36 hodin. Tak krátká doba stačí v září 1941 nacistům na demontáž jantarového skvostu umístěného v Kateřinském paláci v Carském Selu, dnešním Puškinu. Vejde se do 27 beden. Co s nimi? Putují do Královce. Už v tu chvíli mizí florentská mozaika. A bude hůř…
Královec se v srpnu 1944 ocitá pod palbou. Šest dekorativních soklů je poničeno, horší však je, že v královeckém zámku později vypukne požár. Řešení je jediné, jantarový skvost se musí rychle schovat do sklepení.
O rok později je jasné, že válka nedopadne podle německých představ. Unikátu se ale vzdát nechtějí. Může komnata vyrobená ze čtyř a půl tuny vzácného jantaru zmizet? Ano. Dodnes se z ní najde jen komoda a kamenná mozaika, které se roku 1997 objeví v Německu.
Ale: Ty už jsou považovány za ztracené v době stěhování komnaty do sklepů.
Do Kielu nedorazí
Německá loď Wilhelm Gustloff pluje z polské Gdyně do německého Kielu. Převáží vojáky i celé rodiny prchající před Rudou armádou. Celkem 10 582 pasažérů. Všichni dnes známe Titanic, osud téhle lodi je ale mnohem horší.
30. ledna 1945 ji zasáhnou torpéda sovětské ponorky S-13. Za pouhých 50 minut začíná klesat ke dnu. Tragédii nepřežije 9343 lidí! Jak to souvisí s jantarovou komnatou? Na loď vojáci před vyplutím nakládají bedlivě střežené bedny. Co je uvnitř? Nikdo neví.
Zdá se, že případ osvětlí potápěči. Jenže v místech, kde by mohl poklad být, číhá jen velký otvor a prázdno.
Možná je stále pod zámkem…
„Je to jednoduché. Masivní požár komnata nepřežila,“ tvrdí britští novináři Adrian Levy a Catherine Scott-Clarková. Podle mnohých ale stihli nacisté komnatu opět rozložit a schovat do sklepení.
Systém podzemních chodeb pod zámkem v Královci je skutečně úctyhodný. Nacisté navíc zvolí klasickou strategii: Některé části odstřelí. Kdo ví, možná tam někde komnata stále je.
Každopádně, její dokonalou kopii si můžete od roku 2003 opět prohlédnout v Kateřinském paláci.