Muž se prodírá temným lesem. Jak jen teď v noci najde cestu domů? Vtom před ním vysvitne světélko. A za ním následují další. V unaveném poutníkovi hrkne. To jsou jistě bludičky, které ho chtějí zlákat do močálu!
Noc v temném lese mohla mít pro poutníka osudné následky. Pokud ho nesežrali vlci či medvědi ani ho neroztrhal hejkal, mohl podlehnout šalebné hře bludných světýlek. Běda tomu, kdo se jimi nechal vést! Čekala ho strašlivá smrt v bažině.
Bludičky se však prý mohly zachovat i čestně. V mnoha pověstech je zachyceno, že bludná světýlka někomu pomohla. Jak to tedy vlastně je? Patří bludičky mezi zlovolná, nebo naopak dobrá strašidla? A co jsou vlastně zač?
Dobrému pomůžou, zlému škodí?
V lesích vyskakují malé zelenavé či modrobílé či nažloutlé plamínky. Vábí poutníka. Možná ho zavedou do záhuby, ale třeba mu naopak ukážou cestu. O druhém případu vypráví pověst z východních Čech:
„Jednou jeden hospodář s povozem v noci pod Lanšperkem zabloudil. Pojednou se před vozem objevilo světlo a šlo stále před ním. Hospodář tiše povídá čeledínovi: Střel do toho! Ale čeledín vrtěl hlavou, že ne.
Řídil koně za světlem a brzy se dostali na správnou cestu. Čeledín poděkoval: Pozdrav Tě pámbů za to. Světlo odpovědělo: Tebe taky pámbů pozdrav!
Však na toto slovo čekám sto let.“ Zmíněná pověst naznačuje, že pokud se člověk chová ke světýlkům slušně, mohou mu pomoci. Záleží prý také na povaze zbloudilého.
Nepoctivce údajně bludičky utopí v bažině, zatímco dobrému člověku podle pověstí mohou ukázat i cestu k pokladu. Jaký mají tajemná světélka původ?
Duchové nebo světlušky?
Bludičky neprovozovaly své reje jenom v lesích. Tančící plamínky se prý zjevovaly také poblíž hřbitovů. Možná proto si lidé mysleli, že se jedná o duše nekřtěňátek (tedy dětí, které zemřeli přes svým křtem), jež nemohou najít svůj klid.
V jiných představách také mohlo jít o duchy utopených. V dnešní době ovšem badatelé pro záhadná světélka hledají racionální vysvětlení. Někteří prohlašují, že za vším stojí hořící metan, další mluví o světélkujícím hmyzu, houbách, bakteriích či mechu.
Zřejmě nejčastěji přicházejí na přetřes světlušky, známé především díky Karafiátovým Broučkům. Mohou být bludná světélka ve skutečnosti svatojánskými muškami?