Skip to content

Tádž Mahal: Pomník pro milovanou ženu!

V letech 1628 – 1658 vládl části dnešní Indie panovník jménem Šáhdžáhán. Měl sice svůj harém, ale pro jednu ze svých žen měl skutečnou slabost. Jmenovala se Ardžumand Banu Baygam a králi povila celkem 14 dětí.

To poslední se jí ovšem stalo osudné. Zemřela v šestatřiceti letech a Šáhdžáhána její odchod zdrtil.

Legenda vypráví, že mu během jediné noci zbělely vlasy a nebyl sto po několik dní zastavit svůj pláč. Poté, co se z těžké rány osudu trochu vzpamatoval, rozhodl na památku své milované postavit mauzoleum.

Tak vznikl jeden ze symbolů Indie Tádž Mahal.

1
Od roku 1983 je Tádž Mahal součástí seznamu světového dědictví UNESCO.

Výstavba velkolepého díla trvala 22 let a pracovalo na ní 20 000 dělníků. Hrobka je postavena na mramorovém podstavci uprostřed okrasných zahrad. U každého rohu podstavce se tyčí minaret, stavbu ještě doplňují dvě pískovcové budovy.

Taj Mahal in morning light. Located in Agra, India.
Tádž Mahal v ranním světle.

Bílý mramor putoval do Ágry z lomu vzdáleného 300 kilometrů. Povrch Tádžmahalu je zdobený polodrahokamy i drahokamy, kaligrafická výzdoba je z černého mramoru.

3
Stavba stojí v Ágře ve státě Uttarpradéš v Indii.

Výška stavby dosahuje 70 metrů, okolní minarety jsou vysoké 40 metrů. Zajímavý je způsob jeho čištění. Indie je rychle se rozvíjející ekonomikou a znečištění ovzduší zde neustále roste.

4
Indická herečka Aishwarya Rai před Tádž Mahalem.

Indické památky a Tádžmahál není v tomto ohledu výjimkou tak ztrácejí svou typickou sněhobílou barvu. Aby se tato barva vrátila, bývá mauzoleum občas celé obalené bahnem. V tu chvíli na něj sice není hezký pohled, ale bahno do sebe vstřebá nečistoty a stavba pak může znovu zářit do svého okolí.

Foto: worldtravel, wikipedia, Pinterest, New 7 Wonders of the World, Travel + Leisure
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Lifestyle
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články