Původním jménem mařinka vonná neboli svízel vonný je dnes opomíjená léčivá rostlina. Dříve však náležela k základnímu arzenálu kořenářek, léčitelů a velice pravděpodobně i čarodějnic…
Magické rituály
Chodívalo se na ni v noci za úplňku. Již staří Slované považovali mařinku nejen za léčivku, ale i za bylinku s magickými schopnostmi. Byla proto už odedávna využívána k nejrůznějším obřadům a rituálům.
Kouř z ohně, ve kterém se pálila mařinka, měl údajně dokonce vyhánět zlé duchy a rovněž nemoci nejen od lidí, ale i od domácích zvířat.
Přírodní antidepresivum
Její skutečně zvláštní aroma pak způsobuje kumarin. Kumariny můžeme najít i v dalších rostlinách, například v levanduli nebo v heřmánku.
Celkově se jedná o rostliny, jejichž vůně odpuzuje hmyz, a to navzdory tomu, že kumarin má jinak zklidňující účinky při depresivních stavech, v nadměrně vypjatých stresových situacích či při přepracování. Jedná se tak o skutečně účinné přírodní antidepresivum. Svízel je i výborným prostředkem proti nespavosti.
Skutečně přivolává lásku?
Víno, obohacené o mařinku, má prý schopnost vyvolávat lásku a touhu, proto při zábavách okolo svátku svatého Jana podstrkovala údajně děvčata sklenice naplněné tímto vínem chlapcům, kteří se jim líbili.
Ať už tomu je v tomto případě jakkoliv, víno, obohacené touto bylinkou, má skutečně zvláštní, rozhodně neopakovatelnou chuť. V Německu se pak mařinka přidává do některých typů piv, ve Francii do šampaňského a ve Švýcarsku zase do koňaku.