S prstem protaženým k televizní obrazovce se otočí na manžela: „Vidíš to? Říkala jsem ti, že je to zázrak!“ Právě běží dokument BBC o alternativní medicíně. Lékaři operují pacientce srdce.
Za plného vědomí, jen s využitím akupunktury coby nejlepšího tlumiče bolesti! Vážně dokáže tahle východní metoda taková kouzla?
Nechoďme kolem horské kaše. Pokud akupunktura nějaká kouzla umí, tak toto bohužel není tento případ. Ukáže se, že pacientka dostala k akupunktuře i klasickou bolest tlumící medikaci. Znamená to, že je tato metoda pouhopouhé šarlatánství?
Tak rychle ze stolu rozhodně smést nelze. Je ale prokázáno, že silnou medikaci nenahradí. Najdete celé pakly starších studií prokazujících, že akupunktura je použitelná pro anesteziologii.
Problém je, že přezkoumání výsledků ukáže jejich zkreslení na stranu alternativní léčby.
Pod taktovkou ministerstva
Píše se rok 1981. V kinech mají premiéru Postřižiny, princ Charles (*1948) si bere lady Dianu (1961–1997) a v pražské Lucerně koncertuje Tina Turner (*1939).
Nás ale zajímá, že právě v tomto roce Věstník Ministerstva zdravotnictví oznámí, že akupunkturu u nás mohou provádět kliničtí lékaři, kteří absolvují zvláštní přípravu v režii Ministerstva zdravotnictví.
Tou dobou je, byť zřídka, akupunktura u nás používaná necelých 20 let. A jak je na tom okolní svět? Léčení za pomoci jehliček pochází z Číny. Obvykle se jako kompromis uvádí první století naším letopočtem.
Odtud doputuje v 6. století do Japonska, poté do Koreje, Mongolska, Vietnamu a… Evropa si dává načas. A to až do 17. století. Boom ale nastane až v tom minulém.
Jak vám proudí čchi?
Už jste slyšeli o principu polarity, tedy dvou protichůdných prvcích, které bez sebe nemohou být? Jin a jang, tma a světlo, ženský a mužský element, mají svůj původ v prastaré čínské filozofii. Číňané věří, že tyto síly najdete v každé částečce vesmíru.
V lidském těle musí být v rovnováze. Jejich věčný souboj představuje čchi, což je energie. Větší vychýlení principů nás může třeba ochromit nemocí.
Bolí to?
Trefit akupunkturní bod není žádná legrace. Tahle metoda rozhodně není amatérskou záležitostí. Akupunkturní body se stimulují jehličkami. Jak to v praxi obvykle vypadá? Lehnete si a nehýbete se.
Za jedno „sezení“ se použije většinou 5 až 20 nerezových jehel, které do vás zůstanou zapíchnuté 10 až 20 minut. V některých státech USA platí nařízení, že se smí používat pouze jednorázové jehly, jinde se pro změnu spíše sterilizují.
Jehly mají různou délku a šířku, ostatně, kůže na těle také není všude stejná. Ty nejkratší mají 13 milimetrů, ty nejdelší 10krát tolik. Liší se i průměr jehly, a to od 0,16 do 0,46 milimetru. A bolí to?
Obvykle se říká, že skutečný odborník na akupunkturu dokáže jehly napíchat tak, že o tom v podstatě ani nevíte. Pokud je ale váš zdravotní stav již hodně za hranou a volíte akupunkturu jako doplňkovou metodu, může být bolestivější.
EpochaPlus.cz pátrá po pravdě:
Existuje tedy nějaká nemoc či zdravotní trabl, ke kterému by se klasická medicína nestavila rezervovaně či rovnou zády, pokud by se řešil akupunkturou? Kupodivu ano!
Výzkumy naznačují, že jehličky mají při léčbě podobnou a podle některých studií mírně vyšší účinnost, než nasazení placeba – samozřejmě, pokud léčený neví o absenci účinné látky.
Jediný prokázaný úlevný efekt zaznamenaly výzkumy při využití akupunktury při léčbě chronických bolestí spodní části zad.
Americká společnost anesteziologů ji dokonce pro tyto partie doporučuje zároveň s konvenční léčbou, pokud bolesti přetrvávají a mají nejasnou příčinu.