Čtyři až pět hodin. Alespoň tolik potřebuje dospělák denně naspat. A i v těch pro mnohé nedostačujících čtyřech hodinách se najde na sny místo…
Ráno si možná říkáte, proč máte někdy hlavu plnou snových příběhů a jindy se vám zase nezdá nic. Ale noci beze snů jsou fikcí.
Při laboratorních zkoumání snových stavů se zjistilo, že lidé si sen pamatují tehdy, pokud se během něj vzbudí. Řeč je o přirozeném spánku, který trvá alespoň několik hodin.
V něm dochází postupně k pěti stádiím hloubky „usnutí“, z nichž čtyři jsou spánkové a jedna je tzv. paradoxní spánek. Ten se vyznačuje častým cukáním víček, někdy dokonce spaním s otevřenýma očima.
Hlubokým spánkem spíme ze začátku noci, během které se většina z nás alespoň dvakrát probudí. To si ale vůbec nemusíte pamatovat.
O snech se říká, že odrážejí realitu a skryté obavy. Ve snech se často konfrontujeme s věcmi, které máme před sebou, se kterými máme problémy, či které nás nějak zajímají.
Přesto se dosud pořádně neví, proč sníme. Ve snění, stavu změněného vědomí, figuruje paměť i realita. Některým lidem se ale zdávají sny, které se časem vyplní.
Ve chvíli splnění lze již těžko dokázat, že sen o budoucí události někdo skutečně měl, ale pokud je sen převyprávěný a splní se do sebemenší podrobnosti, nelze vyvrátit jeho pravdivost.
Bohužel, ani v tomto případě není objasněno, jak se v našem racionálním světě může něco jako věštecký sen vyskytnout.
Vykládání snů dělí populaci na dva tábory – jedna věří, že skrze sny k nám doléhají zakódovaná poselství, druhá se prvnímu táboru směje. Sny nelze vykládat celistvě skrze snář, složily by se nám ve snůšku vzájemně si odporujících tvrzení.
Chceme-li sen vykládat, musíme si všímat „vyčnívajících“ znamení, těch nejdůležitějších věcí, nebo těch, které nějak zapůsobily na naši psychiku. K výkladu snů se používá snář.
Snář nepatří v literatuře k žádným novinkám, znala je již Antika, ale v posledních desetiletích a zvyšujícím se zájmu o okultní vědy se s novými vydáními snářů roztrhl pytel.
Tenhle boom ale vykládání snů škodí, mnoho vydání si navzájem odporuje a je sestanováno podle prapodivných pravidel.
EPOCHA PLUS proto učinila drobný experiment, srovnání dvou snářů na náhodně otevřených stranách. Posouzení necháme na vás:
1. Snář: Hrušky jísti – touha po bohatství se ti naplní
2. Snář: Hrušky jísti – čekají tě obtíže, nesnáze
1. Snář: Pátek – potěšení, rozkoš
2. Snář: Pátek – příští den bude nešťastný
1. Snář: Skřipec – druzí tě chtějí klamati
2. Snář: Skřipec – nedočkavost