí na tisíce létajících savců, když se mu rozbřeskne v hlavě. „To je ono!“ zaraduje se a cestou vymyslí, jak tyto tvory využít k odvetě. Když Adams plán předloží do Bílého domu, USA jsou již ve válce, a prezident jeho návrh schválí.

Bombové pouzdro, v němž měli být netopýrci vysazeni nad nepřátelské území.

Dávka po tisíci

Jako nejvhodnější druh se ukáže být tadarida guánová. Tento drobný netopýrek totiž dokáže unést až trojnásobek své vlastní váhy, létá v noci a před úsvitem se schovává do stinných dutin. Tadaridy navíc hibernují, takže v době spánku nepotřebují krmení ani žádnou péči.

Samotnou realizací projektu je pak pověřen americký chemik Louis Fieser (1899–1977). Ten zkonstruuje bombové pouzdro, které namísto trhaviny napěchuje celou tisícovku netopýrů. Každému z nich předtím na záda připevní batůžek s napalmovou náloží a časovačem.

Dle plánu se po shození bomby otevře padák, a zatímco se bude pouzdro pomalu snášet nad město, otevřou se přihrádky, netopýři vylétnou ven, uhnízdí se, a když dojde časovač – bum!

Základna u Carlsbadu. První útok si Američané „odzkoušeli“ sami na sobě.

Vypálí základnu

Ozve se ohlušující rána doprovozená mohutným sloupem černého kouře a rozhoukáním poplachu. Ne, nejsme v Japonsku, nýbrž na americké letecké základně poblíž Carlsbadu. Právě zde se, za státní dotaci 2 milionů dolarů, testují netopýří bojovníci.

Při jednom z těchto pokusů se okřídlencům podaří uniknout z vyhrazeného prostoru a uhnízdit se přímo pod palivovými nádržemi. Neštěstí se předejít nepodaří a netopýři základnu vypálí do základů. I přes tento karambol armáda stále věří v účinnost zbraně.

„Její hlavní výhodou je to, že se může umístit v nepřátelských objektech bez vědomí jejich majitelů, čímž umožní nenápadně rozpoutat požár,“ zapíše si po jednom z testů v Utahu šéf výzkumného týmu.

Až svržení dvou jaderných pum donutilo Japonsko ke kapitulaci.

Nahradí je atomovka

Probíhá další testování, nicméně v jedné ze zpráv o průběhu projektu si admirál Ernest King (1878–1956) povšimne, že nasazení do boje bude možné nejdříve v polovině roku 1945, tedy za více než rok. To je v době, kdy počet mrtvých spojeneckých vojáků rapidně roste, příliš dlouhá doba.

Projekt proto ukončuje. Americké velení má navíc v rukávu mnohem efektivnější plán – projekt s krycím názvem Manhattan neboli vývoj jaderné bomby. V srpnu 1945 Spojené státy shodí dvě atomové pumy na japonská města Hirošimu a Nagasaki, čímž donutí Japonce ke kapitulaci.

Druhá světová válka v Asii skončí 2. září a projekt netopýřích bomb tak zůstane pouze kuriózním plánem jednoho postaršího dentisty.

Foto: Wikimedia Commons, HistoryCollection.co, TheRooster.com
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Zákeřné bradavice
panidomu.cz

Zákeřné bradavice

Může to začít nenápadným výrůstkem na kůži, který nemizí...
Frýdlant: Klenot severních Čech vás uchvátí historií
epochanacestach.cz

Frýdlant: Klenot severních Čech...

Vydejte se do uliček...
Východní filozofie podpořená uměním
rezidenceonline.cz

Východní filozofie podpořená...

Když vstoupíte do tohoto bytu o rozloze tři tisíce metrů...
La Llorona: Kde má kořeny legenda o plačící ženě?
enigmaplus.cz

La Llorona: Kde má kořeny...

Plačící žena v bílém, která za života udělala něco...
Nová generace robustních chronografů Audemars Piguet
iluxus.cz

Nová generace robustních...

Švýcarský producent vysoké...
Přestává zvládat svoji velkou rodinu
nasehvezdy.cz

Přestává zvládat svoji...

Až příliš dlouho je...
Kdy vládli na planetě ptáci?
enigmaplus.cz

Kdy vládli na planetě ptáci?

Při zmínce o dominanci ptáků na lidmi vás možná...
Špatný pitný režim může za únavu i zápach z úst
epochalnisvet.cz

Špatný pitný režim může za...

Pocit únavy, výkyvy nálad, suchá pokožka, hlubší...
Magazín 21.století skládá poctu Mezinárodnímu dni ochrany ozónové vrstvy
21stoleti.cz

Magazín 21.století skládá poctu...

„Věda a čísla mluví jasně. Za rapidně rostoucí emise...
Kedlubnový krém s bramborami
tisicereceptu.cz

Kedlubnový krém s bramborami

Výborná krémová polévka pro zahřátí z...
Ocitla se mezi dvěma muži?
nasehvezdy.cz

Ocitla se mezi dvěma muži?

Nechala se svojí rolí...
Sestřenici navštěvoval přízrak
skutecnepribehy.cz

Sestřenici navštěvoval přízrak

Následky některých činů si...