Jehla projíždí kůží, která se naplňuje barvivem. Zatínáte zuby, ale musíte vydržet. Moderní tetování trošku bolí, i přesto jsou tací, kteří si chtějí vychutnat i tradiční velmi bolestivé metody, které se prováděly před tisíci lety.
Tetování je v podstatě jednou z nejstarších podob výtvarného umění. Už v pravěku lidé malují nejen na skály, ale i na vlastní těla.
V pravěku u tichomořských kmenů jde o ryze rituální zdobení, jsou však státy, kde na tetování pohlížejí ještě jako lidé u nás za socialismu.
Ve starém Egyptě se takto totiž označují otroci a vězni, v Číně jej tehdy považují za barbarský zvyk, ve starém Řecku a Římě jde spíše o stigmata zločinců, v Indii se rovněž takto označují otroci.
Počátky estetické chirurgie
Tetování berou zarytí odpůrci na milost spíš až v době po Kristu. Podle badatelů se tetování rozšíří hlavně v kmenu Ainuů, kteří žijí zejména v Japonsku asi od 2. století našeho letopočtu.
Tehdejší tatéři se soustředí zejména na tváře, jimž vtisknou různé symboly kmene. Na jihovýchodě Asie si troufnou pustit se do celé horní poloviny těla, v Polynésii pak najdeme nejpreciznější malby vyšperkované do posledního detailu.
Okouzlený Kolumbus
Samozřejmě pozadu nezůstávají ani Indiáni, z jejichž vzhledu je okouzlen sám Kryštof Kolumbus (1451–1506). „Přivítaly nás milé, pomalované tváře,“ prozrazuje ve svých zápiscích.
Staří Indové si na sebe malují to, co vidí kolem sebe, čili rostliny nebo zvířata a věří v jejich magickou moc. Medvěd na hrudi proto dodává sílu, lev zase ochrání. Někteří z nich si pomáhají k vylepšení těla. Zdůrazňují svaly, tu a tam zakryjí případné nedokonalosti.
Maorská krása i pocta
Ještě víc než Indové jsou s tetováním spojeni Maorové. Maorské tetování z Nového Zélandu je přímo posvátné umění. Specifické je především díky svému zhotovení. Obrázky se do kůže vytesají speciálním sekáčkem.
Zdobení zejména obličeje je rituálem, na který jsou maorští muži hrdí, občas si ozdobí i hýždě nebo stehna. To maorské dámy si mohou nechat tetovat jen obličej, nejatraktivnější jsou tmavé oči a pruhy na rtech.
Největší filipínské dědictví
V regionu Kalinga na Filipínách si víc než hmotného bohatství cení toho tetovaného. Prastaré způsoby malování na tělo nemají ale zrovna nic moc společného s moderními technikami.
Jestli máte sami nějaké tetování na citlivém místě, věřte, že vaše bolest byla nic proti tomu, co si Filipínci zachovali dodnes. Žádná rejdivá jehlička, co píchne jako včelka.
Například technika batok využívá směs drceného dřevěného uhlí a vody, které se do kůže vpravují silnými údery velkých trnů z rostlin.
Vrytá symbolika
Když už někdo musí podstoupit bolest při tetování, chce, aby to mělo hlubší význam, proto se nechává tetovat tradičními způsoby kmenů s tradicí, jak jsme je zmínili. Například i herečka Angelina Jolie (*1975) se podrobí buddhistickému rituálu.
Když adoptuje svého prvního syna Maddoxe (*2001), chce, aby byl chráněn. Proto poklekne k modlitbě a thajský tatérský mistr Noo Sompong Kanhphaiin ji na bedra zvěční poselství pro jejího syna, které jej má ochránit od všeho zlého.