Skip to content
reklama

Světový den diabetu: Upozorňuje na prevenci i na život s cukrovkou

Tento článek je reklamním sdělením

14. listopadu si každoročně celý svět připomíná Den diabetu a upozorňuje jak na rizika, která s tímto onemocněním souvisí, tak i na jeho možnou prevenci a zdravý životní styl. Jen v České republice je diabetes velice rozšířenou nemocí, trpí jí každý 10. Čech. Naprostá většina z nich je pak postižena diabetem 2. typu.

„Každoročně v České republice přibude až 30 000 nových pacientů s diabetem,“ přibližuje Ing. Lukáš Vrána, výživový poradce a školitel programu The 1:1 Diet by Cambridge Weight Plan. Lukáš Vrána se zaměřuje ve své praxi také na souvislost mezi obezitou a diabetem 2. typu a upozorňuje na důležitost prevence, ale i na možnosti remise diabetu na základě správných stravovacích návyků a snížení hmotnosti. 

Jak diabetu předcházet?

Ideální je samozřejmě diabetu předcházet, existuje několik jednoduchých pravidel, kterými můžeme riziko diabetu zmírnit. „Příčinou nemoci je inzulinová rezistence, tedy stav, kdy je snížena citlivost tkání vůči účinku inzulinu,“ říká Lukáš Vrána výživový poradce a školitel programu The 1:1 Diet by Cambridge Weight Plan s tím, že diabetes 2. typu je výrazně spojený s obezitou, trpí jí až 90 % všech nemocných. I proto je jednou z prevencí konzumace kvalitních potravin (vyřazení vysoce zpracovaných potravinářských produktů), dostatečné množství zeleniny, výběr libového masa, omezení sladkostí s rafinovaným cukrem i dostatek pohybu. „Všechny tyto věci vedou k úbytku tělesné hmotnosti, což zvyšuje citlivost tkání na účinek inzulínu. Tímto způsobem se proto dá ve většině případů diabetu 2.typu předejít, a to i přes to, že člověk disponuje rizikovými faktory pro jeho vývoj,“ potvrzuje výživový poradce. 

TIP: Na co ještě čekáte? Inspirujte se jak cvičit na jeseň, aby vás to bavilo a dozvíte se o aktivitách, které můžete směle provádět i v tomto ročním období.

Nová zjištění a převratná studie

V případě, že se již diabetes u člověka projevil, musí začít podstupovat léčbu. „Léčba inzulinem je však klinicky náročná. Na jedné straně zlepšuje kontrolu glykemie, na straně druhé ale bohužel podporuje nárůst tělesné hmotnosti a s tím i snížení kvality života,“ říká Lukáš Vrána a upozorňuje na studii britské univerzity Imperial College London, která ukazuje, že právě hmotnost je při léčbě cukrovky 2. typu klíčová

blank

Studie se zaměřuje na pacienty s diabetem 2. typu, kteří jsou léčeni inzulinem a u kterých bylo kvůli zdravotnímu stavu nutné snížit jejich hmotnost. Zmíněná studie porovnává účinnost nízko-energetické diety za použití speciálních produktů a běžné redukce hmotnosti. Studie navazuje na výzkum DiRECT, který již v minulosti potvrdil na 300 pacientech trpících diabetem, že právě nízkoenergetická dieta může těmto lidem pomoci jak s výrazným snížením hmotnosti, tak i s možnou remisí cukrovky. Třetina pacientů, kteří po dobu maximálně 5 měsíců denně konzumovali maximálně 850 kcal za využití nutričně hodnotných produktů, aby byly pokryty všechny denní potřeby, a následně pokračovali ve vyváženém jídelníčku, se po roce zbavila projevů cukrovky. „Tento stav pak i nadále přetrvával. Mluvíme tady o převratném zjištění, které dává naději všem diabetickým pacientům. Doposud byl totiž diabetes považován za celoživotní nemoc, tato studie však mění její vnímání a jistě pomůže pacientům po celém světě,“ nadějně uzavírá Lukáš Vrána a závěrem upozorňuje, aby se lidé alespoň 14. listopadu zamysleli nad tím, kolik osob s diabetem ve svém okolí mají a jak přispět k zdravějšímu životnímu stylu sebe i své rodiny. 

blank

Spolu kila dolů! Aneb cesta za zdravějším životním stylem

Historie programu The 1:1 Diet by Cambridge Weight Plan sahá až do 70. let minulého století. Byl vyvinutý britskými lékaři a opírá se o výsledky lékařských studií. Jeho hlavním pilířem je podpora výživového poradce. Existuje několik studií, které prokazují, že jedním z faktorů ovlivňujících úspěšnost redukce je správné vedení. Spolu kila dolů, to je heslo výživových poradců, kteří díky zázemí a odbornému vzdělání dokážou být klientům oporou. Při pravidelných konzultacích je možné klienta účinně motivovat a podporovat. Poradce The 1:1 Diet připraví každému přesný plán vytvořený na míru individuálním potřebám s ohledem na zdravotní stav klienta. 

 

(zdroj: spolukiladolu.cz; zdroj obrázků: spolukiladolu.cz)
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Kočka: Záhadný tvor, který možná skrývá víc, než si myslíte!
enigmaplus.cz

Kočka: Záhadný tvor, který možná...

Ve starověkém Egyptě byly kočky uctívané, ve středověku...
Zakazuje Evě Decastelo fotograf, aby se odhalovala?
nasehvezdy.cz

Zakazuje Evě Decastelo...

Zdálo se, že EVA DECASTELO...
Čekanka je skvělá zimní zelenina
panidomu.cz

Čekanka je skvělá zimní...

Mnozí ji znají a nedají na ni dopustit,...
První počítačové programy tvořily ženy
21stoleti.cz

První počítačové programy...

První počítače spatřily světlo světa ve třicátých...
Manžel zpřetrhal mé kořeny
skutecnepribehy.cz

Manžel zpřetrhal mé kořeny

Narodila jsem se v Praze, studovala jsem v Praze...
Daniela Písařovicová má v životě konečně jasno. Dítě, nebo konec!
nasehvezdy.cz

Daniela Písařovicová má v...

DANIELA PÍSAŘOVICOVÁ (44)...
Usirská říše: Největší spojenec Atlantidy?
enigmaplus.cz

Usirská říše: Největší...

Jedny z prvních potvrzených zmínek o Usirské říši...
Přivítejte jaro ve Four Seasons Hotel Prague
iluxus.cz

Přivítejte jaro ve Four...

Oslavte ve Four Seasons Hotel Prague...
Kuchyňské ostrůvky a jejich možnosti
rezidenceonline.cz

Kuchyňské ostrůvky a jejich...

Kuchyňské ostrůvky jsou již běžnou součástí mnoha...
Nenápadně kouzelná Mimoň
epochanacestach.cz

Nenápadně kouzelná Mimoň

V podhůří Lužických hor,...
Váš favorit nevyhrál mistrovství světa? Možná mu nepomohlo dost čarodějnic
epochalnisvet.cz

Váš favorit nevyhrál mistrovství...

Velké turnaje jsou vždy vítaným svátkem pro milovníky...
Gruzínské kuře čakhokhbili
tisicereceptu.cz

Gruzínské kuře čakhokhbili

Rádi zkoušíte zahraniční recepty? Uvařte pro...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha