Domů     Tajemná Mona Lisa: Byla konečně odhalena její identita?
Tajemná Mona Lisa: Byla konečně odhalena její identita?
17.10.2018

Pokud existuje umělecké dílo, které je plné tajemství a záhad, pak je to bezpochyby Mona Lisa, nejslavnější portrét v dějinách, dílo Leonarda da Vinciho.

Lisa? A která vlastně?

Bezpochyby nejčastěji řešenou záhadou je Lisina totožnost. Koho to vlastně Leonardo maluje? Nejvíce zastánců má Lisa del Giocondo (1479-1542) manželka florentského obchodníka s hedvábím.

V těsném závěsu je teorie, že na obraze je milánská femme fatale Caterina Sforza (1463–1509). Divoká, sebevědomá a podle některých svědectví velmi krutá žena. Existují však i další kandidátky.

Například německá historička Maike Vogt-Lüerssenová (*1956) tvrdí, že na obraze je milánská vévodkyně Isabela Aragonská (1470–1524).

Opírá se o fakt, že Leonardo byl 11 let dvorním malířem milánského vévody, a že její tmavě zelené šaty ji identifikují jako příslušnici rodiny Sforza. Existují však i mnohem odvážnější teorie.

Podle některých není na obraze žádná skutečně žijící žena, ale kompilát několika žen, který Leonardo sestavuje ve snaze vytvořit ideální dokonalou tvář. Mnozí jsou ještě dál a tvrdí, že na obraze není žena, ale muž.

Zatímco Francouz George Isarlo (1897-1978) tvrdí, že podle analýzy obrazu z roku 1913 měla původně vousy, a že da Vinci maloval svého milence, americká badatelka Dr. Lillian Schwartzová přichází na základě srovnávací digitální analýzy s teorií, že Mona Lisa je ve skutečnosti da Vinciho autoportrét.

Některé teorie tvrdí, že na obraze je milánská femme fatale Caterina Sforza (1463–1509), divoká, sebevědomá a podle některých svědectví velmi krutá žena.
Některé teorie tvrdí, že na obraze je milánská femme fatale Caterina Sforza (1463–1509), divoká, sebevědomá a podle některých svědectví velmi krutá žena.

Úsměv je jen optická iluze?

Vedle tajemné totožnosti je favoritem tajemství jejího letmého téměř neznatelného úsměvu. Co znamená? Vešel někdo do jejího zorného pole, ale ona jako poctivá modelka nechce změnit výraz? Nebo se jen necítí ve své kůži a stydí se, protože sedí modelem poprvé?

Přední francouzský badatel Michel Menu tvrdí: „Pomocí trojrozměrného skenu jsme objevili důkaz o jemném průsvitném závoji, který má Mona Lisa přehozen přes hlavu a kolem ramenou.

Ten v době renesance nosily ženy těhotné nebo po porodu.“ Mohlo být dítě příčinou jejího záhadného úsměvu? Ale usmívá se vůbec? Mrknete jednou, usmívá. Mrknete podruhé, neusmívá.

V roce 2000 anglická neuroložka Margaret Livingstonová prokáže, že úsměv je zřetelnější periferním viděním než přímím pohledem.

Španělští vědci Martinez Otero a Alonso Pablos vysvětlují, že jde o výsledek otického klamu, který da Vinci do obrazu vkomponoval pomocí speciálně namíchaných barev. „Barvy vnímáme podle toho, jak na sítnici dopadá světlo.

Různé buňky přenáší různé signály, které pak mozek rozdílně zpracovává. A podle toho, které zrovna získají převahu, úsměv buď vidíte, nebo nevidíte.“ Takže pokud se zaměříte na oči nebo na obraz jako celek, úsměv bude patrný a nepřehlédnutelný.

Pokud se však zahledíte na rty, zmizí. To vše díky naneseným barvám a hře světla a stínu.

Opravdu je to úsměv nebo jen iluze?
Opravdu je to úsměv nebo jen iluze?

Upír nebo syfilis?

Vědce však nefascinuje pouze její úsměv. Pokouší se vyčíst tajemství i z její tváře. „Je starší než skály, mezi kterými sedí, stejně jako upír, byla mrtvá mnohokrát a odhalila tajemství hrobu,“ myslí si anglický kritik Walter Pater (1839-1894).

Podle jiných je tajemstvím ukrytým v obraze syfilis. Žena na obraze nemá obočí ani řasy, i když původně je podle analýz obrazu měla. Teorie tvrdí, že modelka onemocněla a da Vinci její podobu na obraze upravil.

Německá kunsthistorička Magdalena Soestová v roce 2002 teorii podpoří tvrzením, že na obraze je promiskuitní Caterina Sforza, která na syfilis zemřela. Britský kritik Jonathan Jones s diagnózou souhlasí, byť ji přičítá Lise del Giocondo.

Najde totiž záznam o tom, že si kolem roku 1516 kupovala v lékárně tzv. šnečí vodu (Acqua di chiocciole). Ta se používala pro léčbu venerických chorob, včetně syfilis, který se tehdy Evropou šíří jako požár.

Ukrývají se v očích šifry? A co znamenají?
Ukrývají se v očích šifry? A co znamenají?

Šifra v očích?

Kromě tajemné totožnosti a záhadného úsměvu je údajně portrét plný dalších záhadných detailů a šifrovaných zpráv. Ukrývají se v očích i v krajině na pozadí.

V jednom oku vědci pomocí mikroskopu odhalí ukrytá písmena L a V, ve druhém písmena C a B, nebo možná C a S. O pravém oku mají jasno. Tvrdí, že písmena L a V jsou Leonardovými iniciálami.

Písmena v levém oku jsou mnohem méně čitelná, ale podle některých by mohlo jít o iniciály modelky. Pokud by šlo o C a S, znamenalo by to, že na obraze není Lisa del Giocondo, ale Caterina Sforza.

Další dosud nerozluštěný vzkaz Leonardo údajně ukryje do oblouků mostu v pozadí.

Tady je ukryto číslo 72, nebo je to písmeno L a číslo 2. „Musíte si uvědomit, že obraz je 500 let starý a detaily už nejsou tak jasně čitelné, jako kdysi,“ říká Silvano Vinceti, předseda Národního výboru pro kulturní dědictví.

O obraz je stále zájem.
O obraz je stále zájem.

Podivná krajina

Šifrou je ovšem údajně celé pozadí. Tvoří ho fantaskní krajina, která zarazí už faktem, že na levé a pravé straně je v natolik odlišném úhlu a horizont v natolik odlišné výšce, že se za jejími zády nemohou přirozeně spojit.

Při da Vinciho preciznosti je jasné, že nejde o chybu, ale o záměr. Jenže o jaký? A to nemluvíme o desítkách dalších „odhalení“. Jako když americký grafik Ron Piccirillo tvrdí, že na obraze jsou ukryta namalovaná zvířata.

„Kdy položíte obraz na stranu, uvidíte zcela zřetelnou hlavu opice a lva,“ tvrdí.

Foto: http://www.ilgiornale.it, wikipedia.org, pinterest
reklama
Související články
Záhady a tajemství
Lady Wonder: Klisna, která uměla předpovídat budoucnost?
Když si manželský pár z americké Virginie pořídí hříbě, netuší, že nezískali jen pomocníka na svou farmu. Jejich kobylka se stane hvězdou, za kterou se sjíždějí lidé z celé země. Chtějí znát svůj osud, vítěze voleb anebo výsledek sportovního klání. A když jsou v koncích, přijdou za ní i detektivové! Koně jsou úžasná zvířata, o […]
Záhady a tajemství
Paldiski: Přístav, jehož jméno se nesmělo ani vyslovit!
V místech, kde se potkává Finský záliv s Baltským mořem se nachází přístavní město Paldiski – statutární centrum kraje Harjumaa v Estonsku. Nyní je to klidné, ba trochu ospalé sídlo. Není tomu tak dlouho, co zde existovala supertajná námořní základna. Jméno města nebylo radno ani vyslovit. Vše bylo v takovém režimu utajení, že Paldiski prý […]
Záhady a tajemství
Salemské čarodějnické procesy: Byly na vině halucinace?
Čechy čarodějnické procesy v podstatě téměř neohrozily, samozřejmě se smutnou výjimkou Jesenicka a Šumperska, kde bylo upáleno asi 200 žen. K posledním procesům zde došlo v roce 1696. Salemské šílenství Za zřejmě nejznámějším tehdejším „honem na čarodějnice“ se však musíme vydat do Salemu a vrátit se do roku 1692, kdy ve zcela puritánském prostředí propuklo […]
Záhady a tajemství
Fenomén zvaný bilokace
Bilokace, tedy výskyt jedné osoby na dvou místech současně v jednom okamžiku, je velice zajímavý a doposud ne zcela uspokojivě vysvětlený jev, který navíc může mít též souvislost s takzvaným astrálním tělem nebo i s dvojníkem člověka… Antonín Paduánský Bilokace patří také k zázrakům, kterých byl údajně schopen portugalský františkán Antonín Paduánský (1195-1231). Katolická tradice […]
reklama
věda a technika
Moderní lanovky: Zázraky soudobého inženýrství
Historie lanovek sahá do daleké minulosti – zařízení na způsob lanových drah se využívala už ve 4. století před naším letopočtem v Číně pro přepravu materiálu na stavby. Na vývoji lanovek v průběhu staletí je tak možné sledovat, jak se neustále zdokonalovala lidská zručnost a možnosti moderní techniky. Přelomem pro vývoj lanovek byl především vynález […]
Mechanismus z Antikythéry: Proč se nacházel na ztroskotané lodi a kdy začal fungovat?
Kolem roku 65 př. n. l. se nedaleko řeckého ostrova Antikythéra potopila loď. Její vrak roku 1900 objevili sběrači mořský hub. Místo se proslavilo zejména nálezem tzv. mechanismu z Antikythéry, Jde o ozubené soukolí sloužícího k zaznamenávání pohybu Slunce a Měsíce. Třebaže zbytky lodi byly během 20. století zkoumány hned několikrát, nebyly z nich vyloveny všechny cennosti. Roku […]
Jak bojovat proti bolesti?
Co je to vlastně bolest? Jedná se o nepříjemný smyslový i pocitový zážitek, který je pro nás obrannou reakcí a varováním před hrozícím nebo již i existujícím poškozením tkání. Z tohoto důvodu bychom ji tedy nikdy neměli podceňovat… Různorodé vnímání bolesti Většina lidí ji už zřejmě někdy zažila a ví, jak dokáže znepříjemnit život. Navíc […]
Soudný den Středozemního moře: Až si pro vás připlavou perutýni!
Zdánlivě je všechno v pořádku. Obloha je modrá, z okolních kopců klesá k mořské hladině omamná vůně středomořských bylin. Skupinka místních rybářů míří k majáku a nese pruty hrdě jako kopí vítězné armády. Vědí však, že už  se pomalu pro původní život v tomto moři blíží soudný den? Východní část Středozemního moře je ohraničena na […]
reklama
věda a technika
Rover: Planetární tuláci pomáhají lidstvu prozkoumávat vesmír!
Inženýři z NASA se drbou na hlavě. Přemýšlí, jak nejnovější stroj pojmenovat, nakonec nechají rozhodnout veřejnost. „Zvědavost, duch a příležitost jsou při bádání v kosmu důležité, chybí však vytrvalost,“ píše v eseji sedmák Alex. A tak vědci rozhodnou, že nové vozítko se bude jmenovat Vytrvalost – anglicky Perseverance! Jejich operace probíhají miliony kilometrů od domovské Země. Bytelná vesmírná […]
Umějí se zvířata smát?
Lidé se smějí, když chtějí vyjádřit emoce, když slyší vtip nebo jim zkrátka něco přijde legrační. Anebo když je někdo lechtá! Jak je to ale se zvířaty? Mají to také tak? V roce 2009 to britská psycholožka Marina Davila Rossová vyzkouší na těch nejmenších. Na jedné straně si vezme skupinu kojenců, na druhé opičí mláďata, […]
Jak se množí mořské korály? Na záchranu korálových útesů nám zbývá tak osm let…
Vůbec první přímý přenos rozmnožování mořských korálů v umělých podmínkách se podařilo zachytit vědcům z londýnského Mordenu!   Laboratoř Coral Spawning Lab se zabývá záchranou korálových útesů pomocí řízeného tření. Tento proces zahrnuje výběr zdravých korálů, jejich přípravu na tření, stimulaci tření, sběr vajíček a spermatu, jejich oplodnění a následné pěstování embryí v laboratoři. Po […]
Kdy se vrátíme na Měsíc? Mise Artemis zatím slaví úspěch
Naposledy lidé přistáli na Měsíci v roce 1972. Po jeho povrchu se žádný člověk neprocházel už víc než půl století. To se má brzy změnit. Cílem vesmírného programu Artemis ale není jen další přistání – Měsíc by se měl stát mezistanicí pro cesty mnohem dál.   Je 16. listopadu 2022, krátce po půlnoci. V řídicí místnosti vesmírného […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
tisicereceptu.cz
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
Suroviny 4 rajčata 3 cibule 8 lžic kuskusu 150 g uzené slaniny 200 g šunky 200 g strouhaného sýra Postup Cuketu podélně rozřízněte a vnitřek vydlabejte. Vydlabaný vnitřek nakrájejte na m
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
epochanacestach.cz
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
Reprezentační sídlo starobylého rodu Harrachů je ideálním prostředím k udržování starých tradic. A na zámku Hrádek u Nechanic dobře vědí, co zajímavého pro své návštěvníky připravit. Známý novogotický zámek Hrádek u Nechanic byl vystavěn hraběcí rodinou Harrachů mezi lety 1839 až 1857 jako jejich letní lovecké a reprezentační sídlo. Vyznačuje se nejen anglickou architekturou, bohatě zdobenými
Velikonoce s Baronem
iluxus.cz
Velikonoce s Baronem
Velikonoce klepou na dveře, a jak lépe je strávit než v přítomnosti prvotřídních českých ovocných specialit a pálenek Baron Hildprandt. Nenechte se zaskočit dospělými koledníky, a kromě obarvených vaj
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
panidomu.cz
Čočková polévka s cizrnou a zeleninou
V této vegetariánské verzi supluje bílkovinu zelená čočka a cizrna, která chuťově doplňuje rajčata i brambory s řapíkatým celerem. Klidně uvařte toto jídlo z dvojnásobné dávky, určitě si nikdo nebude stěžovat ani druhý den, kdy se skvěle rozleží. Ingredience 300 g brambor 3 řapíkaté celery (200 g) 2 stroužky česneku 1 menší cibule 2 lžíce olivového
Jak shodit kila a nepřibrat
nejsemsama.cz
Jak shodit kila a nepřibrat
Přejídáte se, jenže pak si vyčítáte nadbytečná kila? Do posilovny vás nikdo nedostane? Moc toho nenaspíte a v práci máte stres? Zkuste na to jít jinak. Asi vás překvapí, že váš chytrý metabolismus sám od sebe spálí 1300 až 2000 kalorií denně, bez jakékoli aktivity. Kolik přesně, to už záleží na vaší váze, výšce i jiném. Už to je ale přece dobrý
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
enigmaplus.cz
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
Zřícenina gotického hradu Házmburk, jež najdeme u vsi Klapý, asi 3,5 kilometru severozápadně od města Libochovice v okrese Litoměřice, je opředena nejednou bájí a pověstí, tak jako ostatně každé staro
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
21stoleti.cz
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
Člověk je tvor nepoučitelný, zejména co se skladby jídelníčku týká. Jakmile má možnost dopřát si potraviny s vysokým obsahem cukru, soli nebo tuku, nedokáže odolat. Přitom by měl. S každou další porcí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
skutecnepribehy.cz
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
Seděla jsem nad archivem dlouho do noci a kolem mě se promenádovali duchové mých předků. Pak zamířili do jídelny ke kulatému stolu. Do toho domu po prarodičích jsem se přistěhovala nově, bydlela jsem tu zatím jen pár dní. Domek byl hodně dlouho opuštěný, protože babička s dědou už před lety odešli bydlet do domova seniorů, kde měli
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
epochalnisvet.cz
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
historyplus.cz
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
S rukama pevně svázanýma za zády je postupně vyvádějí z města do pouště. Tam na ně již čekají kati. Marně budou muslimští vojáci sultána Saladina bušit do křesťanských řad, aby zachránili své souvěrce. Jejich osud je zpečetěn. Přezdívají mu Lví srdce. Už jeho současníci pohlížejí na anglického krále Richarda I. (1157–1199) jako na hrdinu, rytíře
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
nasehvezdy.cz
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
U Marešových se slaví! Syn Jakub (18) se dostal na prestižní univerzitu Florida Southern College v Americe, kde se kromě studií byznysu bude také věnovat vodnímu lyžování, ve kterém je opravdu dobrý.