Kolem dcery šlechtice Přibyslava z Křižanova se shromáždí zástup chudiny. „Paní, prosím, pomoz nám,“ spínají ruce ubožáci a snaží se urozené dámy dotknout. Věří totiž, že je dokáže vyléčit z jejich neduhů. Opravdu měla svatá Zdislava přímo nadpřirozenou schopnost uzdravovat?
Poblíž Jablonného v Podještědí na území Libereckého kraje vyvěrá ze země pramen, který nese název Zdislavina studánka. Její vodu prý používala k léčení nemocných proslulá středověká léčitelka Zdislava z Lemberka (cca 1220–1252).
Dodnes v prameni hledají lidé úlevu od očních zánětů a kožních onemocnění. Samotná Zdislava se díky svému zbožnému životu a léčitelským schopnostem dočkala roku 1995 dokonce svatořečení. Opravdu konala zázraky?
Mladá poustevnice
Budoucí světice vyrůstá v rodině vlivného šlechtice Přibyslava z Křížanova (†1251]. Šlechtična údajně už od dětství tráví čas na modlitbách. Podle legendy se v sedmi letech rozhodne odejít z domova a stát se poustevnicí.
Lze se jen dohadovat, kolik je na tomto příběhu pravdy, nicméně plán Zdislavě nevyjde. Rodiče ji přivedou zpět. Ona postupně vyrůstá v půvabnou dívku.
„V srdci pomalu dospívající Zdislavy se zrodilo přání setrvat až do smrti ve stavu panenském,“ píšou o zbožných úmyslech šlechtičny kronikáři. Jenomže rodiče s ní mají jiné plány.
Provdají ji za Havla z Lemberka (cca 1210–1254), jemuž Zdislava postupně porodí čtyři děti. Během svého krátkého života si paní z Lemberka získá srdce svých poddaných. Čím?
Dar od Boha?
V Jablonném v Podještědí založí Zdislava kromě kláštera také špitál, kde se osobně stará o chudé. Nemocní k ní upínají všechny své naděje.
Legendy totiž tvrdí, že svatá Zdislava dokázala uzdravovat chromé, vrátit zrak slepým, a dokonce vzkřísila pět lidí z mrtvých!
Moderní historikové se domnívají, že šlechtična ve skutečnosti zřejmě dovedla pomocí bylin léčit oční záněty a domnělí mrtví se nacházeli v bezvědomí, z něhož je probudila. Skutečně dávní kronikáři z neznalosti zveličili Zdislaviny schopnosti?
Jisté je pouze to, že sama sobě světice pomoci nedokázala. Podle posledních průzkumů zemřela zřejmě na plicní tuberkulózu, a to v poměrně mladém věku kolem třiatřiceti let.